Sari la conținut
Forum Roportal
Kyu

Paradoxul omnipotentei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Uite, eu din nou ti-am dat exemple despre ce ziceai tu ca e ilogic, insa tu , de fiecare data cand spui ca sunt ilogic, nu dai niciun exemplu si eu de asta continui pentru ca tu nu ai nici un exemplu :cry:

 

Dialogul cu tine nu e decat pierdere de timp, dupa ce ti-am aratat erorile logice continui sa negi ca ar fi erori logice, ce pot face mai mult?

Editat de Kyu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dupa ce ti-am aratat erorile logice continui sa negi ca ar fi erori logice, ce pot face mai mult?

Sa faci Copy/Paste si sa le scrii aici, in vazu' lumii :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa faci Copy/Paste si sa le scrii aici, in vazu' lumii :cry:

 

Mai incerc o data. Omule, ai adus in discutie faptul ca timpul e relativ, imi spui si mie ce lagatura are cu ceea ce am spus eu? Confirma ceea ce am spus eu sau contrazice ceea ce am spus eu legat de actiune si timp?

Ai spus ca nu contrazice, deci ar trebui sa sustina ceea ce am spus eu, altfel e un non sequitur, adica nu are lagatura cu ceea ce am spus, adica nu ai urmarit rationamentul meu.

Editat de Kyu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Confirma ceea ce am spus eu sau contrazice ceea ce am spus eu legat de actiune si timp?

Confirm evident. Orice creatie materiala este in directa conexiune cu timpul pentru ca insusi timpul este de fapt.... miscarea, transformarea materiei. Insa eu am adaugat ca aceasta creatie este diferita si depinde de sistemul de referinta din care este abordat.

 

Ceea ce omul poate crea in 2 minute, o furnica poate in 2 zile ! Asta doream sa evidentiez.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Confirm evident. Orice creatie materiala este in directa conexiune cu timpul pentru ca insusi timpul este de fapt.... miscarea, transformarea materiei. Insa eu am adaugat ca aceasta creatie este diferita si depinde de sistemul de referinta din care este abordat.

 

Ceea ce omul poate crea in 2 minute, o furnica poate in 2 zile ! Asta doream sa evidentiez.

 

Asa si?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
despre ce-i vb.aici?

 

Cica azi e Constantin si Elena si costica asta a facut deja dintr-un om , un Dumnezeu!

 

Acu problema e ca dupa referendumul de ieri ...mai face sf. Costica asta ... inca un Dumnezeu si din Basescu sau NU?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dai in alte paradoxuri. Fara timp nu exista schimbare, fara schimbare nu exista actiune, fara actiune d-zeu nu poate face nimic, e complet inert. D-zeu ca sa actioneze are nevoie de timp. Orice actiune imaginabila are nevoie de timp.

 

D-zeu cand a creat universul avea nevoie de timp deoarece "a crea" e o actiune ce depinde de timp, dar pentru a face timp (ca sa te citez pe tine "capsula pt om" si adaug eu pentru materie), trebuie sa ai nevoie de actiunea "a crea" care depinde de timp. Cerc vicios din care nu stiu cum reusesti sa iesi, logic.

 

Dumnezeu poate fi vazut in doua aspecte: nemanifest (inainte de a crea ceva, de a exista Creatia, si deci Timpul - "e acelasi de ieri, de azi si in veci", cand totul e la nivel potential) si manifest (cand exista Creatia, si Timpul, totul intr-o dinamica - "Tatal meu lucreaza , si Eu lucrez").

Dar sa nu uitam ca Dumnezeu mai are un atribut. Si anume omniprezenta. El e si in Timp si in afara Timpului in acelasi timp, manifest si nemanifest in acelasi timp.

Totusi , omul rareori poate sa unifice contrariile, si paradoxurile si sa faca punti peste prapastii, sa transceanda dualitatile. Asta presupune folosirea ambelor emisfere cerebrale. :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumnezeu poate fi vazut in doua aspecte: nemanifest (inainte de a crea ceva, de a exista Creatia, si deci Timpul - "e acelasi de ieri, de azi si in veci", cand totul e la nivel potential) si manifest (cand exista Creatia, si Timpul, totul intr-o dinamica - "Tatal meu lucreaza , si Eu lucrez").

Dar sa nu uitam ca Dumnezeu mai are un atribut. Si anume omniprezenta. El e si in Timp si in afara Timpului in acelasi timp, manifest si nemanifest in acelasi timp.

Totusi , omul rareori poate sa unifice contrariile, si paradoxurile si sa faca punti peste prapastii, sa transceanda dualitatile. Asta presupune folosirea ambelor emisfere cerebrale. :cry:

 

:friends: Mda, trebuie sa ai ceva la cap sa accepti posibilitatea existentei unui cerc patrat ... adica a unui cerc care nu e cerc si in acelasi timp care e un patrat care nu e patrat.

Editat de Kyu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×