Sari la conținut
Forum Roportal
Kyu

Paradoxul omnipotentei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Problema este daca d-zeu poate crea ceva indestructibil.

 

Un alt exemplu: poate d-zeu crea un zeu, inger, duh (ce vreti voi) care ar fi capabil sa-L omoare/distruga?

Dumnezeu are mai multe atribute, nu numai pe cel de omnipotent. Trebuie sa le luam in relatie cu celelalte, nu sa separam ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
purcelusul cel sadic mergea prinpadure, la un moment dat, vede intr-o baltoaza, un spiridus, care era pe cale de a se inneca.

-Purcelusule, daca ma salvezi, iti voi indeplini 2 dorinte!!!

-k, man!:o:

Il scoate din apa, iar spiridusul ii cere sa zica dorintele.

-Bate un cui in copacul ala, in asa fel incat sa nu il poata scoate nimeni niciodata.

POOF!!!!

-Acuma scoate cuiul!!!:flowers:

 

:flowers:

 

de ce nu?

ce l-ar impiedica?

 

Da, nu-l impiedica nimic, dar in cazul in care ar crea acea piatra si-ar pierde atotputernicia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asa ca ...problema lui kyu ramane in picioare ...:o:

Atunci ia-l pe Kyu de mana si cercetati problema !

 

:flowers:

Da, nu-l impiedica nimic, dar in cazul in care ar crea acea piatra si-ar pierde atotputernicia.

Fals.

Dumnezeu iti raspunde la intrebarea ta legata de piatra sau de alte lucruri asemanatoare ..aici :

 

 

ISAIA 55 : 8 "Caci gandurile Mele nu sunt gandurile voastre, si caile voastre nu sunt caile Mele, zice Domnul".

 

ISAIA 55 : 9 "Ci cat sunt de sus cerurile fata de Pamant, atat sunt de sus caile Mele fata de caile voastre si gandurile Mele fata de gandurile voastre".

 

Concluzia : intrebarea pusa de Kyu este cat se poate de umana ! Insa Dumnezeu nu e un om ca sa gandeasca precum o facem noi !

Editat de lupini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumnezeu are mai multe atribute, nu numai pe cel de omnipotent. Trebuie sa le luam in relatie cu celelalte, nu sa separam ceva.
Da, de exemplu omniscienta.

 

Cunoaste Dumnezeu viitorul? DA. Atunci nu il poate schimba.

E omniscient => nu e atotputernic.

 

Oricum atotputernicia e contradictorie, asa ca ar fi bine pentru crestini sa nu mai sustina absurditati in legatura cu fantezia numita dumnezeu ca apoi sa se mire de ce sunt luati la misto.

 

Nici nu cred scrie in biblie ca ar fi atotputernic btw.. nu ca crestinii isi citesc bibliile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ar fi bine pentru crestini sa nu mai sustina absurditati in legatura cu fantezia numita dumnezeu ca apoi sa se mire de ce sunt luati la misto.

Dar, ce crezi tu ca ar fi bine ? Si...despre ce absurditati scrii ? :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cunoaste Dumnezeu viitorul? DA. Atunci nu il poate schimba.

E omniscient => nu e atotputernic.

 

crezi ca timpul este linear, in sensul ca curge unidirectional, dinspre trecut inspre viitor, la modul absolut? sau e asa doar pentru noi?

cine citeste despre fizica particulelor subatomice vede ca realitatea este mult diferita de ceea ce percepem noi cu simturile noastre. cu cit cobori mai mult spre esenta, vezi ca timpul, materia, energia, relatiile de cauzalitate etc sint altfel decit le stim noi. (de ex, o particula poate apare ca efect al unui eveniment care se va petrece in viitor!)

deci sa nu dam rationamentelor de acest fel o greutate pe care de fapt nu o au.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Problema este daca d-zeu poate crea ceva indestructibil.

 

Un alt exemplu: poate d-zeu crea un zeu, inger, duh (ce vreti voi) care ar fi capabil sa-L omoare/distruga?

daca omul poate creea lucruri si fiinte capabile sa il distruga, de ce nu ar putea si dumnezeu?

ce il impiedica?

la urma urmei e doar o chestie de vointa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fals.

Dumnezeu iti raspunde la intrebarea ta legata de piatra sau de alte lucruri asemanatoare ..aici :

ISAIA 55 : 8 "Caci gandurile Mele nu sunt gandurile voastre, si caile voastre nu sunt caile Mele, zice Domnul".

 

ISAIA 55 : 9 "Ci cat sunt de sus cerurile fata de Pamant, atat sunt de sus caile Mele fata de caile voastre si gandurile Mele fata de gandurile voastre".

 

Concluzia : intrebarea pusa de Kyu este cat se poate de umana ! Insa Dumnezeu nu e un om ca sa gandeasca precum o facem noi !

 

Nu vad demonstratia logica a faptului ca acea concluzie ar fi falsa. Nu ai facut decat sa pozitionezi d-zeu in afara oricarei posibilitati de investigatie rationala. Foarte convenabil. Cum d-zeu nu e un obiect ce poate fi observat direct de catre cineva, d-zeu e doar o idee, o ipoteza, iar ca aceasta idee sa fie un concept in concordanta cu realitatea si existenta, el trebuie sa fie coerent. Pana acum nimic din ceea ce stim ca exista nu este inconsistent logic.

 

Prin situarea lui d-zeu dincolo de puterea omeneasca de intelegere nu faci decat sa-ti tai craca, de la acest punct incolo cu ce obraz mai poti veni sa faci orice fel de afirmatie despre d-zeu-ul in care crezi ca exista? Cum mai poti face vreo afirmatie ca cineva l-ar intelge si ar sti ce trebuie sa faca in viata sau ce si cum ar trebui sa aplice din asa zisele spuse ale lui d-zeu?

 

Invocarea atributelor magice ce apartin unui "ceva" duce la incheierea oricaror discutii rationale despre acel "ceva". Se trece doar la discursuri emotive si metaforice ce pot sau nu reflecta intr-o oarecare masura realitatea.

 

sigur ca da

si inca muuuulte

de exemplu: suflete

 

Bun si acum vine intrebarea: poate d-zeu distruge acele suflete?

 

daca omul poate creea lucruri si fiinte capabile sa il distruga, de ce nu ar putea si dumnezeu?

ce il impiedica?

la urma urmei e doar o chestie de vointa.

 

In acest caz mai este d-zeu nemuritor si indestructibil?

 

(de ex, o particula poate apare ca efect al unui eveniment care se va petrece in viitor!)

 

 

Despre ce fenomen vorbesti mai exact, te-as ruga sa dai un link ce explica un asemenea lucru. Multumesc.

Editat de Kyu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O problema mai celebra (Epicur) ar fi asta:

 

"Vrea Dumnezeu sa impiedice raul dar nu poate? Atunci nu este omnipotent.

Poate, dar nu vrea? Atunci este răuvoitor.

Este el in stare si vrea acest lucru? Atunci de ce exista raul?"

 

Nu poate si nu vrea? Atunci de ce il mai numim Dumnezeu???

 

Problema acestor contradictii vine tocmai din faptul ca acestui concept (Dumnezeu) ii sunt atribuite caracteristici si trasaturi umane. El poate sa faca ceva, poate sa pedepseasca, poate sa distruga, poata sa creeze... Ce ar fi daca am lasa concepte foarte invechite si ne-am creea o noua religie...o religie a rationalitatii si moralitatii umane... nu cea a unui prieten imaginar(oricare ar fi el - An, Amon-Ra, Zeus, Quetzalcoatl, Odin, Dumnezeu, Allah si multi altii).

 

Nu e nici o surpriza faptul ca tarile cu cel mai mare numar de atei sunt si cele mai dezvoltate economic si social. Vezi: Suedia, Danemarca, Olanda, Japonia etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×