Sari la conținut
Forum Roportal
Lil Crisa

As vrea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Faptul ca nu cunoastem tot nu inseamna ca ceea ce cunoastem e mai putin important.
corect

inclusiv in ceea ce il priveste pe Dumnezeu!

 

Credinta omului poate completa modul lui de gandire, poate constitui un pilon al existentei sale, insa nu are cum sa completeze stiinta
esti probabill in faza de negare: ai aflat ca exista o astfel de completare dar nu vrei sa accepti...

gandeste-te la cum iti alegi partenerul de viata - conform caror formule stiintifice?

 

Un exemplu concret, legat de ce scriai tu... exista deja multi medici care includ elemente de medicina naturista in practica lor. Aplicabilitatea lor este insa destul de restransa, pentru ca pur si simplu cunoastem prea putin ca sa existe un anumit nivel de incredere legata de utilizarea lor.
dar se propun medicamente despre a caror efecte secundare se cunosc chiar mai putin decat efectele utilizarii musetelului...

 

Idea e ca nu poti generaliza de pe urma unui efect real, daca nu cunosti si cauza efectului.
asa este

iar oamenii au numit Dumnezeu ceea ce nu cunosc si asteapta sa ajunga la cunostintele respective

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
corect

inclusiv in ceea ce il priveste pe Dumnezeu!

 

esti probabill in faza de negare: ai aflat ca exista o astfel de completare dar nu vrei sa accepti...

gandeste-te la cum iti alegi partenerul de viata - conform caror formule stiintifice?

 

dar se propun medicamente despre a caror efecte secundare se cunosc chiar mai putin decat efectele utilizarii musetelului...

 

asa este

iar oamenii au numit Dumnezeu ceea ce nu cunosc si asteapta sa ajunga la cunostintele respective

 

Ouch, cred ca puteai sa-mi raspunzi si fara pedanteria asta ieftina de popa intepenit intre doua rafturi cu eprubete. Sau asta vine din calitatea de moderator? :flowers:

 

Da, "am aflat" de completare. :flowers: Cand am scris eu ca dimensiunea logica este singura dimensiune a existentei? Nici macar nu era vorba de asa ceva. :o: Da, dimensiunile celelalte exista si sunt extrem de importante. Fac o multime de lucruri pentru ca-mi plac, fara sa ma chinui macar sa le justific logic. Insa nu voi predica pentru ele aici, tocmai pentru ca sunt personale si subiective, si de asta raspund tentativelor stangace de a se argumenta pe baze logice pentru existenta divinitatii sau, mai rau, a o declara ca pe un adevar universal, pe care doar cei nevrednici nu ajung sa-l cunoasca (vezi partea cu pedanteria).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da , insa ce vine din Mesopotamia nu spune precum Isus : "sa va iubiti unii pe altii, cum v-am iubit Eu."

Da, dar de iubire, compasiune si respect pentru toate fiintele, idee intalnita in India, ai auzit?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
din acest punct de vedere, evident ca nu exista nicio diferenta intre un ateu si un credincios, nu-i asa?!?

comportamental este greu sa apreciezi un salvat de un nesalvat. D-aia avem metoda cu doctrina si cu intelepciunea. Un nesalvat este foarte nepasator la erorile doctrinare, are doctrina bazata pe faptele sale si nu stie versurile cu intelepciune..

 

Zau? :think: Credeam ca e un forum pe care poate posta oricine pareri legate de religie si spiritualitate. Ai emis tu un decret prin care "aici" are Biblia autoritate? Cred ca aceeasi intoleranta pe care ti-am criticat-o te face sa vezi conceptiile tale mai importante decat sunt, adica simple pareri. Whether you like it or not.

Eu nu dictez la nimeni nimic si nici nu am conceptiile mele. Dar, e normal ca pe acest forum sa se considere altfel decit pe altele. E ca si cum m-as duce pe un forum de islam si i-as intreba ce dovezi au ei ca mohamed a vorbit cu Dumnezeu. Eu as fi deplasat cu o intrebare la care stiu deja raspunsul. Si ar fi tendentios din partea mea sa fac asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu dictez la nimeni nimic si nici nu am conceptiile mele. Dar, e normal ca pe acest forum sa se considere altfel decit pe altele. E ca si cum m-as duce pe un forum de islam si i-as intreba ce dovezi au ei ca mohamed a vorbit cu Dumnezeu. Eu as fi deplasat cu o intrebare la care stiu deja raspunsul. Si ar fi tendentios din partea mea sa fac asta.

 

1. E un FORUM. Nu mesageria unei secte. Isi spune oricine parerea legata de un subiect. Avand in vedere accesul liber la el, daca ti se pare "normal sa se considere" intr-un anumit fel (si nu altul), indiferent de ce, singurul lucru "tendentios" e naivitatea ta. :yahoo:

 

2. Topicul, in caz ca nu ai observat, se numeste As vrea, cu subtitlul Ateism, deci judecand din asta, nu stiu care dintre noi doi are mai putin de cautat aici :yahoo: Daca se numea "Dragi credinciosi, exprimati-va aici bucuria in cazul in care considerati Biblia mai importanta decat orice ati putea gandi voi vreodata de capul vostru", mai mult ca sigur ca nu postam, desi tot nu rezolvai dilema de la punctul 1. :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. E un FORUM. Nu mesageria unei secte. Isi spune oricine parerea legata de un subiect. Avand in vedere accesul liber la el, daca ti se pare "normal sa se considere" intr-un anumit fel (si nu altul), indiferent de ce, singurul lucru "tendentios" e naivitatea ta. :yahoo:

 

2. Topicul, in caz ca nu ai observat, se numeste As vrea, cu subtitlul Ateism, deci judecand din asta, nu stiu care dintre noi doi are mai putin de cautat aici :yahoo: Daca se numea "Dragi credinciosi, exprimati-va aici bucuria in cazul in care considerati Biblia mai importanta decat orice ati putea gandi voi vreodata de capul vostru", mai mult ca sigur ca nu postam, desi tot nu rezolvai dilema de la punctul 1. :think:

Da, bine, ai tu dreptate....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa mine atei sunt persoane care se indreptate spre aflarea adevarului, spre analiza rationala atenta a tuturor informatiilor si argumentelor prezentate, ceea ce a condus deocamdată la respingerea tuturor argumentelor teiste. Nu cred in zei, dar recunosc ca exista o forta care a creat universul doar ca nu o identifica cu Dumnezeu.

Teisti ar trebui sa furnizeze informati solide si dovezi palpabile pentru afirmatiile lor, pentru ca adevarul acestora e departe de a fi evident din punct de vedere al celui care nu crede in teism.

Din cate observ oameni nu sunt inca gata sa accepte adevarul, indiferent de credinta pe care o au, mai degraba prefera sa judece si sa arate cu degetul...pacat ca pierdem esentialul...ce inseamna sa fi om.

Dar deja incep sa vorbesc despre altceva.

Ar fi bine sa nu confundam ateii cu oamenii de stiinta :cheer:. Poti sa fii ateu chiar daca nu prezinti simptome de acuitate logica prin simplul fapt ca nu recunosti existenta lui dumnezeu. Un ateu crede ca nu exista vreo divinitate suprema si nu e interesat de doctrinele religioase inutile. Asta nu-l transforma automat in liber-cugetator sau analist rational :) .

Ce adevar nu vor sa accepte oamenii? Al carei tabere?

Sper ca nu vrei sa cuantificam dovezile veridicitatii obiectului credintei :spiteful: . Ar fi o actiune similara masurarii vitezei vantului cu ajutorul unui termometru, insa mai putin utila.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt curioasa...

Ce parere aveti despre atei? :spiteful:

Sunt vinovati de crime impotriva umanitati din cauza comunismului sau sunt doar oameni care nu cred in zei....

Just asking....

 

Sunt ''atei'' pe lumea asta care habar nu au pe ce lume traiesc. Ma indoiesc ca pot fi trasi la raspundere ptr ceva . :)

:)

 

Dar nu cred ca problema sta aici.Una este sa fii ateu... si una este sa faci crime impotriva umanitatii( ptr ca pana la urma, eu cred ca nu exista ateu absolut) .Cand ma uit in jur vad oameni buni si rai (morali si imorali) iar in general cei imorali sunt oameni carora le lipsesc o doaga...sau doua, sau mai multe. :lol2: Sa nu imi spuneti voi ca oameni ca Hitler sau Idi Amin erau intregi la cap :P asa ca, poate se reformuleaza intrebarea. :yahoo:

 

:cheer: Si apropo... Hitler a fost evreu...pana la un punct iar Idi Amin era musulman, nu ateu. :)

Editat de Anna Condor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt vinovati de crime impotriva umanitati din cauza comunismului

Fiindcă vorbeşti de oameni ca mine, am două lucruri de spus:

1. Ateismul şi comunismul nu au prea multe

Editat de Hortulanus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×