Sari la conținut
Forum Roportal
ActorGrabit

Cum va imaginati Romania fara Basescu?

Postări Recomandate

Amare - ca amici nu suntem - care exact e logica unei 'consultari' daca IGNORI avizul ?

Sau poate nu inteleg eu :headspin:

 

Adica eu daca te consult sunt si obligat de lege sa tin cont de parerea ta? Nu, pentru ca atunci as avea nevoie de aprobarea ta. Aprobare nu = consultare, deci asertiunea unora ca votul Parlamentului este anti-constitutional sau lovitura de stat e ori manipulare, ori amatorism. Consultarea Curtii era necesara dar era doar una din multele consideratii care cantareau in decizia personala de vot, nu era o conditionare a votului. Intelegi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ba este ,ca scrie in cazul.. in care savarseste .Curtea nu a gasit nimic care sa fi fost incalcat. :headspin:

 

Daca ar fi fost asa, Curtea nu ar fi lasat la indemana Parlamentului sa ia decizia pe care o crede, ci i-ar fi dat un verdict clar: ai sau nu ai dreptul si motivele constitutionale de a o face, fiind obligata de Constitutie sa faca asta. Nu a facut-o, si nici nu exista posibilitai de apel, deci nu are functia de aprobare sau dezaprobare a actiunii Parlamentului.

Editat de Arminius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bbbbbaaaaaaassssssseeeeeee !!!! nu vreau fara base ! :D

 

am inteles ca fara el n-o sa mai existe Romania, ca o sa vina cutremure, o sa sufle vantul mai tare, peste cateva zile oricum se anunta apa de ploaie din belsug... mie mi-e frica. mi-e frica sa nu mor de rau de urat.

 

asta cu "cum va imaginati Romania fara base" e ca faza cu "iti dai demisia? si ce vei face dupa aia?" :D :cry: "vai, nu stiu, sunt atat de dezorientat ! ce-o fi fost in capul meu cand m-am gandit la aceasta fapta abominabila ?!? cred ca o sa ma sinucid. dar mai intai...publicitate ! " :headspin:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ar fi fost asa, Curtea nu ar fi lasat la indemana Parlamentului sa ia decizia pe care o crede, ci i-ar fi dat un verdict clar: ai sau nu ai dreptul si motivele constitutionale de a o face, fiind obligata de Constitutie sa faca asta. Nu a facut-o, si nici nu exista posibilitai de apel, deci nu are functia de aprobare sau dezaprobare a actiunii Parlamentului.

Tu ori nu intelegi romaneste ,ori nu vrei..

Poate fi suspendat ,in cazul in care savarseste fapte grave ,iar acestea sant analizate si declarate ca fiind adevarate de catre Curtea Constitutionala .Atata timp cat nu exista nimic ,orice masura este abuziva . :headspin:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu ori nu intelegi romaneste ,ori nu vrei..

Poate fi suspendat ,in cazul in care savarseste fapte grave ,iar acestea sant analizate si declarate ca fiind adevarate de catre Curtea Constitutionala .Atata timp cat nu exista nimic ,orice masura este abuziva . :headspin:

 

Nu, procesul suspendarii e declansat in cazul savarsirii unor fapte grave! Ca se poate ca la vot sa iasa ne-suspendat, in cazul in care majoritatea decide asa in ciuda faptelor. Iar procesul suspendarii e declansat de Parlament, nu de Curte, deci e la latitudinea Parlamentului sa considere gravitatea faptelor. Urmeaza apoi consultarea Curtii. Iar apoi votantii pun in balanta opinia lor initiala cu rezultatul consultarii si constiinta proprie, si voteaza. Asta e. Nu-i lovitura de stat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ba este ,ca scrie in cazul.. in care savarseste .Curtea nu a gasit nimic care sa fi fost incalcat. :headspin:

 

 

ba a gasit, dar nu incalcare grava..ce o mai insemna si asta :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ba a gasit, dar nu incalcare grava..ce o mai insemna si asta :cry:

..ca e una mai mica ,si nu se pune ..:D :headspin:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce sa mai zic..e jenant ce se intampla...cred ca mai greu manipulezi niste copii decat pe romani...citez.." e protest spontant, etc"..presupun ca scriu pe la colturi foile alea cu numele lui basescu..mama lui de talentat ala care le-a scris ca parca zici ca sunt xerox..spontant deh :headspin:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×