Sari la conținut
Forum Roportal
LikeThisPoppy

m-a traznit o idee!

Postări Recomandate

oricum cade tavanul liftului in capu tau, deci oricum nu rezolvi nimic... totusi, cu toate acestea mai ai o sansa... sa vina superman sa te salveze :stars:

 

nu mai fa misto, ca-mi muta astia topicul la coltul vesel... :jester: ... si e un subiect cat se poate de serios si dureros ^_^

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intr-o seara urmaream la tv stire desre o femeie care a murit intr-un lift prabusit in gol.... groazic!

 

Atunci m-a traznit o idee: daca m-as afla intr-un lift care cade in gol si exact cu cateva clipe inainte de impactul cu solul (presupunand ca as sti exact momentul asta), as putea face o saritura, astfel incat in secunda impactului, eu sa fiu in aer, as scapa oare cu viata?...sau tot m-as face praf cu lift cu tot! :lol:

 

Ce parere aveti?

Sunt oare astfel de idei absurde?

Cu siguranta ati avut cu totii astfel de idei... haideti sa le postam si sa le discutam...

 

 

pare interesant, dar tot te`ai face praf cu liftul.. ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ar trebui incercat experimentul sa vedem ce se intampla.. :P

 

bineinteles ca folosind un manechin :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ar trebui incercat experimentul sa vedem ce se intampla.. :crazy:

 

bineinteles ca folosind un manechin :o:

 

si cum faci manechinul sa sara? :o:

 

oricum cica s-a facut experimentul la braniacs sau mit busters, nu mai stiu exact si ideea e ca nu merge :o: ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum au mai spus si ceilalti, viteza la momentul impactului este cea care-ti provoaca deteriorari majore, insa INDIRECT. In realitate, factorul DIRECT este transferul de energie intre momentul de deplasare (cinetic) si cel de oprire brusca (deformare). Energia care contribuie la mucizarea liftului (si a pasagerilor) este egala cu (masa * viteza la patrat)/2. Cum insa masa ramane constanta pe parcursul evenimentului (desigur, daca liftul nu ajunge la viteze apropiate de c), viteza este factorul determinant.

 

Ca si in cazul masinilor, insa, in astfel de situatii trebuie sa disipi energia respectiva cat poti mai bine. E o diferenta de exemplu daca, picand de la etaj, cazi in cap sau in 4 labe (ia exemplul pisicilor). In cazul al doilea, energia se disipa in membre, care probabil cedeaza, dar fara sa-ti ameninte viata, iar zonele vitale receptioneaza o doza mai mica din energie.

Masinile, cum spuneam, sunt construite astfel ca, in cazul unui impact frontal, botul sa se deformeze cat se poate de mult si sa transmita mai departe energia oriunde dar nu catre pasageri (i.e. in barele de ranforsare, in portiere, in sol, etc.).

 

Problema la lift e ce anume contribuie la deteriorarea TA - iar raspunsul ar putea fi ca mori nu atat din cauza impactului, cat din cauza tavanului care se rupe si-ti pica in cap :( . Daca liftul e construit ideal, aplica principiul pisicii: agata-te cu mainile de tavan si tine-te cat mai bine. Astfel primul impact il receptionezi in maini, care cedeaza, apoi urmatorul in picioare, care la randul lor cedeaza, dar tu in final ai o sansa sa supravietuiesti.

 

Pe langa asta, studiaza cu atentie miscarile chinezoaicei din Die Hard 4 - acolo, tipa mananca bataie zdravan, nimereste sub un dulap metalic, dupa care incaseaza un SUV la 60km/h frontal, care o infige in casa liftului, mai ia inca cativa pumni, o portiera in cap si e stangulata cu o pereche de cabluri, cade cu SUV-ul peste ea vreo 6 etaje, peste o gramada de butoaie de combustibil, explodeaza, SI TOT NU NE-O ARATA MOARTA !!!! (deci eu am dubii)

Editat de Deroude

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa cum au mai spus si ceilalti, viteza la momentul impactului este cea care-ti provoaca deteriorari majore, insa INDIRECT. In realitate, factorul DIRECT este transferul de energie intre momentul de deplasare (cinetic) si cel de oprire brusca (deformare). Energia care contribuie la mucizarea liftului (si a pasagerilor) este egala cu (masa * viteza la patrat)/2. Cum insa masa ramane constanta pe parcursul evenimentului (desigur, daca liftul nu ajunge la viteze apropiate de c), viteza este factorul determinant.

 

Ca si in cazul masinilor, insa, in astfel de situatii trebuie sa disipi energia respectiva cat poti mai bine. E o diferenta de exemplu daca, picand de la etaj, cazi in cap sau in 4 labe (ia exemplul pisicilor). In cazul al doilea, energia se disipa in membre, care probabil cedeaza, dar fara sa-ti ameninte viata, iar zonele vitale receptioneaza o doza mai mica din energie.

Masinile, cum spuneam, sunt construite astfel ca, in cazul unui impact frontal, botul sa se deformeze cat se poate de mult si sa transmita mai departe energia oriunde dar nu catre pasageri (i.e. in barele de ranforsare, in portiere, in sol, etc.).

 

Problema la lift e ce anume contribuie la deteriorarea TA - iar raspunsul ar putea fi ca mori nu atat din cauza impactului, cat din cauza tavanului care se rupe si-ti pica in cap :( . Daca liftul e construit ideal, aplica principiul pisicii: agata-te cu mainile de tavan si tine-te cat mai bine. Astfel primul impact il receptionezi in maini, care cedeaza, apoi urmatorul in picioare, care la randul lor cedeaza, dar tu in final ai o sansa sa supravietuiesti.

 

Pe langa asta, studiaza cu atentie miscarile chinezoaicei din Die Hard 4 - acolo, tipa mananca bataie zdravan, nimereste sub un dulap metalic, dupa care incaseaza un SUV la 60km/h frontal, care o infige in casa liftului, mai ia inca cativa pumni, o portiera in cap si e stangulata cu o pereche de cabluri, cade cu SUV-ul peste ea vreo 6 etaje, peste o gramada de butoaie de combustibil, explodeaza, SI TOT NU NE-O ARATA MOARTA !!!! (deci eu am dubii)

da, ideea principala am priceput-o... caput!

mi se pare f interesanta ideea liftului construit ... ideal, in asa fel incat sa nu se faca praf la impact... poate dintr-un material elastic...sau niste arcuri :tease: si sa te tii de tavan...

ei, chinezoaica aia , hmmm ... e superwoman! :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da, ideea principala am priceput-o... caput!

mi se pare f interesanta ideea liftului construit ... ideal, in asa fel incat sa nu se faca praf la impact... poate dintr-un material elastic...sau niste arcuri :( si sa te tii de tavan...

ei, chinezoaica aia , hmmm ... e superwoman! :tease:

 

Ai fi surprinsa ce tehnologie e inclusa in lifturile moderne. In blocurile vechi sistemul de oprire automata era um... probabilistic :stars:) adica peretele era turnat de mantuiala pe casa liftului si avea tot felul de colturi si galme - ca liftul sa se propteasca in ele daca ii vine vreodata sa plece la vale de capul lui. (gluma, gluma, dar daca intrebi pe vreunul care a construit serios blocuri pe vremea impuscatului, iti va spune ca multe vieti au fost salvate in felul asta).

 

Lifturile moderne sunt prevazute cu cateva gheare de otel pe peretii custii, in exterior, declansate de un accelerometru - cand liftul se misca prea repede, ghearele sar automat si se infig in pereti, oprind liftul. Sistemul e in intregime mecanic, nu depinde de electricitate. La zgarie nori, lifturile se deplaseaza pe sine, nu pe cabluri, ca la blocurile mici, iar sinele au sisteme de autoblocare, de asemenea mecanice, in diverse situatii. Pentru siguranta, redundanta e destul de mare: ar fi suficienta o sina pentru punerea in miscare a liftului, dar se folosesc 4, fiecare cu motorizare separata si sistem de blocare independente.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×