Sari la conținut
Forum Roportal
LikeThisPoppy

m-a traznit o idee!

Postări Recomandate

Intr-o seara urmaream la tv stire desre o femeie care a murit intr-un lift prabusit in gol.... groazic!

 

Atunci m-a traznit o idee: daca m-as afla intr-un lift care cade in gol si exact cu cateva clipe inainte de impactul cu solul (presupunand ca as sti exact momentul asta), as putea face o saritura, astfel incat in secunda impactului, eu sa fiu in aer, as scapa oare cu viata?...sau tot m-as face praf cu lift cu tot! :stars:

 

Ce parere aveti?

Sunt oare astfel de idei absurde?

Cu siguranta ati avut cu totii astfel de idei... haideti sa le postam si sa le discutam...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intr-o seara urmaream la tv stire desre o femeie care a murit intr-un lift prabusit in gol.... groazic!

 

Atunci m-a traznit o idee: daca m-as afla intr-un lift care cade in gol si exact cu cateva clipe inainte de impactul cu solul (presupunand ca as sti exact momentul asta), as putea face o saritura, astfel incat in secunda impactului, eu sa fiu in aer, as scapa oare cu viata?...sau tot m-as face praf cu lift cu tot! :headspin:

 

Ce parere aveti?

Sunt oare astfel de idei absurde?

Cu siguranta ati avut cu totii astfel de idei... haideti sa le postam si sa le discutam...

 

 

wow...nare nimeni nici macar un comentariu?

 

 

Nu scapi ,am vazut un experiment pe Discovery Channel .

DECI MORI ideea nu e buna :cry:

 

Cel mai bine e sa folosesti scarile(faci si miscare si vei avea si picioare frumoase){DAr nu in timpul unui CUTREMUR}

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta e cu siguranta absurdă.

 

nu ma suparam de o explicatie...

 

exista o lege...parca legea gravitatiei...cerceteaza-o.

 

pai cred ca ar trebui sa devin experta in legea gravitatiei... ca sa inteleg!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai cred ca ar trebui sa devin experta in legea gravitatiei... ca sa inteleg!

 

 

nu, e doar logic...forta de atractie e aceasi indiferent daca tu sari 10 m ori nu, in momentul impactului...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai da dar uite logica mea, poate nu m-am explicat cum trebuie...liftul e in cadere, tu in lif...faci o saritura(se poate nu?), liftul in cadere, tu in aer... cand face impactul...ce nu merge aici?

 

10 m n-as putea sari...as da cu capul de lift :headspin:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai da dar uite logica mea, poate nu m-am explicat cum trebuie...liftul e in cadere, tu in lif...faci o saritura(se poate nu?), liftul in cadere, tu in aer... cand face impactul...ce nu merge aici?

 

cum spuneam, gravitatia va avea acelasi efect, in momentul in care cazi vei avea o anumita forta de atractie, chiar daca sari nu poti atinge valoarea 0.

 

ps:de fapt e doar o impresie ca sari...

Editat de ironic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai da dar uite logica mea, poate nu m-am explicat cum trebuie...liftul e in cadere, tu in lif...faci o saritura(se poate nu?), liftul in cadere, tu in aer... cand face impactul...ce nu merge aici?

 

10 m n-as putea sari...as da cu capul de lift :headspin:

 

 

Logica ta e perfect okay, iti lipseste doar informatia ca sa o aplici unei probleme concrete. In cazul unei caderi de mai bine de cativa (putini) metri, viteza generata de acceleratia gravitationala va fi mult mai mare decat cea pe care o poti genera tu, in sens contrar, printr-o saritura. Deci in sens pur statistic, daca ai reusi sa sari exact cand trebuie, ai diminua intr-adevar ceva din forta impactului, insa mult prea putin ca sa aiba vreun impact asupra rezultatului final. Insa cum spuneam, logica ta e okay. Daca ai face acest experiment cu o cadere de 1-2 metri, saritura ta ar diminua semnificativ impactul cu solul. Mai e un considerent aici. Liftul ar trebui sa cada cu o viteza constanta (posibil, de altfel, din moment ce frecarea cu peretii canalului liftului diminueaza considerabil accelerarea lui). Altfel, o diferenta de acceleratie in caderea ta si a liftului ar putea rezulta intr-o forta de opozitie mai mica din partea podelei liftului decat greutatea ta normala, diminuandu-ti forta sariturii (un exemplu extrem, daca te afli in imponderabilitate in interioriul liftului, nu mai poti, practic, sa "sari".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×