Sari la conținut
Forum Roportal
Bismarck

Taxa de primă

Evaluează acest topic

Care este opinia voastra despre aceasta taxa ?  

43 membri au votat

  1. 1. Sunteti de'acord cu aceasta taxa ?

    • DA
      9
    • NU
      36


Postări Recomandate

Ce ma exaspereaza la taxa asta e ipocrizia politicienilor romani care o explica. O adunatura de borfasi carora nu le-a pasat niciodata de mediul inconjurator (fapt evident daca treci in revista atitudinea lor legata de cheltuielile pentru probleme punctuale de mediu), bine unsi de industria auto autohtona, care nu mai stiu cu ce minciuni si tampenii sa iasa in fata. Ei stiu foarte bine ca vor trebui sa schimbe taxa, ca e ilogica si incalca normele UE, dar taraganeaza schimbarea tocmai pentru ca fiecare luna, fiecare saptamana, le mai aduce ceva in buzunar.

 

E de-a dreptul amuzant, in acelasi timp, sa vezi niste tonti care, cum spuneam, n-au avut nici o treaba vreodata cu protectia mediului, facand cu nonsalanta calcule strambe, la nivelul unui prescolar, ca sa vanda o minciuna. Se vorbeste de diferenta in emisii intre masinile vechi si masinile noi. Nu se vorbeste deloc despre fiabilitatea masinilor respective, a carei ramificatii implica in general un impact insumat asupra mediului mult mai ridicat al unei masini noi dar cu o fiabilitate redusa fata de una veche dar fiabila. Bineinteles ca nici un politician nu s-a obosit sa faca un calcul, ca sa vada cam care e efectul asupra mediului al unei masini care are nevoie de piese noi in fiecare an - de la productia de energie pentru industria de profil (a pieselor de schimb), la deseurile ei, la poluarea aerului, la transporturile implicate.

 

Am un prieten cu un BMW din 85. Masina are peste 400,000 km, si n-a schimbat nimic la ea de doi ani de cand a luat-o. Mai mult, functioneaza impecabil. Pe baza considerentelor de mai sus, nu am nici o indoiala ca in urmatorii 5 ani, la un nivel normal de utilizare, masina lui va implica un impact direct/indirect insumat asupra mediului mai redus decat un Logan nou. Asta nemaivorbind de optiunile disponibile pentru a reduce normele de poluare ale unei masini vechi - de la cele directe (catalizator) la cele indirecte (GPL). Da' deh, noroc ca avem niste corupti imputiti de politicieni care profita de pe urma Loganului, fara sa conduca unul. :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu sunt de acord cu taxa,Romania nu trebuie sa pateasca cum a patit Polonia ale carei vanzari de masini noi au scazut foarte mult dupa integrare in schimb importurile de masini second-hand care nu respecta nici macar regula Euro1 au explodat.Practic in Polonia au intrat 2 milioane de masini mai vechi de 10 ani(!).Asa doriti sa ajungem si noi?Oricum veti observa ca taxa este mai mare doar pentru mainile vechi,poluante,cu motoare de mare capacitate si care au un consum foarte mare.Daca vreti sa cumparati un Audi A4 din Germania veti plati maxim 3500 de euro pentru vechiul S4(euro 3) echipata cu un alt motor,veti plati si mai putin.Asa ca statul practica taxe foarte mari numai pentru masini vechi si poluante,nu pentru toate,taxa fiind la un nivel acceptabil pentru celelalte masini,mai trebuie sa ne gandim si la industria nationala,acum la Craiova a venit Ford fara taxa am fi practic scosi de pe piata de vechiturile aduse din strainatate.Si in plus UE are tot interesul sa condamne taxa,de unde credeti ca vor veni toate vechiturile?

1. Tu te-ai uitat un pic pe stradă, să vezi c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. UiE someaza romania ca in 2 luni sa scoata aceasta taxa, altfel la judecata cu ei ... :hi:

2. Nu numai ca trebuie sa o scoata, dar trebuie sa si returneze banii incasati :jester:

 

... si ca sa ma citez : "Daca legea e una pentru toti ... cei care se vor face vinovati de aplicarea acestei taxe ilegale de ce nu raspund pentru faptele lor ???"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am mai pus intrebarea asta pe alt forum si n-am primit raspuns

ce credeti ca afecteaza mai mult mediul;

-masina mea diesel 3000cc veche de 35 ani(val.2000-5000E)

-sau una din 2007 3000cc -diesel cu toate optiunile si dotarile((val 100.000E)??

 

TAXA E O ABERATIE...

 

scornita de niste handicapati pt. niste handicapati!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt deacord cu o astfel de taxa daca banii pleaca in proiecte de mediu dar sa nu fie mare.

Editat de GigJoe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am mai pus intrebarea asta pe alt forum si n-am primit raspuns

ce credeti ca afecteaza mai mult mediul;

-masina mea diesel 3000cc veche de 35 ani(val.2000-5000E)

-sau una din 2007 3000cc -diesel cu toate optiunile si dotarile((val 100.000E)??

 

TAXA E O ABERATIE...

 

scornita de niste handicapati pt. niste handicapati!

pardon!...scornita spre a se umple anumite buzunare.

vezi cine e in spatele unor firme ca: citroen, peugeot, fiat, renault...etc

Taxa e o imensa hotie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salutare, stiti ce nu inteleg eu? suntem atatia care consideram ca taxa e o aberatie si o prostie, dar nu facem nimic, m-am sautrat sa astept ca idiotii de la guvernare sa lase tot pana in ultimul moment si sa traga de timp ca asa vor ei, parerea mea e ca ar trebui sa le aratam cam care e parerea noastra despre taxa lor imputita si ilegala, sa organizam niste proteste, sa iesim un pic in strada ca poate atunci se vor gandi de 2 ori inainte sa incerce sa ne fraiereasca cu tot felul de motive care nici dracu nu stie de unde le scot. Eu sincer cred ca daca le aratam ca suntem nemultumititi se vor gandi de doua ori inainte sa mai incerce sa ne fraiereasca, daca stam ca boii si nu facem nimic ne iau astia de fraieri asa cum au facut-o de multi ani.

sper sa fiti alaturi de mine.

multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
salutare, stiti ce nu inteleg eu? suntem atatia care consideram ca taxa e o aberatie si o prostie, dar nu facem nimic, m-am sautrat sa astept ca idiotii de la guvernare sa lase tot pana in ultimul moment si sa traga de timp ca asa vor ei, parerea mea e ca ar trebui sa le aratam cam care e parerea noastra despre taxa lor imputita si ilegala, sa organizam niste proteste, sa iesim un pic in strada ca poate atunci se vor gandi de 2 ori inainte sa incerce sa ne fraiereasca cu tot felul de motive care nici dracu nu stie de unde le scot. Eu sincer cred ca daca le aratam ca suntem nemultumititi se vor gandi de doua ori inainte sa mai incerce sa ne fraiereasca, daca stam ca boii si nu facem nimic ne iau astia de fraieri asa cum au facut-o de multi ani.

sper sa fiti alaturi de mine.

multumesc

 

 

omule ...eu chiar incerc sa fac ceva...

(sunt membru a 2 cluburi auto..."fondator" cica...)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
salutare, stiti ce nu inteleg eu? suntem atatia care consideram ca taxa e o aberatie si o prostie, dar nu facem nimic, m-am sautrat sa astept ca idiotii de la guvernare sa lase tot pana in ultimul moment si sa traga de timp ca asa vor ei, parerea mea e ca ar trebui sa le aratam cam care e parerea noastra despre taxa lor imputita si ilegala, sa organizam niste proteste, sa iesim un pic in strada ca poate atunci se vor gandi de 2 ori inainte sa incerce sa ne fraiereasca cu tot felul de motive care nici dracu nu stie de unde le scot. Eu sincer cred ca daca le aratam ca suntem nemultumititi se vor gandi de doua ori inainte sa mai incerce sa ne fraiereasca, daca stam ca boii si nu facem nimic ne iau astia de fraieri asa cum au facut-o de multi ani.

sper sa fiti alaturi de mine.

multumesc

mai nu e o idee rea ... numai mai trebuie si pusa in practica !!

daca treim intr-o tara libera, democrata, nu vad nici un impediment ...

vad la Americani ca aia se aduna si vre-o 10~20 cu niste pancarde pentru orice protesc cat de minor !!! la noi nu prea vad, cel putin la tembelizor, asa ceva !!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
omule ...eu chiar incerc sa fac ceva...

(sunt membru a 2 cluburi auto..."fondator" cica...)

ok si ai reusit? nu prea am vazut sa vb cineva de iesit in strada

 

mai nu e o idee rea ... numai mai trebuie si pusa in practica !!

daca treim intr-o tara libera, democrata, nu vad nici un impediment ...

vad la Americani ca aia se aduna si vre-o 10~20 cu niste pancarde pentru orice protesc cat de minor !!! la noi nu prea vad, cel putin la tembelizor, asa ceva !!

pai ok hai sa facem ceva, sa umble vorba si sa stabilim o data in care sa iesim in mai multe orase si toti odata bineinteles sa fie totul legal cu aprobare de la primarie si tot tacamul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×