Sari la conținut
Forum Roportal
Fairgame

Skoda Octavia Tour

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce tip de alarma recomandati pentru Skoda O II? (calitate,pret,etc.)

Cumpara-ti un VIPER 330 ce se monteaza pe cheia tip briceag sau un UNgo care se monteaza la fel..Este aiurea s aiti mai pui si alta telecomanda! La mine (a se citi dealer-ul din Bucuresti) cu tot cu manopera costa undeva pe la 650-700 RON ..sfatulmeu este sa iti pui si COMFORTUL MASINII ( modul ridicare geamuri in momentul cand inchizi din alarma masina). Nu este scump si este de efect....Pentru alte detalii iti stau la dispozitie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor pasionatilor de Skoda...dar mai cu seama celor de OCTAVIA tour.

Sincer va spun ca nu sunt posesorul unui autovehicul , cu atat mai mult al unuia Skoda, dar deasemenea va mai spun ca am unele

valentze pt aceasta marca...nu stiu de ce....pur si simplu imi place....si nu vorbesc ca o femeie...imi place si cum arata..ca design...dar din cunostiintele dobandite in facultate , am "tradus" libajul tehnic :flowers: si am concluzionat ca imi place si mecanica masinii...mda...ati zice poate..."pai daca ai cunostiinte tehnice cum de ne mai ceri ajutorul nostru ?!"...buna intrebare...am cunostiinte tehnice dar nu am ceva...EXPERIENTA...ceea ce e f important si aici astept sa ma ajutati voi............

Deci sa nu ne mai lungim cu vorba si sa va spun ce " ma doare ".

In ceea ce ma priveste s-a ivit posibilitatea de a achizitiona un autovehicul....m-am gandit indata la Skoda

Octavia....din povestite..auzite...citite..etc.....am auzit ca investitia in Skoda Octavia este o investitie buna.

As dori sa-mi spuneti punctele forte si cele in minus->( bineinteles cele legate de autov.voastre personale, nu din auzite) ale unei Octavia....faceti-ma sa cred ca Octavia este cu adev masina care e pt mine....intelegeti voi ce vreau sa zic.....ma bazez pe experienta voastra....o problema ar mai fi...din cate mi-am dat eu seama raportul calitate-pret este in favoarea Octaviei...ok......dar intrebarea ce ma macina.....service-ul cum e la Octavia?..........adik la pretz....precizez ca am bani sa o cumpar dar daca Doamne fereste se intampla ceva trb sa stiu la ce sa ma astept dpdv al service-ului....e chiar asa scump cum am auzit?.....sau doar barfe?.....a-ti inteles ideea acestui topic...si acum astept opiniile voastre,exeperienta primezeaza.

Va multumesc, Claudiu :brunette:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna tuturor pasionatilor de Skoda...dar mai cu seama celor de OCTAVIA tour.

Sincer va spun ca nu sunt posesorul unui autovehicul , cu atat mai mult al unuia Skoda, dar deasemenea va mai spun ca am unele

valentze pt aceasta marca...nu stiu de ce....pur si simplu imi place....si nu vorbesc ca o femeie...imi place si cum arata..ca design...dar din cunostiintele dobandite in facultate , am "tradus" libajul tehnic :) si am concluzionat ca imi place si mecanica masinii...mda...ati zice poate..."pai daca ai cunostiinte tehnice cum de ne mai ceri ajutorul nostru ?!"...buna intrebare...am cunostiinte tehnice dar nu am ceva...EXPERIENTA...ceea ce e f important si aici astept sa ma ajutati voi............

Deci sa nu ne mai lungim cu vorba si sa va spun ce " ma doare ".

In ceea ce ma priveste s-a ivit posibilitatea de a achizitiona un autovehicul....m-am gandit indata la Skoda

Octavia....din povestite..auzite...citite..etc.....am auzit ca investitia in Skoda Octavia este o investitie buna.

As dori sa-mi spuneti punctele forte si cele in minus->( bineinteles cele legate de autov.voastre personale, nu din auzite) ale unei Octavia....faceti-ma sa cred ca Octavia este cu adev masina care e pt mine....intelegeti voi ce vreau sa zic.....ma bazez pe experienta voastra....o problema ar mai fi...din cate mi-am dat eu seama raportul calitate-pret este in favoarea Octaviei...ok......dar intrebarea ce ma macina.....service-ul cum e la Octavia?..........adik la pretz....precizez ca am bani sa o cumpar dar daca Doamne fereste se intampla ceva trb sa stiu la ce sa ma astept dpdv al service-ului....e chiar asa scump cum am auzit?.....sau doar barfe?.....a-ti inteles ideea acestui topic...si acum astept opiniile voastre,exeperienta primezeaza.

Va multumesc, Claudiu :hi:

 

 

Buna tuturor pasionatilor de Skoda...dar mai cu seama celor de OCTAVIA tour.

Sincer va spun ca nu sunt posesorul unui autovehicul , cu atat mai mult al unuia Skoda, dar deasemenea va mai spun ca am unele

valentze pt aceasta marca...nu stiu de ce....pur si simplu imi place....si nu vorbesc ca o femeie...imi place si cum arata..ca design...dar din cunostiintele dobandite in facultate , am "tradus" libajul tehnic :o: si am concluzionat ca imi place si mecanica masinii...mda...ati zice poate..."pai daca ai cunostiinte tehnice cum de ne mai ceri ajutorul nostru ?!"...buna intrebare...am cunostiinte tehnice dar nu am ceva...EXPERIENTA...ceea ce e f important si aici astept sa ma ajutati voi............

Deci sa nu ne mai lungim cu vorba si sa va spun ce " ma doare ".

In ceea ce ma priveste s-a ivit posibilitatea de a achizitiona un autovehicul....m-am gandit indata la Skoda

Octavia....din povestite..auzite...citite..etc.....am auzit ca investitia in Skoda Octavia este o investitie buna.

As dori sa-mi spuneti punctele forte si cele in minus->( bineinteles cele legate de autov.voastre personale, nu din auzite) ale unei Octavia....faceti-ma sa cred ca Octavia este cu adev masina care e pt mine....intelegeti voi ce vreau sa zic.....ma bazez pe experienta voastra....o problema ar mai fi...din cate mi-am dat eu seama raportul calitate-pret este in favoarea Octaviei...ok......dar intrebarea ce ma macina.....service-ul cum e la Octavia?..........adik la pretz....precizez ca am bani sa o cumpar dar daca Doamne fereste se intampla ceva trb sa stiu la ce sa ma astept dpdv al service-ului....e chiar asa scump cum am auzit?.....sau doar barfe?.....a-ti inteles ideea acestui topic...si acum astept opiniile voastre,exeperienta primezeaza.

Va multumesc, Claudiu :jester:

numai renault sa nu iti iei, sunt mizerabile! Incearca noul Lancer de la mitsubishi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum am mai spus, finisajele fara optionale sunt jalnice si mult sub nivelul masinilor din clasa ei. Ba chiar sunt sub nivelul unor masini de clasa inferioara. Un Golf, un Focus (nici nu mai vorbesc de Mondeo) iti dau un feeling de o calitate mult mai buna in interior, la finisaje, ba chiar si la condus.

 

Insa Octavia e masina facuta sa ajunga la 3-400,000 fara probleme semnificative, deci la capitolul fiabilitate sta exceptional. It's a love-hate relationship. :hi: O masina facuta ca un tanc, insa cu rafinament extrem de redus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stimati domni , doame sau domnisoare!

Am intrat si eu pe forumul asta in aceasta dimineata, cautand date despre Octavia Tour, precizez Tour, si gasesc discutii, pe aceasta sectiune despre Octavia Tour, despre Octavia II. Oare nu mai stiti sa cititi titlurile de topicuri? Dar administratorii si moderatorii ce pazesc pe acest forum?

Eu vreau sa aflu date despre Octavia Tour, cum scrie in titlul topicului, nu discutii despre alte modele. Constat ca se bat campii cu gratie pe acest forum si nu am intrat decat pe Skoda Octavia Tour. Daca o sa intru si pe altele cine stie ce o sa mai constat.

 

Deci sa trec la subiect, si daca se simte cineva in stare si pe faza ca este vorba de modelul Tour, sa-mi dea si mie un raspuns, daca are timp. Am comandat o Octavia Tour, pentru ca atat pot sa-mi permit la momentul acesta, deci nu vreau pareri de genul: "Mai bine iti luai O2". Eu vreau sa stiu cum se comporta masina: in oras, la drum lung, pe autostrazi, pe drumuri europene, pe drumuri judetene. Cum functioneaza ABS-ul (ce frecventa are), ASR-ul si celelalte chestii de siguranta a rularii (pachetul PFC din oferta).

Momentan am un Logan Laureate 1.4 MPI din 2005 si sunt foarte multumit de el (si sunt constient de performantele mai scazute ale acestuia in comparatie cu alte modele de masini), dar vreau sa-l schimb pentru ca are trei ani si a iesit din garantie. Cu aceasta ocazie m-am gandit sa iau o masina mai performanta, ajungand in cele din urma la Octavia Tour.

Avand in vedere ca este un topic despre Tour, as vrea si eu sa aud niste pareri despre acest model de la cei ce il au sau l-au avut in folosinta.

Nu imi dati exemple de alte modele, deoarece nu ma intereseaza. Interesul meu este pentru Tour, deci depuneti-va parerile va rog, iar domnii administratori si moderatori sa-si faca treaba si sa stearga raspunsurile care nu se refera la titlul topicului, pentru ca cine intra pe el din cauza denumirii (ca mine de exemplu) pierde doua treimi din timp citind despre Octavia2, ceea ce nu se cade la un forum serios.

Cu stima si astept raspunsuri,

Sfatos

Editat de Sfatos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Personal am avut o Skoda Octavia Tour modelul cu motor 1.6 benzina.

Nu-ti recomanda varianta asta pentru ca are o hiba cam enervanta: intra greu in vitezele 1-2.

Am mai discutat si cu alti posesori ai acestui model si mi-au confirmat ca e o hiba a modelului, modelele diesel au alta cutie de viteze, si nu au problema asta.

In rest masina a mers perfect. Eu am facut cu ea vreo 22.000 km. Apoi am vandut-o la socrul meu care a mai facut de atunci inca vreo 30.000km si masina inca merge ok.

Iti recomand pachetul de drumuri grele, pentru ca eu am luat-o fara, si i-am julit bara de toate bordurile ceva mai inalte.

La service, n-am ce sa-ti recomand, e chestie de noroc.

Eu dupa revizia de 20.000 am sesizat ca frana de mana are cursa mult mai scurta. Am avut o senzatie ca masina trage mai greu dar n-am banuit cauza. Am plecat din Bucuresti si cand am oprit sa alimentez in Alexandria la roata din dreapta spate iesea fum. Au stans baietii frana de mana, sa fie cam ca la Dacie. :kiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×