Sari la conținut
Forum Roportal
rocco

Indemnizatia pentru cresterea copilului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:crazy: ma rog...

 

indemnizatia pentru cresterea copilului, daca la asta te referi, o primeste copilul din partea statului pana la varsta de 18 ani. daca te referi la restul ajutoarelor care le primesti in perioada de pana la 2 ani a copilului, da, e adevarat, este necesar sa contribui timp de 6 luni la asigurarile sociale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de ex, poti sa rogi un prieten care are firma, sa-ti faca la el carte de munca si sa-i platesti contributiile catre stat. (asta daca planifici acum sa faci un copil, daca e pe drum...)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ex, poti sa rogi un prieten care are firma, sa-ti faca la el carte de munca si sa-i platesti contributiile catre stat. (asta daca planifici acum sa faci un copil, daca e pe drum...)

 

 

sigur, e ok asa, dar ai posibilitatea sa contribui si daca nu esti angajat. platesti lunar o anumita suma la CAS. cunosc un caz in care s-a procedat asa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

gabimok, vorbeste cu cei de la Camera de munca.

Acum cativa ani se putea plati CAS-ul si beneficiai de indemnizatie. Dar cred ca trebuie sa cotizezi 12 luni. Acum nu mai stiu daca e valabil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sigur, e ok asa, dar ai posibilitatea sa contribui si daca nu esti angajat. platesti lunar o anumita suma la CAS. cunosc un caz in care s-a procedat asa.

 

 

eu nu mai stiu daca e de actualitate, mai bine sa intrebe clar la CM.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sunt studenta ,vreau copil,de indemnizatia beneficiez?, trebuie sa contribui la CAS?

 

stai sa'nteleg, tu deja ai un copil sau acum vrei sa'l faci penrtru a incasa indemnizatia aia amarata ?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum ... daca tot faci treaba asta, uite, norvegia acorda si prime parintilor care se duc si nasc acolo. Parca 1000 sau 2000 de EUR/ luna. Doar ca sa le faci nu cetatean norvegian.

 

Ei, ce zici ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca da,cum pot face asta,sau trebuie sa fiu angajata?

Deci sa inteleg ca nu ai copil. Poti beneficia de indemnizatia de crestere a copilului de 600 ron + 200 ron alocatia copilului pana in 2 ani, daca ai lucrat 12 luni inainte de a naste sau daca nasti in 60 de zile de la absolvirea facultatii cu diploma de licenta. In acest ultim caz nu trebuie sa fi lucrat inainte, doar sa programezi cum trebuie venirea pe lume a lui bebe, astfel incat sa ai diploma de licenta in mana si sa nasti repede repede imediat dupa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×