Sari la conținut
Forum Roportal
rocco

Indemnizatia pentru cresterea copilului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

doar sa programezi cum trebuie venirea pe lume a lui bebe, astfel incat sa ai diploma de licenta in mana si sa nasti repede repede imediat dupa.

Ce amuzant suna !! :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce amuzant suna !! :o:

te cred :) , dar sunt multi oameni care isi programeaza venirea pe lume a copilului, unii atata calculeaza, trag de timp si programeaza ca atunci cand decid ca a sosit momentul ceasul lor biologic nu mai ticaie. La mine o fost voia sortii, dar sincer mi-ar fi placut sa stiu eu ca "LUCREZ" :crazy: din greu pentru un bebe, sa fi asteptat cu bucurie a doua liniuta pe testul de sarcina. Ea trebuie sa stie ca nu e o jucarie un copil, ca are nevoie de familie. Dar sa nu judecam noi caci nu stim car este viata ei. A pus o intrebare, macar sa ia indemnizatia si sa aiba catusi de cat ce-i oferi copilului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fara suparare..eu cred ca motivele pentru care tu iti doresti un copil sunt altele...

..de acord cu mataluta...iti doresti un copil...dar cat de mare este dorinta asta a ta?...te-ai gandit ce faci dupa ce nu mai iei aci amarati de 600 sau 800 roni?...ai loc de munca asigurat?....un copil la 2 ani are nevoie de multe lucruri...

...vine si gradinita...

....din postarea ta ( felul de a pune intrebarea) vad ca acea indemnizatie are valoare mai mare dacat se pare..

..sau il trimiti la bunici la tara ( apoi)...si tu bananai prin oras dupa un loc de munca...( experienta ioc...ca nu ai muncit)...barbatul tau castiga suficient?...adica pe la 2000 de roni...sa zicem..( sa fiti la nivelul de plutire)?

..............sau , esti deja gravida iar situatia este si mai gravida ( este tarziu pentru chiuretaj)

....mai gandeste-te

Editat de newtask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca e prea tarziu pentru un chiuretaj la ce sa se mai gandeasca?Face foarte bine ca se intereseaza despre acel ajutor.Ar fi pacat sa-l piarda.Mai ales daca are nevoie de el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai daca e prea tarziu pentru un chiuretaj la ce sa se mai gandeasca?Face foarte bine ca se intereseaza despre acel ajutor.Ar fi pacat sa-l piarda.Mai ales daca are nevoie de el.

asa este ..ai drept.

...mai multe detalii...

http://www.mami.ro/familia-ta/legislatie/n...-copilului.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare normal sa intrebe de acea indemnizartie.Pana la urma e dreptul ei sau mai degraba al copilului.Din moment ce este studenta,e clar ca are nevoie de un ajutor si vrea sa stie fata daca-l primeste sau nu.Asta nu inseamna ca isi doreste mai mult banii decat copilul,sau ca face copilul pentru acei bani.Orice femeie in locul ei s-ar gandi la acel ajutor...pentru ca,sa fim seriosi,ai nevoie de bani ca sa poti creste un copil.

Editat de Delikiss.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu precizari:

-la anul in vara termin facultatea;

-inca nu sunt insarcinata,dar as vrea din ianuarie.

-sotul meu castiga f f bine;

-e normal ca intr-o tara europeana si statul sa ajute cu ceva natalitatea.

-suma de relativa.

-nu cred ca nici o mamica ar refuza 800 luna timp de 2 ani.

-e dreptul ei !!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Revin cu precizari:

-la anul in vara termin facultatea;

-inca nu sunt insarcinata,dar as vrea din ianuarie.

-sotul meu castiga f f bine;

-e normal ca intr-o tara europeana si statul sa ajute cu ceva natalitatea.

-suma de relativa.

-nu cred ca nici o mamica ar refuza 800 luna timp de 2 ani.

-e dreptul ei !!!!!!

Eu zic sa va puneti mai devreme pe treaba :crazy: ca esti la limita celor 60 de zile de dupa licenta, pe care trebuie obligatoriu sa o iei. Asta daca la voi licenta se da in iulie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Revin cu precizari:

-la anul in vara termin facultatea;

-inca nu sunt insarcinata,dar as vrea din ianuarie.

-sotul meu castiga f f bine;

-e normal ca intr-o tara europeana si statul sa ajute cu ceva natalitatea.

-suma de relativa.

-nu cred ca nici o mamica ar refuza 800 luna timp de 2 ani.

-e dreptul ei !!!!!!

daca faceai aceste precizari la inceput nu mai lasai loc de interpretari...

..sa nu spui ca nu este asa..!!!

..............

orice om sanatos la minte se gandeste bine inainte sa faca un copil...

dar,,,,exista un ..dar...

eu zic sa te mai gandesti....dorinta ta de a avea un bebe s-ar putea sa nu fie folositoare mai tarziu...

te vei trezi ..( calcul simplu...termini facultatea,,deci vei avea cam 22..adaugi cam 2 post natal..se fac 24..)..pe la 24 de ani ca nu ai lucrat nicaieri, fara cotizatii CAS, fara drept de spitalizare "gratuita" ( doamne fereste --dar trebuie luata in calcul ), nu poti face un imprumut la banca mai bun sau chiar deloc etc.+ legea se va schimba..

..daca iti gasesti un job bun dupa ce termini,,,dupa un an vei putea avea 85% din salariu drept indemnizatie...si un post asigurat...

,,,eu sunt mai realist de felul meu...asa ca nu te supara

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti plati si din mana timp de 12 luni la CAS.Mai bine mergi si intreaba la ei, stiu ca se calculeaza contributia la salariul minim pe economie.Este dreptul tau cele 8 mil, intereseaza-te, desi sa nu te astepti sa iti ajunga. :D

eu zic sa te mai gandesti....dorinta ta de a avea un bebe s-ar putea sa nu fie folositoare mai tarziu...te vei trezi ..( calcul simplu...termini facultatea,,deci vei avea cam 22..adaugi cam 2 post natal..se fac 24..)..pe la 24 de ani ca nu ai lucrat nicaieri, fara cotizatii CAS, fara drept de spitalizare "gratuita" ( doamne fereste --dar trebuie luata in calcul ), nu poti face un imprumut la banca mai bun sau chiar deloc etc.+ legea se va schimba....daca iti gasesti un job bun dupa ce termini,,,dupa un an vei putea avea 85% din salariu drept indemnizatie...si un post asigurat...,,,eu sunt mai realist de felul meu...asa ca nu te supara
asa, si ce? de la 24 ani nu are timp sa se realizeze profesional? :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×