Sari la conținut
Forum Roportal
intravenos

Existenta si nonexistenta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca era prezent peste tot... universul acesta ar fi fost imortal. Insa e cat se poate de vremelnic... zici tu...

 

Vezi tu Andre, asa cum trupul nostru este muritor, si are viata, un inceput cand intra spiritul in el, si moare cand spiritul il paraseste, la fel si universul, are viata atata timp cat il anima "spiritul universal" sau Dumnezeu cum ii spui tu, iar cand acesta se retrage, universul ajunge la capatul existentei lui.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Vezi tu Andre, asa cum trupul nostru este muritor, si are viata, un inceput cand intra spiritul in el, si moare cand spiritul il paraseste, la fel si universul, are viata atata timp cat il anima "spiritul universal" sau Dumnezeu cum ii spui tu, iar cand acesta se retrage, universul ajunge la capatul existentei lui. " - Enki.

 

S-a dat un exemplu pe paginile anterioare cu o casa si un constructor... :> Universul are spirit ? :) Si mie-mi place Final Fantasy. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca era prezent peste tot... universul acesta ar fi fost imortal. Insa e cat se poate de vremelnic...
De unde stii ca e vremelnic?Faptul ca nu poti percepe decat o zi ca musculita de mai jos, nu inseamna ca dupa noapte nu urmeaza zi, ca dupa un inspir, urmeaza un expir.
Daca ai fi existat in Sinea lui Dumnezeu ( ca sa ma exprim ca si tine ) inca de cand te-ai nascut... trebuia sa fii in momentul de fatza totalmente infinita, pozitiva si perfecta, fara niciun fel de transformare.
Suntem , dar nu stim sau, mai bine zis, nu constientizam decat trupul fizic, ceva din emotii, ceva din ganduri...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Felul asta de a pune problema sugereaza faptul ca ar exista un adevar suprem logic si coerent, dar ca unii nu vor sa-l recunoasca (din diverse motive), in timp ce "mintile luminate" il recunosc. Da-mi si mie inside info alea care au ajuns la mintile cele luminate de au tras aceasta concluzie, si poate ajung si eu la ea, asa neluminat cum sunt. Ajuta-ma nitel :>

Felul ăsta de a pune problema presupune că se apelează la axiome. Una dintre personalităţile mele multiple :) a explicat c

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Axioma nu poate avea caracter subiectiv si nici nu poate fi respinsa din ratiuni subiective."Astfel de axiome" gasesti doar in stiintele fixe.

Adevarul este garantat de logica doar daca nu te indepartezi de matematica;orice rationament ajuns la concluzie poate fi suspectat de susceptibilitate sub influenta falsului daca nu are la baza si este ghidat doar de cifre - asa cum intr un silogism falsul se poate strecura in partea sa minora,singura supusa logicii, alterand concluzia-

Axioma/le ce stau la baza unei religii sau a unei orientari filozofice sunt percepute de individul care le respinge ca sofisme in spatele carora nu poate sta decat subiectivismul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
S-a dat un exemplu pe paginile anterioare cu o casa si un constructor... :> Universul are spirit ? :o: Si mie-mi place Final Fantasy. :cheer:

Da, ce e cu casa cu constructorul? :bye: Dezvolta, ca eu deja am raspuns la intrebarea aia.

Nu exista un spirit al universului?Pai daca il negi, inseamna ca negi existenta lui Dumnezeu. ;)

si nu stiu ce e Final Fantasy.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Nu exista existenta pentru Nefiinta si nici non-existenta pentru Fiinta; hotarul lor este vazut de cel care cunoaste adevarul." Bhagavad-Gita.

Cinava mai intreba nu demult, " a fi sau a nu fi?"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Felul ăsta de a pune problema presupune că se apelează la axiome. Una dintre personalităţile mele multiple :cheer: a explicat c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Suntem , dar nu stim sau, mai bine zis, nu constientizam decat trupul fizic, ceva din emotii, ceva din ganduri... " - Arcadia2007.

 

Suntem cu El dar nu in El... fiindca daca am fi in El... inseamna ca bomba de la Hiroshima... dap ?

 

 

"De unde stii ca e vremelnic?Faptul ca nu poti percepe decat o zi ca musculita de mai jos, nu inseamna ca dupa noapte nu urmeaza zi, ca dupa un inspir, urmeaza un... " - Arcadia2007.

 

Chiar daca nu imi place, ma simt nevoit sa repet : tot ceea ce are un inceput are si-un final atat spatial cat si temporal.

 

 

"Felul ăsta de a pune problema presupune că se apelează la axiome. Una dintre personalităţile mele multiple a explicat c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu realizez o pictura. Eu sunt pictura ? :beee: Hei, tu nu faci aici altceva decat sa sustii panteismul. Tastatura are spirit ? :) Cam asa ceva gasesti in animatiile Final Fantasy. E vorba de un spirit al Pamantului denumit Gaia.

E foarte fain !!! :P Iti recomand unu si sapte. Cauta pe reteaua la care esti conectata ori pe google ori pe youtube.

Si nu te mai umfla in pene cu din astea ;) Okay ? -_-

Nu sunt eu pictura, dar pun ceva din sufletul meu in ea. Si ma scutesti cu desenele animate, multumesc, dar am trecut mult de varsta aceea, spre deosebire de altii :) Nu vad de ce trebuie ca spiritul naturii sa se numeasca Gaia, ii poti spune Dumnezeu. Nu vad cu ce ma umflu in pene.

Tastatura are spirit? Pui intrebari puerile, nici nu ma obosesc sa raspund.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×