Sari la conținut
Forum Roportal
intravenos

Existenta si nonexistenta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pentru ca daca a creat Universul, a facut-o "din exterior", si deci este in afara "orizontului evenimentelor din Universul nostru".

 

 

 

Cine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru ca daca a creat Universul, a facut-o "din exterior", si deci este in afara "orizontului evenimentelor din Universul nostru".

 

Right on :o:

 

Insa nu vei convinge pe nimeni de asta aici. Am avut o discutie pe aici exact pe aceasta tema, in care argumentam ceva simplu (cel putin pentru noi doi): ca daca Dumnezeu exista, e logic ca el sa fie situat in afara sistemului spatio-temporal definit de informatiile pe care le avem. In felul asta, dupa interpretarea data termenului "logic" (ca proces de deductie sau ca "spatiu" definit pe baze logice), se poate spune ca daca Dumnezeu exista, e "logic" ca el sa fie "ilogic". (desi probabil ca "alogic" ar fi un termen mai corect).

 

Mi se pare o constructie logica banala. Insa nu m-a inteles nimeni :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"The void is no mere emptiness, but is real, free and existing. It is the source from which all things arise and return. It cannot be seen, touched or known, yet it exists and is freely used. It has no shape, size, colour or form, and yet all that we see, hear, feel and touch is "it". It is beyond intellectual knowing and cannot be grasped by the ordinary mind. When we suddenly awake to the realization that there is no barrier, and has never been seen, one realizes that one is all things, mountains, rivers, grasses, trees, sun, moon, stars, universe are all oneself. There is no longer a division or barrier between myself and others, no longer any feeling of alienation or fear. Realizing this, results in true compassion. Other people and things are not seen as apart from oneself, on the contrary, as one's own body."

 

Bruce Lee

:o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Omul gandeste dual , ca sa zic asa, bine-rau, interior-exterior, inceput-sfarsit.

Nu exista inceput, nici sfarsit, nu exista interior, nici exterior. Ati existat intotdeauna in Sinea lui Dumnezeu si nu o sa incetati sa existati. "Nimic nu se pierde totul se transforma".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am folosit notiunea de probabil exact asa cum o vezi in dex. Si de ce neaparat bazat pe ceea ce stim ? Putem prea bine sa ne folosim si de o cunoastere de tip aprioric.

 

Tocmai asta m-a facut sa banuiesc ca nu intelegi probabilitatea. Notiunea de probabilitate se poate aplica doar unor fenomene/evenimente cuantificabile. Cunoasterea de tip aprioric, cum zici tu, poate fi acceptata sau nu. Nu are nici o treaba cu probabilitatea.

 

Amice, nu stiu ce-am parafrazat din scrierile tale... :good: caci pana acum am discutat predominant cu Marinel. Nu evoc sa te fi parafrazat. Dar in fine...

Apoi, tin sa-ti aduc la cunostiinta faptul ca, pentru mine personal, Dumnezeu este energie spirituala imuabila. Nu-mi dau seama de ce de fiecare data cand cineva il sustine pe Dumnezeu apare si un "savant" care trebuie neaparat sa il mustre pe credincios pe motiv ca :"Vezi, biblia e nu stiu cum si zice nu stiu ce in vreme ce stiinta... ". De ce trebuie sa asociati mai intotdeauna tot felul de culte cu Dumnezeu ? Eu nu fac parte din nicio religie... insa asta nu ma impiedica sa nu cred in Dumnezeu. Vrei sa-ti argumentez ca Dumnezeu e singura cauza ? Prea bine !

 

Amice, esti in eroare. :o: La fel as putea scrie si eu: nu-mi dau seama de ce de fiecare data cand are loc o discutie pe baze logice a credintei, spiritualitatii, creatiei, divinitatii, apare cate un "expert" in ale spiritului care tranteste predici in loc de argumente. Restul paragrafului tau are o legatura mult prea vaga cu ce am scris eu, deci ma opresc aici.

 

Ceva a creat Universul. Acel ceva pentru a fi avut capacitatea de a crea Universul trebuia sa fie dintotdeauna. E o conditie necesara. Fiindca de-ar fi fost vremelnic ar fi avut un inceput. Iar inceputul are o cauza. Iar cauza inceputa determina un efect final. Cum acel ceva despre care iti vorbeam e fara de inceput - il numesc Dumnezeu. ( vezi mai detaliat in continuare, sub fragmentele lui Marinel ).

 

Vezi paragraful de mai sus cu predica. Astea nu-s argumente. Sunt pareri. Si faptul ca pui accent pe ele ("e o conditie necesara"), nu le da o valoare mai mare de adevar. Dimpotriva. Noi stim deja ca "dintotdeauna" s-a nascut odata cu Universul. Intelegi? "Fara de inceput", "dintotdeauna", "totdeauna", sunt toate expresii care definesc un orizont inclus in Universul nostru.

 

Daca citesti ultimele posturi ale lui Marinel si ale mele vei vedea ca argumentam pentru situarea necesara a lui Dumnezeu in afara acestui sistem. Deci in afara timpului. Logica acestui rationament este evidenta. Implicit, orice argument penru Dumnezeu - singura cauza, este fals daca se bazeaza pe notiuni spatio-temporale din interiorul sistemului. Cu o singura exceptie: Dumnezeu face parte din sistem, a aparut odata cu acesta (i.e. cu Universul), si este marcat de limitarile acestuia (e.g. este "atotputernic" in interiorul sistemului, s.a.m.d.).

Editat de fitzroy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Tocmai asta m-a facut sa banuiesc ca nu intelegi probabilitatea. Notiunea de probabilitate se poate aplica doar unor fenomene/evenimente cuantificabile. Cunoasterea de tip aprioric, cum zici tu, poate fi acceptata sau nu. Nu are nici o treaba cu probabilitatea." - Fitzroy.

 

Tu crezi ca eu cand am vorbit despre probabilitate... am admis ca ceva imaginar precum Mos Craciun care intra pe hornul casei sa fi creat universul ? :good: Te rog frumos !!! :P Da... aceeasi clasica vexare - cine crede in Dumnezeu... :o: Si bineinteles ca aceasta cunoastere anterioara experientei nu are nicio legatura cu probabilitatea. Am specificat aceasta, deoarece tu spuneai ca e necesar sa ne bazam pe ceea ce stim insa, folosindu-ne si de cunoasterea de tip aprioric ne imbogatim cunostiintele si progresam atat pe plan rational cat si spiritual. Daca te limitezi doar la ceea ce stii momentan... nu cred ca mai poti vorbi de progres... Eminescu spunea :"Ce tu stii de astazi - eu stiam de ieri". Si nu avea laboratoare ultrasofisticate.

 

 

"Amice, esti in eroare. La fel as putea scrie si eu: nu-mi dau seama de ce de fiecare data cand are loc o discutie pe baze logice a credintei, spiritualitatii, creatiei, divinitatii, apare cate un "expert" in ale spiritului care tranteste predici in loc de argumente. Restul paragrafului tau are o legatura mult prea vaga cu ce am scris eu, deci ma opresc aici. " - Fitzroy.

 

Iisus tinea inca de mic copil "predici" si nici macar cei mai invatati nu acceptau sa-l inteleaga...

 

 

"Vezi paragraful de mai sus cu predica. Astea nu-s argumente. Sunt pareri. Si faptul ca pui accent pe ele ("e o conditie necesara"), nu le da o valoare mai mare de adevar. Dimpotriva. Noi stim deja ca "dintotdeauna" s-a nascut odata cu Universul. Intelegi? "Fara de inceput", "dintotdeauna", "totdeauna", sunt toate expresii care definesc un orizont inclus in Universul nostru.

Daca citesti ultimele posturi ale lui Marinel si ale mele vei vedea ca argumentam pentru situarea necesara a lui Dumnezeu in afara acestui sistem. Deci in afara timpului. Logica acestui rationament este evidenta. Implicit, orice argument penru Dumnezeu - singura cauza, este fals daca se bazeaza pe notiuni spatio-temporale din interiorul sistemului. Cu o singura exceptie: Dumnezeu face parte din sistem, a aparut odata cu acesta (i.e. cu Universul), si este marcat de limitarile acestuia (e.g. este "atotputernic" in interiorul sistemului, s.a.m.d.). " - Fitzroy.

 

Nu sunt pareri - sunt axiome daca le analizezi mai atent. Voi nu-L plasati pe Dumnezeu in afara sistemului - voi il dati afara din inimile voastre. Daca ar fi fost in afara timpului ar fi fost privat de miscare - prin urmare - aneantizat si inert.

Insa, divinitatea se afla intr-o miscare perpetua la timpul prezent. Spui ca vocabula dintotdeauna a aparut odata cu aparita acestui univers. Tu trebuia sa te uiti mai atent la penultimul fragment din penultimul mesaj postat de mine, in care demonstrez ca, acest univers e creat de o entitate inteligenta si suficienta siesi. Noua doar ni s-au revelat aceste aspecte.

Si divinitatea nu are cum sa faca parte din univers deoarece universul e provizoriu. Si nu e nici fiinta limitata, deoarece este infinita...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×