Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Dumnezeu: Tatal, Fiul si Duhul Sfant

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Corectie...nu biblia il prezinta ci TRINITARIENII.

 

Corectie :blink: Biblia il numeste pe Dumnezeu Tata ,Fiu si Duhul Sfant,chiar daca o face indirect. Versetul din Matei este cel mai clar in privinta asta :Matei 3:16 De

Editat de Anna Condor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Marinaru, doctrina martorilor lui Iehova o cunoastem cu totii cat de cat. Nu am mai copiat tot ce ai postat tu pt ca nu-i departe mesajul tau de raspunsul asta al meu, asa ca se intelege despre ce vorbesc.

I-mi pare rau ca trebuie sa repet ca asa cum tu vezi o greseala in inaltarea lui Isus la rang de Creator, tot cu biblia se poate demonstra ca Isus este Creator impreuna cu Tatal, si Isus este Iehova intrupat in chip de om.

 

Ce legatura are invatatura martorilor cu ce am scris eu ? Unde am scris eu ca vad o greseala in inaltarea lui Cristos la rand de Creator ? Si "nea gica" este creator in ziua de azi ca se ocupa cu facerea de masini...sau si bunica este ca closeteaza ciorapi...Dar ce legatura are Cristos cu facerea cerului si al pamantului ?

 

Voi insistati pe inchinarea inaintea lui Iehova, ca si cum cineva nu ar sti ca Evreii il chemau asa pe Creatorul nostru. Dar uite ca noi credem ca voi nu a-ti inteles ce inseamna inchinare. Isus a zis ca inchinarea se face "in duh si in adevar"asa ca cunoasterea unuia dintre numele Creatorului nu este deajuns ca sa fii deacord cu El. Inchinarea inseamna acceptarea principiilor Sale de viata ca fiind bune, perfecte, desavarsite. Daca tu scrii pe un gard I-H-V-H si te inchini la ce ai scris, ASTA ESTE IDOLATRIE. Asa ca sa-L acceptam pe Salvatorul nostru Isus ca Dumnezeu al nostru, pt ca nu avem cum sa ne prezentam inaintea Atotputernicului fara Fiul sau Isus. Iar Fiul ne-a zis sa ne rugam la El cu "Tatal nostru" si nu cu IHVH, care in romana nici poate fi pronuntat.

 

Voi ? Care voi ? Eu sunt o persoana nu reprezint nici un grup...atata timp ca nu mi te adresezi cum trebuie nu vad ce sens mai are sa comentez mesajul tau... :blink:

 

 

 

 

si ar mai fi. Ne ducem viata in 3 cadre, cuplu, social, solitar care ar putea fi asociate cu suflet, trup si duh...

 

Cred ca unele lucruri din natura reflecta Trinitatea sau ne ajuta s-o intelegem cat de cat.Exemplu : apa in cele trei stari ale ei, Lumina (Rosu,galben,albastru) ectc

Si noi oamenii avem trup,suflet si duh.

 

Bune explicatii...din pacate nu au nici o legatura cu divinitatea biblica...eventual cu vreuna enumerata mai jos...

 

Informatiile se pot verifica cu ajutorul enciclopediilor de pe acolo le-am selectat. Nu cred ca are rost sa spun ca toate aceste TRIADE sunt PAGANE si multe au radacini mai vechi decat crestinismul dar pe care poporul lui IHVH niciodata nu le-a acceptat sau imprumutat...Majoritatea au caracteristici comune pentru triade dar difera denumirea.

 

Mitologia lusitana, Runesocesius este zeul razboiului, al sulitelor. Detine puteri naturale misterioase şi un caracter razboinic. impreuna cu Ataegina şi Endovelicus, Runesocesius formeaza o trinitate in mitologia lusitana.

 

Mitologia etrusca nu este foarte bine cunoscuta. Pentru ca alfabetul etrusc nu este prea bine descifrat, in primul r

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Corectie :blink: Biblia il numeste pe Dumnezeu Tata ,Fiu si Duhul Sfant,chiar daca o face indirect. Versetul din Matei este cel mai clar in privinta asta :Matei 3:16 De

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Corectie :blink: Biblia il numeste pe Dumnezeu Tata ,Fiu si Duhul Sfant,chiar daca o face indirect.

 

Credinta mea nu se bazeaza pe speculatii biblice...eu nu iti cer sa crezi ceva INDIRECT. Sau crezi ca scriitori nici ei nu prea stiau ce credeau si pentru asta nu au fost in stare sa isi exprime macar odata crezul complet...

 

Versetul din Matei este cel mai clar in privinta asta :Matei 3:16 De

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce legatura are invatatura martorilor cu ce am scris eu ? Unde am scris eu ca vad o greseala in inaltarea lui Cristos la rand de Creator ? Si "nea gica" este creator in ziua de azi ca se ocupa cu facerea de masini...sau si bunica este ca closeteaza ciorapi...Dar ce legatura are Cristos cu facerea cerului si al pamantului ?

Apostolul Ioan ne certifica ca Isus este Creatorul tuturor lucrurilor si Dumnezeu!

IOAN 1: 1 La inceput era Cuvintul, si Cuvintul era cu Dumnezeu, si Cuvintul era Dumnezeu.

IOAN 1: 2 El era la inceput cu Dumnezeu.

IOAN 1: 3 Toate lucrurile au fost facute prin El; si nimic din ce a fost facut, n'a fost facut fara El.

Domnul Isus este mai mult decat "nea Gica". Nici un nea Gica nu poate face stele,oceane ,munti ectc. Domnul Isus este Dumnezeu si este din vecinicii impreuna cu Tatal si cu Duhul Sfant.

 

Voi ? Care voi ? Eu sunt o persoana nu reprezint nici un grup...atata timp ca nu mi te adresezi cum trebuie nu vad ce sens mai are sa comentez mesajul tau... :blink:
Probabil ca Anna a avut in vedere asemanarile intre ceea ce crezi tu si ce cred martorii lui Iehova. Sper ca ne dai voie sa credem in versetele care afirma despre Trinitate (Tatal,Fiul si Duhul Sfant) si nu suntem obligati sa ne supunem doctrinei dumneatale.

"Organizatia Martorilor lui Iehova neaga ca Isus Hristos este Dumnezeu. In schimb, Martorii sustin ca Isus Hristos este un inger creat. Arhanghelul Mihail.

 

Cu toate acestea, Biblia ne invata cu claritate ca Isus Hristos, Fiul, este Dumnezeu. De pilda, Evrei 1:8 afirma ca: "Fiului I-a zis: ,,Scaunul Tau de domnie, Dumnezeule, este in veci de veci

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Apostolul Ioan ne certifica ca Isus este Creatorul tuturor lucrurilor si Dumnezeu!

IOAN 1: 1 La inceput era Cuvintul, si Cuvintul era cu Dumnezeu, si Cuvintul era Dumnezeu.

IOAN 1: 2 El era la inceput cu Dumnezeu.

IOAN 1: 3 Toate lucrurile au fost facute prin El; si nimic din ce a fost facut, n'a fost facut fara El.

Domnul Isus este mai mult decat "nea Gica". Nici un nea Gica nu poate face stele,oceane ,munti ectc. Domnul Isus este Dumnezeu si este din vecinicii impreuna cu Tatal si cu Duhul Sfant.

 

cioanas draga...Ioan nu face o astfel de afirmatie mai ales ca el nu cauta sa contrazica tot ce ne invata VT si chiar si NT. Tu te bazezi doar pe interpretari gresite si nu ti cont de ce spune restul bibliei...Sigur...Cristos este mai mult decat "nea Gica"...aici iti dau dreptate...Daca Cristos este din "vecinicii", "vesnicii" impreuna cu Tatal inseamna ca el nu are cum sa fie FIU...doar daca este numit Fiu dupa ce este nascut de Maria.

 

Probabil ca Anna a avut in vedere asemanarile intre ceea ce crezi tu si ce cred martorii lui Iehova. Sper ca ne dai voie sa credem in versetele care afirma despre Trinitate (Tatal,Fiul si Duhul Sfant) si nu suntem obligati sa ne supunem doctrinei dumneatale.

"Organizatia Martorilor lui Iehova neaga ca Isus Hristos este Dumnezeu. In schimb, Martorii sustin ca Isus Hristos este un inger creat. Arhanghelul Mihail.

 

Martorii nu cred in Trinitate asa cum nici eu nu cred...dar mai sunt si alte denominatiuni care nu cred in Trinitate...de exemplu unitarienii...sau branhamistii...

 

Eu va dau voie sa credeti in ce doriti voi ca sunteti liberi sa faceti asta...dar daca vorbiti de versete biblice atunci tin sa te informez ca nici macar unul nu vorbeste de TRINITATE...nici macar odata. Martorii nu neaga ca Cristos este Dumnezeu...

 

Cu toate acestea, Biblia ne invata cu claritate ca Isus Hristos, Fiul, este Dumnezeu. De pilda, Evrei 1:8 afirma ca: "Fiului I-a zis: ,,Scaunul Tau de domnie, Dumnezeule, este in veci de veci

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Astazi, cautand prin Vechiul Testament depre "Cuvantul Domnului", mi-a sarit in ochi exact ceea ce cautam.

 

1 Cronici 17:3 "

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Biblia Il prezinta pe Dumnezeu ca o fiinta, care exista in trei persoane distincte - Tatal, Fiul si Sfantul Duh. Aceste trei sunt echivalente in putere, natura si eternitate. Poate ca putem intelege mai bine acest lucru daca facem o analogie cu apa. Apa poate exista in acelasi timp ca solid, lichid si gaz, tot asa si Dumnezeu exista in acelasi moment ca Tatal, Fiul si Sfantul Duh. Dumnezeu este unul in esenta cu trei caractere personale distincte, nu trei individualitati separate si distincte.

zau?

si cand anume in paharul tau apa a existat atat ca lichid cat si ca gheata cat si ca gaz,simultan si in acelasi loc?

si isus insusi afirma ca el nu prea e egalul tatalui sau si il roaga sa il scape de crucificare,sau atunci se ruga la el insusi?

...asa ca mai greu

opa...stai ca ma faci sa rad aici...te citez :

"tot asa si Dumnezeu exista in acelasi moment ca Tatal, Fiul si Sfantul Duh. Dumnezeu este unul in esenta cu trei caractere personale distincte, nu trei individualitati separate si distincte."

adica dumnezeu are mai multe personalitati?are tulburari de personalitate?

si romanii nu l-au crucificat pe isus de fapt?ci l-au crucifiat pe insusi dumnezeu cand personalitatea "isus" era la comanda?

 

foarte interesant....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
zau?

si cand anume in paharul tau apa a existat atat ca lichid cat si ca gheata cat si ca gaz,simultan si in acelasi loc?

si isus insusi afirma ca el nu prea e egalul tatalui sau si il roaga sa il scape de crucificare,sau atunci se ruga la el insusi?

...asa ca mai greu

opa...stai ca ma faci sa rad aici...te citez :

"tot asa si Dumnezeu exista in acelasi moment ca Tatal, Fiul si Sfantul Duh. Dumnezeu este unul in esenta cu trei caractere personale distincte, nu trei individualitati separate si distincte."

adica dumnezeu are mai multe personalitati?are tulburari de personalitate?

si romanii nu l-au crucificat pe isus de fapt?ci l-au crucifiat pe insusi dumnezeu cand personalitatea "isus" era la comanda?

 

foarte interesant....

Din 1954 (a 10-a Conferinţă Generală asupra Măsurilor şi Greutăţilor de la Paris) se foloseşte un singur punct fix, punctul triplu al apei, care reprezintă starea

Editat de cioanas

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

" Corectie Biblia il numeste pe Dumnezeu Tata ,Fiu si Duhul Sfant, ". - Anna Condor.

 

Asta inseamna ca tatal, fiul si sf.duh sunt unul si acelasi. Excelent !!! Acelasi lucru il pot spune si eu, despre univers.

Pot sustine la fel de bine ca universul s-a increat pe sine si ca astfel, a aparut cel de-al treilea sau chiar mai multe...

De astfel de basme nu te mai saturi... Ce faceti voi aici, se numeste fuga de catastrofa destramarii propriei fiinte.

Astfel, va adanciti in aceasta visare si obtineti o oarecare stare de binete datorita efectului de autosugestie indusa cu sau fara voia voastra. Sa trasezi semnul egal intre aceste notiuni, e ca si cum ai spune ca cerul e totuna cu pamantul si adancurile marii...

EDIT

 

 

" Eu nu am spus ca Dumnezeu are mai multe personalitati. El este Unul in Trei Persoane! ". - cioanas.

Ceea ce-nseamna ca trei persoane ( cu individualitate ) il contin pe unul. Adika unul, e inafara celor trei persoane care nu e totuna cu cele trei persoane ci doar se afla in ele ( dupa cum imi spui tu ). Aceasta idee apare in incongruenta cu cea de dinainte a Annei Condor, care sustine ca aceste fiinte sunt una si aceeasi. Poftim, contradictii care apar chiar intre voi insiva.

Dar ce mai conteaza atat timp cat sustii " cuvantul lui dumnezeu " !? :tease: ...

Editat de dark_light

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×