Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Dumnezeu: Tatal, Fiul si Duhul Sfant

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Biblia Il prezinta pe Dumnezeu ca o fiinta, care exista in trei persoane distincte - Tatal, Fiul si Sfantul Duh. Aceste trei sunt echivalente in putere, natura si eternitate. Poate ca putem intelege mai bine acest lucru daca facem o analogie cu apa. Apa poate exista in acelasi timp ca solid, lichid si gaz, tot asa si Dumnezeu exista in acelasi moment ca Tatal, Fiul si Sfantul Duh. Dumnezeu este unul in esenta cu trei caractere personale distincte, nu trei individualitati separate si distincte. Noi nu ne inchinam la trei Dumnezei.

Dumnezeu se afla trei persoane distincte si egale intre ele, care exista in mod simultan: Tatal, Fiul, si Duhul Sfant. Biblia spune ca:

 

1. Exista un singur Dumnezeu: Isaia 43:10; 44:6; Deut.4:35; 6:4; 1Tim.2:5, etc.

2. Tatal este Dumnezeu: Filip.2:11-12; Ioan 17:3; 1Cor.8:4-6; 1Petru 1:3, etc.

3. Fiul este Dumnezeu: Ioan 1:1,14,18; 8:58; Exod.3:14,15, Ioan 10:30; 20:28; Rom.9:5; Filip.2:6; Evrei 1:8; Isaia 9:6, etc.

4. Duhul Sfant este Dumnezeu: Fapte 5:1-4; 13:2, comparati cu 1Cor.1:1; 2Cor.3:17 si cu Exodul 34:34; Matei 28:19.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Greu am inteles si eu ideea trinitatii, dar cred ca incep sa o inteleg...

Cred ca nu putem sa intelegem decat atat cat ni s-a descoperit! Acolo cand vom ajunge la Domnul vom cunoaste desavarsit!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Biblia Il prezinta pe Dumnezeu ca o fiinta, care exista in trei persoane distincte - Tatal, Fiul si Sfantul Duh. Aceste trei sunt echivalente in putere, natura si eternitate.

 

Corectie...nu biblia il prezinta ci TRINITARIENII.

 

Dumnezeu se afla trei persoane distincte si egale intre ele, care exista in mod simultan: Tatal, Fiul, si Duhul Sfant. Biblia spune ca:

 

Corectie...nicaieri nu spune in biblie ca Fiul este EGAL cu Tatal. Din contra...exista o sumedenie de texte care arata clar contrariul...

 

Insusi Fiul ne spune:

 

Mat 26:39 Apoi a mers putin mai

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a fost dificil sa inteleg trinitatea, nici acum nu o inteleg in mod absolut, insa cred ca in afara trinitatii nu ar exista infinitul sau altfel spus Triunicul acopera infinitatea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Marinaru, doctrina martorilor lui Iehova o cunoastem cu totii cat de cat. Nu am mai copiat tot ce ai postat tu pt ca nu-i departe mesajul tau de raspunsul asta al meu, asa ca se intelege despre ce vorbesc.

I-mi pare rau ca trebuie sa repet ca asa cum tu vezi o greseala in inaltarea lui Isus la rang de Creator, tot cu biblia se poate demonstra ca Isus este Creator impreuna cu Tatal, si Isus este Iehova intrupat in chip de om.

Voi insistati pe inchinarea inaintea lui Iehova, ca si cum cineva nu ar sti ca Evreii il chemau asa pe Creatorul nostru. Dar uite ca noi credem ca voi nu a-ti inteles ce inseamna inchinare. Isus a zis ca inchinarea se face "in duh si in adevar"asa ca cunoasterea unuia dintre numele Creatorului nu este deajuns ca sa fii deacord cu El. Inchinarea inseamna acceptarea principiilor Sale de viata ca fiind bune, perfecte, desavarsite. Daca tu scrii pe un gard I-H-V-H si te inchini la ce ai scris, ASTA ESTE IDOLATRIE. Asa ca sa-L acceptam pe Salvatorul nostru Isus ca Dumnezeu al nostru, pt ca nu avem cum sa ne prezentam inaintea Atotputernicului fara Fiul sau Isus. Iar Fiul ne-a zis sa ne rugam la El cu "Tatal nostru" si nu cu IHVH, care in romana nici poate fi pronuntat.

 

Stiu ca tu vrei sa vezi versetele pe care ma bazez cand spun, dar eu nu o sa ti le dau, pt ca ar insemna sa pierd mult mai mult timp, si in felul asta tu ai fi in avantaj cu scrisul, si cu corupt persoanele care citesc.

Isus este nascut din Iehova si nu creat de Iehova. Asa cum fiul tau este nascut din tine si nu are nimic in comun cu vaca sau cu oaia, tot la fel si Isus este Fiul lui Iehova. El a luat chip de om, dar nu a fost dintotdeauna om. Prin El au fost facute veacurile, zice scriptura. El este Cel dintai nascut al lui Dumnezeu. De aceea a lovit Dumnezeu pe cei dintai nascuti ai Egiptului. De aceea erau inchinati lui Dumnezeu cei dintai nascuti ai evreilor. Stiu ca voi interpretati zicand ca este intai ca valoare, dar o faceti pe raspunderea voastra. El este si cel dintai in timp. Pt ca El zice Am venit de la Dumnezeu, si ma intorca la Dumnezeu. El era Cel ce rostea ceea ce avea Dumnezeu de zis. El este Cuvantul lui Dumnezeu (purtatorul de cuvant). A fost din vesnicii in Dumnezeu Iehova, si va ramne pt vesnicii. "El este chipul Dumnezeului celui nevazut"zice Pavel, "pt ca prin El au fost facute toate lucrurile cari sunt in ceruri si pe pamant vazute si nevazute"....."Caci Dumnezeu a vrut ca toata plinatatea sa locuiasca in El, si sa impace totul cu Sine prin El"

Nu-i usor de inteles cum se face sa fie toata plinatatea lui Dummnezeu in Isus, dar asta nu inseamna ca trebuie micsoram Jertfa Desavarsita care este parte din Iehova. Fiul lui Iehova, nascut si nu creat, care exista din vesnicii ca si Iehova insusi, tot la fel cum fiul tau era in tine inca de cand erai tu nou nascut, deoarece este gena ta.

"Nimeni nu a vazut pe Tatal in afara de Fiul care este in sanul Tatalui"zice scriptura, asadar cand Lucifer si cu ingerii veneau la Sfatul Cerului cum zice in Iov, ei vorbeau cu Cuvandul lui Dumnezeu care este Fiul lui Dumnezeu si care este in sanul Tatalui dar care inca nu se intrupase in om.

Lucifer voia sa-L depaseasca in rang, asa cum zice Isaia si Ezechiel, dar nu a fost in stare sa-l biruiasca nici macar cand Acesta era marginit de corpul omenesc, cand L-a ispitit in pustie. A reusit sa-L ucida, dar nu sa-L invinga. Aici s-a dat pe fata planul Diavolului, si ce s-ar fi intamplat daca Dumnezeu ar fi acceptat siretlicurile sale din ceruri. El ar fi vrut sa-L ucida pe Dummnezeu daca ar fi fost posibil, si Dumnezeu a facut asta posibil prin faptul ca S-a intrupat si S-a lasat ucis. Deci Cel care s-a lasat ucis este Insusi Iehova, care era si Tata si Fiu. Fiul zice: "Eu i-Mi dau viata, pt ca singur sa Mi-o iau inapoi". Cum ar putea cineva sa fie asa arogant, si sa neglijeze pe Dumnezeu singurul care are viata in Sine Insusi???'

Tocmai de aceea Isus avea viata in Sine insusi pt ca El era Iehova. " Eu si tatal una suntem" a zis Isus. Eu sunt in Tatal si Tatal este in Mine;daca ar fi vorbit despre prezenta Duhului Sfant in El atunci asta exista in toti oamenii, ce ar mai fi fost asa de complicat de inteles? De ce ar mai fi insistat atata sa creada ceilalti???El era in Tatal si Tatal in El, si impreuna erau Iehova Singurul Dumnezeu. Nu trebuie sa aiba logica umana asta. Trebuie doar crezut pe cuvant, pt ca El nu minte.

 

Oricine poate sa creada asta este pe calea mantuirii. b]"Ferice de tine Simon fiul lui Iona, caci nu carnea si sangele ti-au facut cunoscut asta, ci Tatal Meu care este in ceruri "[/b] i-a zis Isus lui Petru cand acesta a marturist despre Isus ca este "Hristosul, Fiul Dumnezeului celui viu".

Cine nu crede ca Hristos si Tatal sunt Iehova, sunt Una, nu poate intelege marimea sacrificiului de pa Golgota, si nu poate sa-L iubeasca pe Dumnezeu Iehova care pote fi vazut doar in viata Fiului Sau. Pt om, Isus este modelul de viata care trebuie adoptat. Aceasta este inchinare la Dumnezeu: acceptarea principiilor dupa care traieste El pe pamant, si regretul de a le fi ignorat.

"Caci cine zice ca ramane in El, trebuie sa traiasca si el cum a trait Isus"1Ioan2:6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi-a fost dificil sa inteleg trinitatea, nici acum nu o inteleg in mod absolut, insa cred ca in afara trinitatii nu ar exista infinitul sau altfel spus Triunicul acopera infinitatea.

Cred ca unele lucruri din natura reflecta Trinitatea sau ne ajuta s-o intelegem cat de cat.Exemplu : apa in cele trei stari ale ei, Lumina (Rosu,galben,albastru) ectc

Si noi oamenii avem trup,suflet si duh.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca unele lucruri din natura reflecta Trinitatea sau ne ajuta s-o intelegem cat de cat.Exemplu : apa in cele trei stari ale ei, Lumina (Rosu,galben,albastru) ectc

Si noi oamenii avem trup,suflet si duh.

si ar mai fi. Ne ducem viata in 3 cadre, cuplu, social, solitar care ar putea fi asociate cu suflet, trup si duh...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acceptarea existentei unei astfel de trinitati echivaleaza cu acceptarea existentei unor universuri cu mai multe dimensiuni.

Pana la urma nu e decat o notiune abstracta si o poti accepta in functie de capacitatea ta de abstractizare.

Nu e nici o smecherie la mijloc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acceptarea existentei unei astfel de trinitati echivaleaza cu acceptarea existentei unor universuri cu mai multe dimensiuni.

Pana la urma nu e decat o notiune abstracta si o poti accepta in functie de capacitatea ta de abstractizare.

Nu e nici o smecherie la mijloc.

Pentru un crestin Trinitatea reprezinta ceva "palpabil" si nu este doar ceva abstract! Atunci cand ne inchinam, Trinitatea este prezenta, in istoria mantuirii se vad urmele Dumnezeului Trinitar, Scriptura abunda de dovezi, creatia abunda de dovezi, marturia personala a crestinului abunda de dovezi ectc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×