Sari la conținut
Forum Roportal
exoriente

HOROSCOPUL - o maaaare prostie!

Postări Recomandate

Si normal ca daca e ziar crestin si apartine bisericii spune despre Astrologie ca e o mare prostie.

 

Va spun eu cum sta treaba cu horoscopul.

 

Ziarele au un tiraj enorm. Cine dracu ar sta sa scrie horoscop personal pt fiecare cititor in parte? Normal ca nimeni.

 

Horoscopul este scris pentru audienta generala. pentru un grup de oameni. Dar acel grup de Oameni din aceeasi zodie sa zicem Berbec nu s-au nascut in aceeasi secunda. Nici 2 copii gemeni care seamana fizic unul cu celalat nu s-au nascut in aceeasi secunda. Si in al 2-lwa rand dua cum sustine si astrologul de pe Roportal are importanta si locul in care te-ai nascut.

 

Deci niciodatadestinele a 2 omeni nu vor semana precum nici amrentele digitale nu seamana.

 

Daca un astrolog care nu e sarlatan deloc ti-ar face horoscopul personal dupa ce ii spui exact nu numai data ora nasterii si orasul adica sa ii spui datele fix:

 

Data nasterii, ora nasterii: ora minut si secunda si locul nasterii exact adica exact casa unde te-ai nascut

 

Ai ramane uimit de precizie.

 

Dar daca e sarlatan dupa cum se dovedesc majoritatea atunci normal ca nu s-ar potrivi decat maxim 10 %

 

In ceea ce priveste astrologii adevarati acestia pot fi numarati pe degete. Restul sunt sarlatani.

 

Propun sa facem un test.

 

1. Se ofera cineva de pe roportal voluntar sa mearga la astrologul de aici al Roportal sa i se faca horoscopul personal. Parca 100 de lei costa. Si sa posteze in fiecare zi astrologul si seara sa posteze cobaiul nostru. Sa vedeti ca se va potrivi 100% sau daca nu 80% sigur se va potrivi. Cel ptin asa cred.

 

Din cauza preturilor exagerat de mari si a multor sarlatani nimeni nu isi face horoscop personal.

 

Ceea ce e scris in ziare este scris pentru toti si e si normal ca unuia sa i se potriveasca si celorlalti nu. Sau unuia i se potriveste doar prima fraza atuia doar a 3-a fraza etc

 

E ceva normal

 

Asa ca nu mai spuneti ca astrologia e minciuna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doar un exemplu :

 

La ziar zice ca zodia 'x' are un noroc fantastic astazi ....asta fiind ultimul lui gand in clipa cand e calcat de tren ....sau cand avionul in care se afla se prabuseste ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Omul este o fiinta cu aspiratii spirituale. Cauta, gaseste, analizeaza, pune in balanta, compara, studiaza, spre a se mira si el apoi cat de mult a gandit :bye:

Horoscopul este unul singur: acela care, in functie de ecuatia datelor de nastere, ne spune predispozitiile. Si aici nu cred ca se indoieste cineva, ca rezultatele sunt destul de multumitoare. Prezicerea viitorului este un proces indisociabil de persoana unica. Pe masura ce trecem de la persoana la intregul grup de nativi al unei zodii, prezicerile se generalizeaza pana la a deveni prea generale spre a fi folositoare. In plus, tentatia prezicerii viitorului este prea mare, si putem fi extrem de acord cu faptul ca extrem de multe din horoscoapele ce apar in presa, sunt jalnice sau facute de mantuiala. De altfel, se si cunoaste cate ceva din metoda asa-zis stiintifica in care sunt elaborate, cel putin unele dintre ele.

 

Articolele prezentate sunt preluate dintr-un ziar crestin; prin urmare, sunt partinitoare si nu reflecta realitatea decat intr-o oarecare masura. A se citi cu precautie :D

 

Da, mi se pare putin deplasat sa creezi horoscop pentru animale. Omul este singura specie care are capacitatea de decizie si liberul arbitru necesare, plus accesul la educatie, care sa ne asigure ca orice similitudine intre nativii unei zodii nu se datoreaza neaparat coincidentei, ci chiar unei influente superioare. Cainii si pisicile s-ar putea sa fie intr-o oarecare masura afectate, avand inteligenta, cel putin pana la un anumit punct. Poate si delfinii, dar pariem ca nu s-a gandit nimeni la asta? :yahoo: Insa a vorbi de zodiac pentru iepuri, gaste sau cai, mi se pare o extrapolare fortata. Si totusi s-ar putea sa ma insel! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Not so fast, S.F. Nu contest eu, un mirean, date dovedite stiintific si sunt de acord ca treaba cu love compatibility e cam 99% bullshit... Partea legata de alegerea profesiilor, la fel. Dar, ce legatura are asta cu caracteristicile care ti se potrivesc din zodia ta?

Si asta ar fi, zic eu, un test fain. Chestionezi un nr. de 1 milion oameni, de ex, legat de zodiac. Cat la suta din ce scrie acolo credeti ca vi se potriveste? Ceva-ceva tot se potriveste, deci nu cred eu ca e la fel ca love compatib. si alte goange...

Uite, de ex, tu ce zodie esti? Ti se potriveste macar 33% din ce scrie acolo?

Editat de Andrii-Popa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cine crede ca astrologia se reduce la "e bun gigel sau sa mai caut?", articolul e ok. Dar astrologia nu egal vax pentru ca astrologia nu egal rubrici stupide din ziare citite de cucoane la coafor si nici "sunati acum la numarul afisat pe ecran sa va zic la ce ora apare Fat-Frumos". Multumesc. :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Not so fast, S.F. Nu contest eu, un mirean, date dovedite stiintific si sunt de acord ca treaba cu love compatibility e cam 99% bullshit... Partea legata de alegerea profesiilor, la fel. Dar, ce legatura are asta cu caracteristicile care ti se potrivesc din zodia ta?

Si asta ar fi, zic eu, un test fain. Chestionezi un nr. de 1 milion oameni, de ex, legat de zodiac. Cat la suta din ce scrie acolo credeti ca vi se potriveste? Ceva-ceva tot se potriveste, deci nu cred eu ca e la fel ca love compatib. si alte goange...

Uite, de ex, tu ce zodie esti? Ti se potriveste macar 33% din ce scrie acolo?

Sigur ca da. Mi se potriveste extrem de mult de la TOATE zodiile. Asa sunt facute, sa afiseze generalitati.

Filmul asta spune totul:

 

 

Pentru cine crede ca astrologia se reduce la "e bun gigel sau sa mai caut?", articolul e ok. Dar astrologia nu egal vax pentru ca astrologia nu egal rubrici stupide din ziare citite de cucoane la coafor si nici "sunati acum la numarul afisat pe ecran sa va zic la ce ora apare Fat-Frumos". Multumesc. :roll:
Sa ne traiesti coane. Arata-ne ce a produs astrologia aia veritabila in afara de o proasta intelegere a cosmosului si un cultism hilar.

 

E doar un afront adus adevaratelor stiinte, gen astronomia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

S.F. - nu te contrazic. Dar, tuturor participantilor la testul redat pe you tube le-a fost dat acelasi horoscop... Care e relevanta testului?

Mai bine zis, cum de iesit un horoscop unic cand ei au date si locuri de nastere diferite... :roll: :o:

Editat de Andrii-Popa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa ne traiesti coane. Arata-ne ce a produs astrologia aia veritabila in afara de o proasta intelegere a cosmosului si un cultism hilar.

 

E doar un afront adus adevaratelor stiinte, gen astronomia.

Ba sa ne traiesti tu! :o:

Am spus doar sa nu se bage in aceeasi oala, de exmplu, astrogramele, care sunt o minca foarte laborioasa, cu al'de Neti Sandu. :roll: Ca tu crezi sau nu, asta este cu totul altceva...

Editat de Varuna

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
S.F. - nu te contrazic. Dar, tuturor participantilor la testul redat pe you tube le-a fost dat acelasi horoscop... Care e relevanta testului?

Mai bine zis, cum de iesit un horoscop unic cand ei au date si locuri de nastere diferite... :o: :yahoo:

Pai ce justificare au horoscoapele alta decat afirmatiile oamenilor cum ca "dar se potriveste!" ?:cry:

Nu stiai ca analizele statistice pe oameni nu au dezvaluit nici o relevantza a factorilor descrisi de astroblabla?

Astroblabla nu reuseste sa explice diferentele uriase - chiar si in cazul oamenilor moshitzi in aceeasi sala de maternitate de aceeasi moasha, ce sa mai zic de relevanta "zodiei" :P

 

Se numeste efectul Forer chestia asta cu "dar asa mi s-a potrivit explicatia, ca o manushe!"

 

Ba sa ne traiesti tu! :o:

Am spus doar sa nu se bage in aceeasi oala, de exmplu, astrogramele, care sunt o minca foarte laborioasa, cu al'de Neti Sandu. :roll: Ca tu crezi sau nu, asta este cu totul altceva...

Pai adevarul nu are legatura cu ce cred eu :yahoo:

Si ce daca astrogramele sunt o munca laborioasa? Ce legatura are cat lucrezi cu ele cu veridicitatea lor?:yahoo:

 

Stelele si-au mutat pozitia de pe cer de pe vremea cand au fost prima data "cartografiate".

Forma constelatiilor e doar o intamplare. Respectivele stele sunt la distante uriase una de alta (hint: spatiul e 3D) si se deplaseaza prin cosmos. Dupa suficient timp, n-o sa mai putem recunoaste nici una din constelatiile actuale (in fond, simple conventii).

 

Sa nu zic nimic de faptu' ca teoria astroblabla e nonfalsifiabila => e pseudostiintifica.

Stiti ce inseamna aia, nu?

Stiti ce importanta are falsifiabilitatea cand stabilim daca o teorie e stiintifica, nu?

Va las sa veniti cu raspunsuri :yahoo:

 

 

Mereu imi aduc aminte de citatul asta cand incearca cineva sa dovedeasca astrologia:

"Astrologia [...] este un afront estetic [pentru astronomie], [...] o insulta la adresa stiintei psihologiei si a complexitatii personalitatii umane."

(Richard Dawkins)

 

Astrologia e o fosila intelectuala a evului mediu. Alchimia si alte aberatii au disparut.

Editat de S.F.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×