Jump to content
Forum Roportal
Sign in to follow this  
erreyy

Reactii adverse

Rate this topic

Recommended Posts

Am inceput tratamentul pe 28.08.08 , acum sunt dupa a noua injectie cu interferon, reactii adeverse : una singura-o uscaciune a gurii, limba incarcata, saliva abundenta si usturimi uneori mai acute alteori nu a cavitatii bucale, si la nivelul limbii.Citind pe forum diverse mesaje nu am intalnit aceste reactii adverse, mai e iritatia de la locul injectarii si atat.Iritatia gurii se presupune a fi din cauza pastilelor ,din care la inceputul tratamentului luam cate 6/zi , dupa care dupa indicatia medicului le-am redus la 4 /zi, dar iritatia persista.

In rest , totul e ok , la cate reactii am citit , deocamdata pot sa spun ca sunt multumita ca e numai atat , pt ca e suportabil, vom vedea pe parcurs. Urmeaza viremia la 3 luni , un hop pe care sper din tot sufletul sa-l trec cu bine

Sanatate maxima la toti

Sunt si astfel de efecte secundare. Eu sufar cu limba si cavitatea bucala de la inceputul tratamentului si nu cred ca o sa treaca pana nu-l termin. Poate fi vorba de o candidoza cauzata de medicamente.

Ce nu inteleg eu e de ce ti-a redus pastilele. Din cate stiu ele se dau in functie de greutatea corporala, la 4 pastile pe zi tu ar trebui sa ai in jur de 40 de kg.

Sunt si astfel de efecte secundare. Eu sufar cu limba si cavitatea bucala de la inceputul tratamentului si nu cred ca o sa treaca pana nu-l termin. Poate fi vorba de o candidoza cauzata de medicamente.

Ce nu inteleg eu e de ce ti-a redus pastilele. Din cate stiu ele se dau in functie de greutatea corporala, la 4 pastile pe zi tu ar trebui sa ai in jur de 40 de kg.

acum trei luni , cand am inceput tratamentul aveam 57 kg si mi-a dat 6 pastile/ zi , acum am slabit doua kg am 55 , dr mi-a spus in momentul in care ma ustura foarte tare gura sa le reduc la 4 / zi , iar daca imi trece de tot sa incerc la 5/ zi , dar nu mi-a trecut , usturimea persista