Sari la conținut
Forum Roportal
erreyy

Reactii adverse

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am inceput tratamentul pe 28.08.08 , acum sunt dupa a noua injectie cu interferon, reactii adeverse : una singura-o uscaciune a gurii, limba incarcata, saliva abundenta si usturimi uneori mai acute alteori nu a cavitatii bucale, si la nivelul limbii.Citind pe forum diverse mesaje nu am intalnit aceste reactii adverse, mai e iritatia de la locul injectarii si atat.Iritatia gurii se presupune a fi din cauza pastilelor ,din care la inceputul tratamentului luam cate 6/zi , dupa care dupa indicatia medicului le-am redus la 4 /zi, dar iritatia persista.

In rest , totul e ok , la cate reactii am citit , deocamdata pot sa spun ca sunt multumita ca e numai atat , pt ca e suportabil, vom vedea pe parcurs. Urmeaza viremia la 3 luni , un hop pe care sper din tot sufletul sa-l trec cu bine

Sanatate maxima la toti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt si astfel de efecte secundare. Eu sufar cu limba si cavitatea bucala de la inceputul tratamentului si nu cred ca o sa treaca pana nu-l termin. Poate fi vorba de o candidoza cauzata de medicamente.

Ce nu inteleg eu e de ce ti-a redus pastilele. Din cate stiu ele se dau in functie de greutatea corporala, la 4 pastile pe zi tu ar trebui sa ai in jur de 40 de kg.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt si astfel de efecte secundare. Eu sufar cu limba si cavitatea bucala de la inceputul tratamentului si nu cred ca o sa treaca pana nu-l termin. Poate fi vorba de o candidoza cauzata de medicamente.

Ce nu inteleg eu e de ce ti-a redus pastilele. Din cate stiu ele se dau in functie de greutatea corporala, la 4 pastile pe zi tu ar trebui sa ai in jur de 40 de kg.

acum trei luni , cand am inceput tratamentul aveam 57 kg si mi-a dat 6 pastile/ zi , acum am slabit doua kg am 55 , dr mi-a spus in momentul in care ma ustura foarte tare gura sa le reduc la 4 / zi , iar daca imi trece de tot sa incerc la 5/ zi , dar nu mi-a trecut , usturimea persista

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×