Sari la conținut
Forum Roportal
smokin

Tehnici in pictura

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

eu imi pregatesc panzele singur (cele din magazine costa enorm) si le tratez cu un amestec pe baza de clei de oase si nu cu prostii de gen aracet sau var. partea proasta e ca de ceva timp nu mai gasesc panza in comert (folosesc de regula, vatirul).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu imi pregatesc panzele singur (cele din magazine costa enorm) si le tratez cu un amestec pe baza de clei de oase si nu cu prostii de gen aracet sau var. partea proasta e ca de ceva timp nu mai gasesc panza in comert (folosesc de regula, vatirul).

 

 

Poti folosi panza netratata care se vinde in magazinele de specialitate.

Eu folosesc panza taraneasca lucrata manual care se comporta foarte bine dar dupa ce voi epuiza stocul nu cred ca voi mai gasi alta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aaaa buna ziua .. as vrea sa cunosc si eu ceva din tehnicile depictura ... pe mine defapt m-ar interesa anumite proportii ale corpului uman .. in special ale fetei .. eu pictez icoane doar ca le reproduc... adica le copii si as vrea sa incep sa schitez de mana aceste icoane doar ca nu stiu proportii daca cineva m-ar putea ajuta.... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
aaaa buna ziua .. as vrea sa cunosc si eu ceva din tehnicile depictura ... pe mine defapt m-ar interesa anumite proportii ale corpului uman .. in special ale fetei .. eu pictez icoane doar ca le reproduc... adica le copii si as vrea sa incep sa schitez de mana aceste icoane doar ca nu stiu proportii daca cineva m-ar putea ajuta.... :)

 

 

Salut! Iti recomand aceasta carte:

 

Studii anatomice pentru artisti - Omul

 

Sau poti incerca mai multe manuale de desen:

 

Leonardo Series - Manuale tehnici de desen

 

Le gasesti la www.GaleriArt.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc foarte mult.. apropo .. dumneavoastra de unde sunteti..??? daca ati vrea sa mai vb as vrea sa va ofer idul meu adrian_cristea_96 daca as putea sa va mai adresez cateva intrebari .... apropo transportul cam cat costa pentru a comanda cateva carti de acolo de la magazinul acesta... de la sediul lor pana la Piatra Neamt ...Multumesc inca odata foarte mult va rog sa ma adaugati ca sa mai putem discuta pe indelete :)

 

aaaa dar cartile pe care mi le-ati trimis sunt scrise in romana ??? ca vad ca titlurile sunt in italiana :|

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
multumesc foarte mult.. apropo .. dumneavoastra de unde sunteti..??? daca ati vrea sa mai vb as vrea sa va ofer idul meu adrian_cristea_96 daca as putea sa va mai adresez cateva intrebari .... apropo transportul cam cat costa pentru a comanda cateva carti de acolo de la magazinul acesta... de la sediul lor pana la Piatra Neamt ...Multumesc inca odata foarte mult va rog sa ma adaugati ca sa mai putem discuta pe indelete :)

 

aaaa dar cartile pe care mi le-ati trimis sunt scrise in romana ??? ca vad ca titlurile sunt in italiana :|

 

Magazinul opereaza din Constanta dar livrarile se fac pe intreg teritoriul Romaniei. Toate informatiile acestea sunt disponibile in sectiunea de Suport a GaleriArt.ro

 

Manualele sunt fie in limba Engleza fie in Italiana.

Editat de becos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna, nu stiu daca scriu unde trebuie. am terminat arhitectura si as vrea sa ma pregatesc pt arte. poate cineva sa-mi recomande un profesor serios si bun cu care sa fac pregatire. pt arhitectura m-am pregatit cu serban nitulescu (toata stima si respectul pana la moarte si dincolo de ea) iar in anul 3 am fost cu bursa erasmus la madrid unde am avut printre optionale un curs de pictura si unul de desen unde am luat cele mai mari note (9 respectiv 10) si unde am fost incurajata ca as putea sa merg pe acest drum. multumesc anticipat pt orice sfat sau opinie pe care mi-o puteti da! astept cu nerabdare! Gina Balasa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutari, am nevoie de sfatul vostru. Nu stiu ce sa aleg, culori acrilice sau ulei.

 

Vreau sa pictez pe panza, tablouri; insa nu sunt inca bine informat, am vazut ca majoritatea artistilor aleg pictura in ulei. De ce ?

Editat de Mayasul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu iti spun de ce as alege culorile in ulei: au mai multa plasticitate,tablou iese mai artistic :blink:

si acrilicele se amesteca mai ushor,deci e mai ushor de manevrat cu ele :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×