Sari la conținut
Forum Roportal
lixit2010

Relatie copil-tata vitreg

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 Copilul are acum 18 ani si are un profund dispret pentru tatal vitreg, pentru ca a crescut alaturi de fratele lui (copil facut de sora-mea cu noul sot) care era rasfatat pana la cer si inapoi, in timp ce el nu era deloc bagat in seama de tatal vitreg.

 

Cu toate incecarile sora-mii de a-i apropia, relatia lor a esuat fara cale de intoarcere. Pot sa spun ca, in oarecare masura, tatal vitreg i-a stricat si relatia cu fratele. 

La asta m-am gandit si eu cand i-am zis tipei sa nu se marite cu el, chiar daca nu poti iubi o persoana doar pt. ca vrei asta, un copil nu va accepta niciodata ca el sa fie respins in timp ce altuia ii oferi afectiune cu carul. Va suferi enorm. Si e posibil sa-i faca si pe ceilalti sa sufere, razbunandu-se pt. ca e privat de afectiune. 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine macar ca nu si-a urat fratele. Poate intr-o zi o sa isi ierte si mama, cand o sa se maturizeze si o sa-si dea seama ca ea n-a stiut sa faca alegerea potrivita, dar ranile raman acolo, nimic si nimeni nu i le va putea sterge. Felicitari parintilor care reusesc sa evite sa le faca copiilor astfel de rani, chiar daca asta inseamna sa renunte la propria lor fericire. Si ferice de copiii care au astfel de parinti, ii deosebesti din multime. 

Am ramas fara puncte, le-am epuizat toate pe fotografiile lui cat. :)

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imaginez ca pentru un tanar de 25 de ani totul este nou in viata, o iubita cu copil insa ar trebui sa fie mai familiar ca nu sintem in epoca de piatra

si s-a mai auzit de asemnea situatii.   Daca vizibil face diferenta intre copiii din familia lui si al iubitei ... exista o problema ... copila observa totul si 

nu-i convine deloc, se simte foarte nefericita, inima ei este crapata deja ca nimeni n-o iubeste si nu o vrea.  

Mama se trage langa barbat si azi-maine langa familia lui ... iar ea fetita ramane pe planul doi ca nu vad ca cineva se ataseaza de ea, ma intreb mama cum se simte.   Foarte dificil e cazul, dar eu inainte sa mai fac un pas l-as intreba daca are de gand sa fie si altfel ca azi si un catel este foarte iubit.   Printr-o mare tortura mentala este pusa fetita de 5 ani, ce pacat.   Asa  nu va putea trai normal ...     

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cunoscand copiii mei, nu pot sa imaginez jucaria ca aparat de sudat inimi ... Duminica in restaurant in Los Angeles, vorbeam de una alta cu ea cand ne-a spus ca singura si un catel e greu de crescut!!!  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cat este de trist cand un OM in ziua de azi nu-si poate gasi o vorba buna sa se adreseze unui copil ... care are nevoie de incurajare in viata.

Viata asta trece asa de repede, cred ca vor avea de dadacit cu secole???  Le sperie ce???

Ignoranta am impresia, si faptul ca ei lupta pentru pentru ceva iubire pe care nu-l gasesc!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum , dar de cand v am scris mesajul situatia s a mai imbunatatit ... a gasit deschis email ul meu si m a intrebat : chiar atat de multe griji iti faci? Si i am spus ca da , aveam nevoie sa stiu cum sa va apropii unul de altul , va iubesc enorm pe amandoi. l am intristat dar nu am dat prea multa importanta. A dus fetita la gradinita 2 dimineti la rand si a fus o si la balet , a asteptat o si apoi s au dus la Mc Donald s. Aseara mi a zis ca are doar nevoie de timp si ca nu are nimic cu fetita.

Poate va fi bine totusi...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca singura relatie posibila intre un copil si un parinte vitreg este aceea de respect. Afectiunea va veni sau nu va veni niciodata. Si nici nu trebuie cautata cu obstinatie(afectiunea).

 

Depinde si de la ce varsta incepe relatia. daca este luat copilul de la o varsta mica (nu zic chiar din fasa, dar macar de la un 3-4 ani) atunci se poate dezvolta o relatie armonioasa intre copil si parintele vitreg. Cu conditia sa incerce si parintele. Mai tarziu in viata, chiar daca intervine dezamagirea (pt ca unul din parinti e vitreg) pana la urma tot la cel/cei care l-au crescut se va intoarce.

Parerea mea :) 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×