Sari la conținut
Forum Roportal
Armina

Cine este cel mai mare tenor al lumii?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cine este cel mai mare tenor al lumii??

In fiecare an, la Hollywood se decerneaza Oscarul celui mai bun actor; exista liste ale celor mai sexy barbati, revistele de moda fac clasamente ale 'celor mai bine imbracate staruri', cronicarii sportivi consacra si ei omul anului. De ce nu am intreba si cine este cel mai mare tenor al lumii?

 

Domingo, Pavarotti si Carreras

Cunoscatorii de opera avizati asculta in repetate randuri inregistrari ale fiecaruia dintre tenori interpretand aceleasi arii, pentru a le cantari calitatile vocale. Insa criteriile lor sunt diferite de celle folosite pentru masurarea valorii unui superstar.

Fanii celor trei tenori isi aleg favoritul in functie de talentul, imaginea, stilul, farmecul personal, sensibilitatea si charisma fiecaruia. Celui mai mare tenor al lumii i se cere mai mult decat sa cante bine. Trebuie sa execeleze in aceasta arta veche de secole, emanand atractia si senzualitatea unui "star rock".

Luciano Pavarotti este de fapt cel mai indreptatit la titlul de "cel mai mare tenor al lumii". Este cel mai in varsta dintre ei si, la venitul sau anual, estimat la 20 milioane de dolari, este cel mai bogat. Personalitatea, ca si fizicul sau, sunt impresionanate. Este un om cald si afabil, iar chipul sau deschis, adesea transpirand abundent in timpul urcusului chinuitor catre do-ul perfect, inspira dragoste.

 

Ludovic Spiess (jurnalul.ro)

Pe langa numeroasele activitati culturale si functii ocupate in institutiile de profil in Romania, tenorul Ludovic Spiess isi construieste un renume si pe scenele de peste hotare, fiind prezent vreme de peste 20 de ani in spectacole din intreaga lume. In anii

Editat de Angela!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

se poate spune despre un artist ca este "cel mai bun" sau "cel mai slab"??? in conditiile in care arta este prin natura ei un domeniu extrem de subiectiv.....

eu cred ca se poate spune "imi place sau nu", "are tehnica sau nu" etc....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai deptate, nu trebuie sa te influenteze decat, intro oarecare masura, parerea criticilor de specialitate. E o treaba de gust si exercitiu, ma refer la acel "exercitiu de ascultare". Ma intriga cum unii au impresia ca ceea ce iubesc ei trebuie sa fie adorat de o intreaga omenire. Acei insi sunt fanatici in cel mai bun caz, sau frustrati...cel mai adesea. :)

Se poate spune, evident, "imi place sau nu". E mai elegant. Mie imi place Pavarotti , Domingo. si Carreras. Stiu ca plac multora, dar, asta este! :cheer:

Editat de Ydeea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai deptate, nu trebuie sa te influenteze decat, intro oarecare masura, parerea criticilor de specialitate. E o treaba de gust si exercitiu, ma refer la acel "exercitiu de ascultare". Ma intriga cum unii au impresia ca ceea ce iubesc ei trebuie sa fie adorat de o intreaga omenire. Acei insi sunt fanatici in cel mai bun caz, sau frustrati...cel mai adesea. :P

Se poate spune, evident, "imi place sau nu". E mai elegant. Mie imi place Pavarotti , Domingo. si Carreras. Stiu ca plac multora, dar, asta este! :tease:

 

inrebarea "care este cel mai mare tenor al lumii?" a pus-o MARCIA LEWIS, mama celebrei MONICA LEWINSKY, in cartea THE PRIVATE LIVES OF THE THREE TENORS: BEHIND THE SCENES WITH PL

Editat de Angela!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cam asa..... bine, cu variatiuni - domingo-murgu-domingo-murgu-martinucci-alvarez....etc...

 

super combinatia domingo-murgu-domingo-murgu..... :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

jose' carreras, domingo si pavarotti ei imi plac cel mai mult iar cand canta impreuna sunt ................de vis ! :tease: :P :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
jose' carreras, domingo si pavarotti ei imi plac cel mai mult iar cand canta impreuna sunt ................de vis ! :tease: :P :P

................magnifici! :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×