Sari la conținut
Forum Roportal
LimitedEdition

Romani in Norvegia?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ai avut noroc sa ajungi acolo cu o bursa ,felicitari.si cum iti place pana acum norvegia?dar despre norvegieni ce parere ai?e foarte scumpa viata acolo dupa parerea ta?toate cele bune tuturor!!! :o:

 

Viata e f scumpa in Norvegia...Dar se pare ca nu prea ne crezi...Te sfatuiesc sa vii aici, cateva saptamani,in excursie...sa te convingi...Si dupa aia mai vb..:P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Viata e f scumpa in Norvegia...Dar se pare ca nu prea ne crezi...Te sfatuiesc sa vii aici, cateva saptamani,in excursie...sa te convingi...Si dupa aia mai vb..:o:

Isis are dreptate,viata este scumpa aici dar cu un loc de munca decent nu duci lipsa de nimic,eu si cand munceam part time si mergeam la Universitate nu am avut probleme sa imi platesc chiria si sa si traiesc rezonabil.Bursa nu a avut de-a face cu norocul absolut deloc,am muncit enorm ca sa obtin locul,m-am prezentat la concurs si voila..

Se spune despre norvegieni ca sunt reci,eu as numi lucrul asta mai degraba lack of social skills,traiesc in cercuri mici si e foarte greu sa accepte pe cineva fara sa adauge o tona de suspiciune si neincredere la inceput(mai ales cand esti strain).Cel putin in sud unde sunt eu asa e,si mai ales ca locul este considerat the Bible Belt,multi crestini conservatori si si mai multa reticenta fata de innvandrere(sau imigranti).Eu am avut probleme in acest sens,de multe ori dai peste ipocriti ce vor sa para open minded,dar pusi in fata unei situatii se arata nationalisti si fara niciun interes sa te ajute.Cum i-a spus un student la stiinte politice de aici unui amic de al meu "nu avem nevoie de imigranti sa vina sa ne infecteze tara si sa profite de sistemul nostru economic".Imagineaza-ti!!!In rest,viata e ok atata timo cat ai niste oameni frumosi langa,e liniste si e curatenie,desi,primul lucru pe care l-am auzit anul trecut cand am ajuns aici si am mers sa vizitez centrul orasului a fost zanganitul paharelor romilor nostrii,cu pancarte mari pe care scria JEG ER FRA ROMANIA(adica,eu sunt din Romania)....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In rest,viata e ok atata timo cat ai niste oameni frumosi langa,e liniste si e curatenie,desi,primul lucru pe care l-am auzit anul trecut cand am ajuns aici si am mers sa vizitez centrul orasului a fost zanganitul paharelor romilor nostrii,cu pancarte mari pe care scria JEG ER FRA ROMANIA(adica,eu sunt din Romania)....

..stie cineva cum ajung rromi astia peste tot?!!..adica practic stiu cum ajung, dar cum ajung ei si in locuri unde ai nevoie de viza.. cred ca cea mai buna modalitate de a ajunge undeva cum nue ste casatoria cu un cetatean..ci casatoria cu o tiganca! :jester:)...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
..stie cineva cum ajung rromi astia peste tot?!!..adica practic stiu cum ajung, dar cum ajung ei si in locuri unde ai nevoie de viza.. cred ca cea mai buna modalitate de a ajunge undeva cum nue ste casatoria cu un cetatean..ci casatoria cu o tiganca! :roll:)...

 

 

In Norvegia nu iti trebuie viza, ma refer daca esti cetatean european..cum suntem noi....Asa ca, rromii cu pasaport de Romania intra si ies cand au chef....Daca fac ceva rau, sunt prinsi si trimisi in tara...si tot asa...

Da Freya, cu un loc de munca bine platit traiesti fff bine:)...Dar trebuie sa recunosti ca taxele sunt enorme...40% din salariu sa ti se ia...e ceva, nu gluma.

Sunt cateva pers. care tot intreaba pe ac topic despre nivelul de trai (ca au auzit ele ca se traieste bine, etc), si care au impresia ca odata ajunsi aici vor gasi in cateva zile un job cu salariul baban si vor trai regeste.FALS! Un job cu salarizare decenta se gaseste mai greu...mai ales in conditiile in care mai si spui ca esti din Ro... :jester:

 

Referitor la fraza pe care ai inserat-o in msg tau...replica cu imigrantii care le infesteaza tara...aici e mult de discutat.Dupa cum bine stii, statul norvegian ,anual, din 'ajutor umanitari'sau cum ai numi-o,importa persoane din tari defavorizate sau cu razboaie, persoane pe care le sustine financiar cativa ani(mancare, casa,studii, tot)-din banii cetatenilor norvegieni+altii care platesc taxe- cu scopul de a le integra in societate dupa accea....Asta e o categorie de imigranti..

O alta categorie ar fi cei care vin din Europa, care nu primesc nici un ajutor social si care muncesc ca si norvegienii...Astia nu stiu cat de mult le infesteaza tara...ba din contra ...as zice ca la nivel macro sunt 'bineveniti', tinand cont ca multi fac munci pe care norvegienii de bastina nu vor sa le faca... :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce forum pesimist, am pierdut o perioada buna de timp sa citesc cum va descurajati uni pe alti, eu dau vina pe vreme . Mai bine ieseam sa ma plimb prin ploaie.... mai intru peste vreo doua luni sa vad daca va schimbati parerile

 

:jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Viata e f scumpa in Norvegia...Dar se pare ca nu prea ne crezi...Te sfatuiesc sa vii aici, cateva saptamani,in excursie...sa te convingi...Si dupa aia mai vb..:blink:

eu chiar va cred ca viata e scumpa in norvegia ca tot citesc si discutiile dintre voi.cand am venit in spania in comparatie cu romania mi s-a parut si aici scumpa viata mai ales sa-ti cumperi un apartament sau o casa,chiar si daca numai inchiriezi...un apart cu 2 camere acum ajunge la 700 de euro fara cheltuieli de lumina,gaz,telefon etc...si salariile in comparatie cu ce am citit de cat sunt in norvegia aici in spania sunt mici ...1000-1200 de euro.si ai mare dreptate, cred ca cel mai bine ca sa vad cam tot ce ma intereseaza din norvegia ar trebui sa fac o mica excursie pana acolo.si din cate am citit cred ca mi-ar place zona kristiandsand.ca din cate am inteles acolo nu ploua asa de mult ca in restul tarii.desi nu ar fi o problema asa de mare ploaia.toate cele bune tuturor!!!! :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu chiar va cred ca viata e scumpa in norvegia ca tot citesc si discutiile dintre voi.cand am venit in spania in comparatie cu romania mi s-a parut si aici scumpa viata mai ales sa-ti cumperi un apartament sau o casa,chiar si daca numai inchiriezi...un apart cu 2 camere acum ajunge la 700 de euro fara cheltuieli de lumina,gaz,telefon etc...si salariile in comparatie cu ce am citit de cat sunt in norvegia aici in spania sunt mici ...1000-1200 de euro.si ai mare dreptate, cred ca cel mai bine ca sa vad cam tot ce ma intereseaza din norvegia ar trebui sa fac o mica excursie pana acolo.si din cate am citit cred ca mi-ar place zona kristiandsand.ca din cate am inteles acolo nu ploua asa de mult ca in restul tarii.desi nu ar fi o problema asa de mare ploaia.toate cele bune tuturor!!!! :blink:

 

 

E adevarat,e o mare diferenta intre nord si sud,mie mi se pare ca in sud vremea e foarte apropiata cu cea de la noi,asta vara au fost temperaturi depeste 30 de grade si iarna nu e chiar teribil de frig ca in nord,plus ca ,cel putin in Kristiansand,sunt plaje foarte frumos amenajate si tot felul de obiective turistice splendide.Daca ai drum pe aici,te astept cu drag si pe la mine :roll: :blink:

post-246508-1252993744_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E adevarat,e o mare diferenta intre nord si sud,mie mi se pare ca in sud vremea e foarte apropiata cu cea de la noi,asta vara au fost temperaturi depeste 30 de grade si iarna nu e chiar teribil de frig ca in nord,plus ca ,cel putin in Kristiansand,sunt plaje foarte frumos amenajate si tot felul de obiective turistice splendide.Daca ai drum pe aici,te astept cu drag si pe la mine :blink: :blink:

 

In nord nu este f frig, mai ales in zona costala,pe motiv de gulf stream.Cele mai scazute temperaturi sunt in centrul tarii.Eu am locuit in zona Oslo,si pot spune ca este cam ca prin Transilvania clima.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In nord nu este f frig, mai ales in zona costala,pe motiv de gulf stream.Cele mai scazute temperaturi sunt in centrul tarii.Eu am locuit in zona Oslo,si pot spune ca este cam ca prin Transilvania clima.

 

Da,Oslo este in sud est si de accea,dar eu ma refeream la locuri ca si Tromso,Alta,Narvic osv,de la Trondheim in sus sa zicem.Am un amic ce s-a mutat din Alta in Kristiansand pentru ca nu a mai suportat clima de acolo si noptile polare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da,Oslo este in sud est si de accea,dar eu ma refeream la locuri ca si Tromso,Alta,Narvic osv,de la Trondheim in sus sa zicem.Am un amic ce s-a mutat din Alta in Kristiansand pentru ca nu a mai suportat clima de acolo si noptile polare.

 

Eu stau in Harstad, e putin mai jos de Tromso, si cam la 1-2 h de Narvik....In iulie erau 30 de grade(in Oslo ploua in ac.perioada) si am facut plaja in costum de baie(am intrat si in apa).Dar cred ca anul asta a fost exceptie :blink: ..in general,in nord, sunt cam 20-25 gr vara si in jur de 0 iarna(iernile sunt blande si verile raoroase)

Amicul tau probabil a avut probleme cu noptile non-stop din perioada noi-ian...Multi fac depresie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×