Sari la conținut
Forum Roportal
Raul96

Ajutor creere joc!

Postări Recomandate

Salut , as vrea sa creez si eu un joc nu gen metin shaya , wowo , lineage , etc nu de aste ce ocupa mult si cer foarte multa memorie ram , video ,etc in fine ati prins voi ideea!

 

Jocul pe care vreau eu sa il fac as frea sa fie unul de ganul acestuia: www.nordgame.com e un joc browser si destul de distractiv!sau macar unul ca si www.tanoth.ro!

Nu vreau sa fac "servere private" pentru astfel de jocuri , ci vreau sa le constuiesc eu de la inceput pana la sfarsit!

 

In primul rand vreau sa va spun ca habar nu am(sa le editez ma pricep da sa la fac eu nu) de programare php , html si cam ce ar trebui sa folosesc eu in creearea acesstui joc.

In al doilea rand vreau sa va rog sa imi ziceti toate programele pe care va trebui sa le folosesc in creearea unui astfel de joc!

 

Bun , deci cam atat deocamdata , va rog nu imi spuneti ca daca nu stiu limbajele de programare nu are rost sa ma apuc , va rog ajutatima sa la invat , datimi niste tutoriale video , scrise , etc!!

 

 

Programele pe care le am eu pana acuma sunt:

-Unity3d

-JmonkeyEngine

-WoodWorkshop

-MilkShape 3D

-Gimp2

-Paint :)

-Multiverse( habar nu am la ce ajuta dar am gasit pe net ca e folositor)

-Anim8or

-EarthSculptor

-OpenFX

 

Spunetim ce programe nu ajuta la nimic din ce am eu si de ce programe sa mai fac rost si daca ati putea sa puneti si niste tutoriale.

 

 

 

Aaaa si vreau sa va mai intreb daca trebuie sa cumpar ceva drepturi de autor sau ceva licenta pentru un astfel de joc ca sa il creez si sa il postez pe internet!

Editat de Raul96

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in primul rand invata sa scrii corect... gandeste-te ce-ar fi ca intr-o linie de cod gresesti macar o litera...

 

apoi, la subiect:

 

invata sa SCRII... de data asta, scrie o poveste, care sa placa, si dupa modelul ei, creeaza actiunea... apoi, personajele, motorul, scrii algoritmul, treci la programarea lui, apoi treci la libraria grafica, iti completezi add-onurile, etc...

sau, mai simplu, mergi la scoala, pana nu uita aia de tine...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in primul rand invata sa scrii corect... gandeste-te ce-ar fi ca intr-o linie de cod gresesti macar o litera...

 

apoi, la subiect:

 

invata sa SCRII... de data asta, scrie o poveste, care sa placa, si dupa modelul ei, creeaza actiunea... apoi, personajele, motorul, scrii algoritmul, treci la programarea lui, apoi treci la libraria grafica, iti completezi add-onurile, etc...

sau, mai simplu, mergi la scoala, pana nu uita aia de tine...

Aha , deci .... ma duc la scoala ca sa nu uite aia de mine:)

Alteca nu pot face nimic din ce ai zis tu acolo:)) ms oricum

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×