Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

si eu am invata la scoala din clasa a-V-a si mai mult casa din nevoie odata cu internetul. Ma uit la multe filme in engleza fara subtitrare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu engleza am facut din clasa a 2-a pana in clasa a 8-a, si nu eram foarte bun. Si chiar, as putea spune, ca nu imi placea deloc. Cand am intrat la liceu, nu faceam decat franceza si m-am speriat sa nu uit engleza. Am inceput sa vizionez filme doar in engleza, sa citesc si carti in engleza. M-am autoperfectionat si acum, stiu engleza destul de bine. Lucrez foarte mult cu straini din toata lumea, vorbitori sau nu de limba engleza si nu imi pare rau ca am invatat. Mi-a fost de mare ajutor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am invatat de la Cartoon Network in tinerete :huggles:

Apoi filme, muzica, stiri pe CNN

Apoi am aprofundat de nevoie.. sunt studenta la arhitectura acum si uite de exemplu un Dictionar de Termeni Tehnici m-a convins ca nu stiu decat un sens pt anumite cuvinte. Daca aveti nevoie de asa ceva luati-l de aici :tease: Succes!

 

http://hotfile.com/dl/45036317/d46b32a/462...ctionary.doc.ht

Editat de Catzelusa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu unu am invatat inca de la gradinita engleza :) ,am invatat f mult si la pc... mai gasesc cate un prieten si in gluma vbim numa in engleza... am jucat multe jocuri online si in general erau americani pe el...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mami a avut ambitia sa invat engleza si m-a dat la meditatii. Am muncit (cred eu) destul de mult (se putea si mai mult :D ) si mai am inca 4 ani de studiu intensiv, dar imi place la nebunie! Desigur, vacanta de vara se respecta. :jester:

Editat de Ana 1996
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La scoala medie din Cl V a paralel cu franceza(acasa in particular-meditatii).Apoi la liceu si am citit multe carti si reviste si am fost inscris la Biblioteca Americana din Buc unde mergeam sa imprumut carti pt. acasa,sa vad filme aduse din USA de ei,expozitii etc.La fel eram si la Biblioteca Franceza:) Aceleasi lucruri,filme,carti etc.

 

Pe urma..am plecat in America si acolo am trait si traiesc de 30 ani..asa ca..Engleza imi este limba vorbita,gandita si scrisa.In primul an,fiind la NY am invatat enorm de fff mult de pe strada,caci asa se invata cum trebuie,expresii si felul de a vorbi,accente si intonatii.Apoi desigur ca de la TV,si de fapt cand toti in jurul tau vorbesc numai engleza...e clar.

 

Peace

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am invatat engleza in scoala generala. imi placea, dar nu straluceam. Apoi, in primul an de liceu am ajuns din intamplare la Biblioteca Britanica, m-am inscris si am inceput sa citesc romane SF (pasiunea mea de atunci). Am gasit colectiile de literatura abridged, o vreme am mai citit cu dictionarul langa mine, iar prin clasa a douasprezecea ma descurcam foarte bine. Apoi am ajuns si la Biblioteca Americana, care avea multe carti pe care altminteri nu nu le gaseam in anii aia ...

 

Am avut si un profesor de engleza care mi-a facut o impresie deosebita. datorita lui a inceput sa-mi placa engleza ca nimic altceva. Si era si un om deosebit, care ne-a invatat o multime de lucruri despre viata, era un tip cu un simt deosebit al corectitudinii.

 

M-a ajutat mult si faptul ca am ascultat muzica, am vazut filme titrate. Am auzit cuvinte noi, am auzit pronuntia ... Am si dat examen de admitere la facultate la limba engleza. In principiu de atunci am tot citit in engleza, mi-am imbogatit foarte mult vocabularul, nuantele lexicale (unele chestii de gramatica intre timp le-am mai uitat :D). Si de atunci tot invat engleza, dar baza cred ca in liceu s-a pus baza, acolo am invatat-o.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×