Sari la conținut
Forum Roportal
Iron Raven

Despre punkeri

Postări Recomandate

Laur...fii atent....noi ne refeream la Punkeri...nu la muzica Punk in sine.....eu una nu am nimic cu punk-rockul....mai ascult si eu cateva melodii din cand in cand...cum ar fi cele de la Simple Plan...sau Jimmy Eat World ..esti sigur ca nu ai confundat punk rockul cu alt stil de rock? ...se confunda foarte usor... si eu le mai confund din cand in cand.... :yam:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stau acum sa ai citez pe toti ,dar vad ca nu stiti nimic ..

Punk..este muzica ROCK..pentru cine nu stie ,numai ca este alt stil.

A aparut in ani ' 80..ca o dorinta de schimbare a conceptelor societati..

Mai bine spus ..PUNK..este un stil de viata ,daca uni nu al inteleg ..este ca nu vor sau stiu prea putin despre aceste lucruri..

Iar cum se comporta anumite persoane ..asta este alta treaba ..

Intotdeuna vor fi persoane ce vor face de ris un stil de muzica ,viata sau altceva .. :good:

Sa fiti iubiti ..copii.. :yam: Make ...Love ...not War.. :good:

stim ce e muzica punk. am deschis topicul asta pentru ca la mine in oras sunt 2 chestii care se bat cap in cap:

1.punkerii sunt fff violenti

2. majritatea punkerilor din oras sunt sau au fost tocilari

Editat de seraphimovic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uimeste-ma, imi explicai mie! 8)

La sfarsitul anilor 70, nu in anii 80. :santa2: Si de ce-o fi aparut ea asa, infratita fiind cu muzica rock dintotdeauna, cum sustii tu? A fost o expresie a nonconformismului fata de miscarea hippie care mai respira inca la vreme aia. Nu am fost frati dintotdeauna, iarta-ma ca iti amintesc. Sunt convinsa ca stii.

Si pana una alta, hai sa nu incurcam miscarile occidentale de la mama lor cu epigonii sub varsta legala din Romania. Arata-mi tu punkerul ala care stie legatura dintre punk si libertarianism. Si nici nu am pretentia sa stie; un punker care-mi face teoria miscarii punk mi s-ar parea plicticos si nesarat; punkerul tre sa-mi urle, sa-mi sparga, sa mi se tatueze si-n cap... asta e farmecul. Si nici macar nu fac misto cand spun asta. Mai incolo nu are decat sa aprofundeze si sa vrea sa afle mai mult. La adolescenta, adopti lucrurile instinctiv, in primul rand. E un exercitiu de formare a personalitatii. Mie mi-e drag sa mai vad astfel de personaje, oameni care cred in ceva, care se simt legati de ceva, indiferent cat de asumat este. N-au decat sa urle "anarhie!" pana poimarti, decat sa-mi urle "maine imi schimb mobilu'!"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am (e de la plural aici) nimerit bine, intre fanii lordi si aia despre care zicea cineva ca le-au lasat porumbeii o amintire pe cap - probabil confundandu-i cu vreo statuie... pustii nefericiti pentru care muzica a inceput cu good charlotte si green day si care au o pasiune secreta pentru avril lavigne nu sunt punkeri, indiferent ce zic ei. atitudinea punk a fost explicata foarte bine de varuna in cateva posturi asa ca n-o sa insist pe tema asta, in schimb vreau sa subliniez ca punkerii sunt o specie rara in zilele noastre, si aia care sunt cu siguranta au depasit varsta cosurilor pe spate si a polutiilor nocturne. pentru aia mici cred ca a cam trecut vremea cand era la moda sa fii pancar, anu asta se poarta emo si astept cu deosebit interes trecerea la freze panic at the disco si false probleme existentiale specifice genului. ma rog, din partea mea si pancar si emo kid e mai bine decat roacar, mi se pare ca ultimii sunt incercati de frustrari si complexe dintre cele mai diverse in mult mai mare masura decat ceilalti, dar sa nu deturnez discutia spre clasificari ale tineretului contemporan...

Editat de dirty

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
incercati pagina asta: http://www.miscareapunk.3x.ro/Ideologiix.html

si.. eu cand aud punk ma gandesc la NOFX, Rancid, Ramones, Exploited.. alea alea..

avril lavige nu ii pop btw?

mi se pare foarte interesant.Din ceea ce am citit, am inteles urmatoarele: PUNK IS DEAD si s-au format ceva ce s-ar numi neo punkeri, care sunt antidroguri, antirazboaie, antiviolenta,etc... Deci, sunt antipunk...

PAI, DE CE ISI MAI ZIC PUNKERI???? :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu ai inteles nimic mai metalicule, darnici numa mira..daca ai fi citit ce au scris varuna si dirty,poate cu ceva efort ai fi inteles...sau oate nu

hai sa desenez mai simplu...

punk-erii fuck the system. la momentul la care au aparut exista sistemul, as always, dar si miscarea flower power .Si cum ei trebuiau sa fie anti,si cum ideologia lor spunea ca revolutia se poate face( sau sistemul se poate EDIT) exact in modul opus pe care il propavaduiau hippie...au ajuns exact acolo unde spuneai tu mai sus ca ii caracterizeaza : "sex and violence" , "anarchy in the UK" and so on.Ca au ajuns chestiile astea si pe la noi prin tara dupa 90 si de curand vad si "pe la tara" asta e alta poveste. "Pankerii" romani sunt la fel de distractivi, de patetici si de anacronici ca si yoginii :tease:.tu-l intrebi de Sid Vicious si ei incep sa dea cu lasagna aia,sau lavigne cum ii spune

cat despre neopunkeri, sistemul a devenit intre timp mai violent, mai bagator in seama decat o cere bunul simt. una doua se trimite o armata undeva sa faca ordine... si atunci cum vrei sa fie respectivii decat antiviolenta?

daca intalnesti niste punkeri nemti, iti garanteza ca pe gecile lor sau pe cur va scrie "fuck the nazi!" si "no war!" si absolut toti l-ar manji cu rahat pe Bush, dar nu i-ar trece cu vederea nici pe ai lor de acasa :doh:

no...poate am mai lamurit ceva..sau poate nu! :crazy:

Editat de seraphimovic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

NU CRED ca ceea ce exista acum pe piata sub emblema punk-rock mai are ceva din punk-ul clasic...autentic...punkul este anacronic...nici unul din crezurile sau mai degraba non-crezurile sale nu se mai aplica in contextul socio-politic actual...cat despre faza cu "make love not war"...vezi ca asta e o treaba hippie...nicidecum punk...un punker autentic ti-ar fi bagat un bocanc in coaste daca i-o spuneai asta si mai si arborai o insigna din aceea cu 10 mii cum se gasesc in magazinele de "profil" cu semnul pacii si scris deasupra imperativul respectiv, cu slova rosa. cum era si fraiera aia care canta "i wish i was a punk-rocker with flowers in my hair..." :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×