Sari la conținut
Forum Roportal
Cleric Prest

Planul lui D-zeu cu ingerii si oamenii, care este de fapt?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ohhohoho..mon cherie...dar nu asa a fost formulata problema..

ideea e ca sa spus ca raul nu exista deloc si sub nicio forma in univers dar intrucat dumnezeu nu a avut ce face sa hotarat sa il creeze el sa hotarat sa creeze ceva opus lui insusi...si copii rai nu exista,doar copii neglijati si prost crescuti adica cu parinti defecti..ceea ce zici tu aici e doar o scuza de doi lei,arunci in spatele diavolului ce merge prost in viata ta...

nu uita ca la inceput a fost dumnezeu,doar dumnezeu...nici urma de rau..citeste topicul mai atent..

Raul nu exista numai pentru ca nimeni nu pusese inca autoritatea lui Dumnezeu sub semnul intrebarii.

Cu acest semn de intrebare a inceput epopeea raului. Foarte simplu!

In acest caz raul este o alegere diferita, cu consecinte imprevizible.

Aceasta posibilitate a alegerii diferite exista de cand exista si Dumnezeu, dar atata timp cat nu se facuse uz de ea, se putea spune ca raul nu exista.

 

Nimeni nu poate sa spuna ca Lucifer a fost neglijat, ci poate doar rasfatat sau prea favorizat.

Deasemenea nu se poate spune ca "Tatal" sau ar fi avut vreun defect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand o sa ai nevoie de El o sa gasesti tu numarul si singur.

Pai ce e dumnezeul biblic? ... serviciul SMURD ? sa il cauti numai cand ai nevoie de el?

Eu sa fiu Dumnezeu m-as supara pe cei care isi aduc de mine numai cand au nevoie!

Da si tu numarul lui ca sa vorbim cu el, sa stim si noi ce gandeste si sa-i cerem o povata!

Ca de cartea inspirata de diavol, si plina de prostii (cum e si normal ca doar dracu n-a participat la Geneza ca sa stie adevarul) deje ne-am plictisit!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ioan

12:31. Acum este judecata acestei lumi; acum st

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai bine sa-si tina locuinta ptr el ...eu nu am nevoie de locuinta in cer (nici pe pamant ca deja am).

 

Eu nu am ce sa fiu alaturi de Isus adica de LUCIFER alias SATANA.... eu prefer aici intre oamenii ...dar nu aia ca animalele care nu au inteligenta superioara si constinta ...ci intre oamenii divini cu Inalta Inteligenta si si mai inalta CONSTIINTA ...valori umane si divine in acelasi timp care au lasat cu mult in urma indobitocitoarea religie a primitivilor!

aceia ca prietenul tau Forzeus? De fapt da, cadoar cine se aseamna se aduna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
aceia ca prietenul tau Forzeus? De fapt da, cadoar cine se aseamna se aduna.

Eu nu am un prieten cu acest nume si nici nu il sustin de loc...spre deosebire de tine si prietenul pe care il admiri Dunedainul ...vorba ta cine se aseamana se aduna!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Raul nu exista numai pentru ca nimeni nu pusese inca autoritatea lui Dumnezeu sub semnul intrebarii.

Cu acest semn de intrebare a inceput epopeea raului. Foarte simplu!

In acest caz raul este o alegere diferita, cu consecinte imprevizible.

Aceasta posibilitate a alegerii diferite exista de cand exista si Dumnezeu, dar atata timp cat nu se facuse uz de ea, se putea spune ca raul nu exista.

 

Nimeni nu poate sa spuna ca Lucifer a fost neglijat, ci poate doar rasfatat sau prea favorizat.

Deasemenea nu se poate spune ca "Tatal" sau ar fi avut vreun defect.

U ARE WRONG WOMAN.....davada vie ca o mare parte dintre cai ca se carta si se contrazic pe teme de genul asta nici macar nu cauta sa inteleaga problema si se apuca sa vrb in plus si in afara subiectului...nu asa a fost formulata problema...

uite cum a pus iosafat problema:

El, Creatorul, a ales sa arate ingerilor creati ce e RAUL.

 

S-a hotarat sa faca un duh cu un script total modificat fata de al Sau. S-a numit Lucifer. Despre el Iisus ne spune: "L-am vazut pe Lucifer cazand din Ceruri ca un fulger".

 

Acestui inger ia dat multa putere, un trup de inger foarte frumos, l-a plasat intr-un Univers foarte apropiat de al sau, atat de apropiat incat Lucifer avea aproape aceeasi cunoastere ca si D-zeu. Lucifer ca putere si cunoastere era aproape la fel ca D-zeu Tatal.

 

Dupa ce l-a creat pe Lucifer, a creat si alti ingeri cu script modificat, dar cu putere mai mica ca a lui Lucifer.

 

In Lucifer a pus scriptul trufiei si dorinta nemarginita de putere si marire, cu orice pret. Lucifer a jucat apoi la ruleta cereasca, ca un adevarat psihopat, traind iluzia ca daca ar convinge cat mai multi ingeri sa-i dea lui din puterea lor, i-L va egala in putere pe D-zeu Tatal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
U ARE WRONG WOMAN.....davada vie ca o mare parte dintre cai ca se carta si se contrazic pe teme de genul asta nici macar nu cauta sa inteleaga problema si se apuca sa vrb in plus si in afara subiectului...nu asa a fost formulata problema...

uite cum a pus iosafat problema:

El, Creatorul, a ales sa arate ingerilor creati ce e RAUL.

 

S-a hotarat sa faca un duh cu un script total modificat fata de al Sau. S-a numit Lucifer. Despre el Iisus ne spune: "L-am vazut pe Lucifer cazand din Ceruri ca un fulger".

 

Acestui inger ia dat multa putere, un trup de inger foarte frumos, l-a plasat intr-un Univers foarte apropiat de al sau, atat de apropiat incat Lucifer avea aproape aceeasi cunoastere ca si D-zeu. Lucifer ca putere si cunoastere era aproape la fel ca D-zeu Tatal.

 

Dupa ce l-a creat pe Lucifer, a creat si alti ingeri cu script modificat, dar cu putere mai mica ca a lui Lucifer.

 

In Lucifer a pus scriptul trufiei si dorinta nemarginita de putere si marire, cu orice pret. Lucifer a jucat apoi la ruleta cereasca, ca un adevarat psihopat, traind iluzia ca daca ar convinge cat mai multi ingeri sa-i dea lui din puterea lor, i-L va egala in putere pe D-zeu Tatal.

Ipoteza ta nu este adevarata. Citeste aici pentru lamuriri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×