Sari la conținut
Forum Roportal
master_mind

Sex-roluri : Masculin si Feminin

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

categoric dar per total fiecare intra la un tipar , spre exemplu tu - femei puternice cu comportament masculin (competitie , agresivitate - verbala , insesibilitate dar te tradeaza faptul ca pielea ta e fina si subtire si poti simti durerea mai usor :roll: )

Ups! Wrong guess. Guess again, dear.

Daca simteam ceva, mai afirmai ca sunt de gheata? Vezi ca te incurci in afirmatii si asta nu e bine.

Repet: Parerile sunt impartite.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu este bine sa se aspire la unisex..

In ziua de azi ,sa ajuns la ..masculinizarea femei ce a ce este destul de trist .O femeie nu ar trebui sa aspire la lucruri care le fac doar barbati,caci isi pierd feminitatea.

O femeie de afaceri ..care copiaza barbatii,nu mai este femeie . :roll:

Acum depinde de voi ce anume intelegeti..sau citi ati avut ocazia sa cunosteti femei cu ...cariera.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ups! Wrong guess. Guess again, dear.

Daca simteam ceva, mai afirmai ca sunt de gheata? Vezi ca te incurci in afirmatii si asta nu e bine.

Repet: Parerile sunt impartite.

dar n-am afirmat cu te vad eu. sau ma rog daca am zis e cum te vezi la o analiza superficiala :roll: iar la celalate caracteristi ma refer ca genetic femeile sunt "proiectate" sa aiba pielea mai fina si mai receptiva la stimuli.

:senile:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Phiii, master_mind, ai deschis un subiect atat de interesant ca-mi pare rau ca nu am acu timp sa fac o analiza mai lunga.

Oricum, voi reveni!

Iaca ce intrebare mai ridic si eu: o fi adevarat ca femeile care adopta un rol preponderent masculin sunt dominate de Animus (vezi Jung)? Dupa cate stiu eu nu e bine sa fii dominat de un element inconstient de tip Animus/anima sau oricare. Daca raspunsul la intrebare e DA, atunci putem concluziona ca nu e bine ca femeile sa adopte un astfel de rol. Toti avem parti feminine si masculine in noi, insa se pare ca MASURA este cheia.

Oricum, trecand peste asta, eu de exemplu am simtit pe pielea mea ca nu e bine sa fii prea feminina. Dar nici nu stiu sigur ce inseamna sa fii feminina. Daca feminitate inseamna si sa plangi de cate ori te emotioneaza ceva si sa te emotionezi des, sa fii foarte centrata pe detalii legate de relatiile interumane, sa fii mai degraba pasiva, sa iti permiti stari proaste "din nimic", sa visezi la o lume mai buna (pe care sa o construiasca barbatii) si altele de acest gen, atunci femeile ar trebui si ar putea sa traiasca doar in cercuri de femei. Caci barbatii detesta astfel de comportamente si nu inteleg astfel de stari.

Deseori ma intreb cum reusesc barbatii si femeile sa se inteleaga de vreun fel. Diferim atat de mult... si cred ca totul e din vina educatiei.

Asa ca probabil ca varianta unisex e varianta cea mai buna (eficienta) pentru a crea si pastra relatii intre cele 2 sexe. Insa probabil ca ceva se pierde - eu nu stiu ce.

De exemplu, cred ca romantismul e o traire si o valoare de tip feminin. Avand in vedere ca toti avem si o parte masculina si una feminina, romantismul se regaseste la ambele sexe. Insa societatea in care traim l-a extirpat de la toti. Deoarece e centrata pe valori de tip masculin (pragmatism, competitie, etc).

Atat pentru azi ca mai am de calcat niste camasi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai stiu exact titlul cartii, am citit-o prin facultate, dar se vorbea despre femeile din politica. Mai exact, femei care au influentat lumea in vreun fel (ca Indira Ghandi sau Margaret Thatcher). Si autotul constata o chestiune interesanta: femeia eliberata (dintr-un soi de sclavie de secole) are tendinta de a copia modelul stapanului. De aici vine masculinizarea femeilor in functii de conducere. S-a vorbit mult despre ce anume ar putea sa aduca femeile in politica. Si, tinand seama de anumite caracteristici feminine, s-ar putea spune ca ar trebui sa emane toleranta, iubire, sa fie impaciuitoare, sa aduca un soi de sensibilitate intr-un domeniu care seamana cu o jungla, sa imprime putin umanism. Ei, lucrul asta nu prea se intampla si asta cred eu ca e din cel putin doua motive. Unul ar fi acela ca lumea e in continuare dominata de barbati si pentru ca o femeie sa acceada in aceasta lume trebuie sa se integreze "in gasca", sa abordeze un comportament asemanator pentru a deveni cumva una de-a lor. Un al doilea motiv ar fi ca pentru o femeie este mult mai greu sa ajunga in functiile de decizie, o face printr-o lupta acerba si prin mult mai multa munca (comparativ cu un barbat). Luptand ca apucata ani de zile, iti reprimi orice sensibilitate (asociata cu slabiciunea) si devii o hiena, gata mereu de atac. Am exclus alte modalitati de accedere la anumite functii considerandu-le cumva exceptii, desi realitatea arata ca nu prea sunt ;)

Personal, cred ca femeile ar putea aduce putina pace si armonie, dar e cam greu cand sunt in numar atat de mic. Eu incerc, in patratelul meu, sa fac lucrul asta, sa raman o femeie cu toate "slabiciunile" ei, desi traiesc intr-un mediu dominat inca de barbati. Ma ajuta mult intuitia mea feminina si pot sa fiu o sensibila dura. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu este bine sa se aspire la unisex..

In ziua de azi ,sa ajuns la ..masculinizarea femei ce a ce este destul de trist .O femeie nu ar trebui sa aspire la lucruri care le fac doar barbati,caci isi pierd feminitatea.

O femeie de afaceri ..care copiaza barbatii,nu mai este femeie . :)

Acum depinde de voi ce anume intelegeti..sau citi ati avut ocazia sa cunosteti femei cu ...cariera.

Nu e chiar asa...daca nu are incotro, trebuie sa faca si lucruri pe care nu le-ar face in mod normal. La fel si cu barbatii, daca nu au alta optiune, trebuie sa treaca si ei la cratita. Totusi n-o sa suport niciodata barbatii intretinuti. Am in familie un caz in care femeia munceste si barbatul sta acasa in concediu de maternitate... Ala nu mai e barbat :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa spun decat ca urasc stereotipurile si rolurile traditionale. Doar pentru ca au fost imprimate in societate si sunt intretinute constant de anumite mentalitati nu inseamna ca asa trebuie sa se si continue sau ca asta ar trebui sa fie ritmul lor natural. Eu nu imi asum un rol in functie de varsta, de sex, de origine sau rasa. Nu las ca rolul sa imi fie dictat de trasaturi pe care nu le pot controla precum sexul sau varsta pentru ca in primul rand este ilogic si in al doilea rand este nedrept. Dimpotriva, aleg sa imi las mie insami cale libera fara sa urmez pur si simplu normele societatii.

 

Feminitatea nu este echivalenta cu femeia asa cum nici masculinitatea nu este echivalenta cu barbatul. Generalizarea este cea mai mare greseala pe care o poate face un om avand in vedere ca in momentul in care generalizezi nu faci decat sa iti ingradesti simtul perceptiei si sa te axezi pe o idee care poate sa fie sau nu adevarata, excluzand orice alta varianta care poate veni din exterior pe parcurs si care ar putea sa iti dea peste cap intreaga mentalitate construita.

 

Am 16 ani si am avut dintotdeauna o atitudine masculina care s-a accentuat, ba chiar mai mult decat androgina. Fiindca sunt intr-o perioada oarecum timpurie a vietii, nu pot spune ca am avut destul timp sa fiu inconjurata de anumite elemente care sa ma poata influenta. Asa ca fondul meu este fara indoiala natural. Cum am mai spus, cred ca rolurile ar trebui dictate de acest fond natural si nu de elemente care sunt in afara legerii noastre. Aceste roluri au o valoare in societate numai pentru ca sunt extrem de vechi si sunt intr-o oarecare masura auto-impuse, dar eu tind spre un viitor in care mentalitatea sa nu mai fie bazata pe diferentiere. Atata timp cat impui un anumit rol sau faci cunoscute asteptarile pe care le ai, nu lasi loc unei dezvoltari naturale si ritmice a mentalitatii.

Editat de Fobosan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu pot sa spun decat ca urasc stereotipurile si rolurile traditionale.

 

Am 16 ani si am avut dintotdeauna o atitudine masculina care s-a accentuat, ba chiar mai mult decat androgina. Fiindca sunt intr-o perioada oarecum timpurie a vietii, nu pot spune ca am avut destul timp sa fiu inconjurata de anumite elemente care sa ma poata influenta.

 

Daca le urasti, n-o sa le intelegi. Rolurile traditionale sunt rezultatul unor nevoi sociale si a unor diferente dintre sexe. Poate trebuie schimbate. Si daca da, cum? Ce punem in loc?

 

Influentele timpurii sunt cele mai importante. Pana la 16 ani ai fost expusa influentelor celor mai mari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca le urasti, n-o sa le intelegi. Rolurile traditionale sunt rezultatul unor nevoi sociale si a unor diferente dintre sexe. Poate trebuie schimbate. Si daca da, cum? Ce punem in loc?

 

Influentele timpurii sunt cele mai importante. Pana la 16 ani ai fost expusa influentelor celor mai mari.

 

O persoana cu fobie sociala nu poate fi expusa niciunei influente directe. Iar rezultatul diferentei mele de caracter si a trasaturilor androgine nu sta in oglindirea societatii, ci a nevoii mele naturale. Tipicul 'asa sunt eu.'

 

Iar ura nu vad cum poate opri o persoana de la a intelege ceva. Ca sa poti sa urasti trebuie sa fi ajuns la o concluzie fata de subiectul respectiv. Stereotipurile vor ramane nocive atata timp cat se pune atat de mult accent pe ele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×