Sari la conținut
Forum Roportal
snow white

Ajutati-ma sa imi ajut prietena

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

eu cred ca e vorba de stilul de viata si de felul cum abordeaza o persoana mancarea.

 

4 "golden lines" (sau rules daca vrei)

 

1. mananca DOAR cand iti e foame. ( si nu chef, pofta din plictiseala, mancat emotional)

2. mananca exact ce vrei ( nu imparti mancarea in "buna" si "rea", fara interdictii)

3. savureaza fiecare bucatica. mesteca bine. concentreaza-te asupra mancarii in sine.

4. opreste-te cand esti satul/a. nu baga in tine aiurea.

 

ce e mai fascinant ca oamenii cu probleme de acest gen (fie sunt obezi fie se cred grasi etc) se gandesc mereu la mancare dar nu atunci cand mananca.

 

referitor la diete: va semnati condica singuri/e prin dietele minune. nu ca nu e sanatos dar trageti greul dupa aia.

 

dieta+ sport este combinatia ideala, cand intelegeti ce inseamna o dieta si n-o faceti dupa ureche. "dieta" nu se refera la 300 de calorii pe zi, e de fapt un stil de viata, mancatul sanatos.

 

recomand calduros Paul McKenna pe tema asta (regulile astea se gasesc si in cartea lui, e chiar misto).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Miscarea singura nu rezolva problema. E nevoie si de un regim de viata sanatos: mancare sanatoasa, fara tigari, bauturi acidulate, pentru unii si fara stres si ar mai fi de enumerat. :)

 

edit: oops, am fost depasit cu un minut. Insa nu sunt de acord cu toate sfaturile. De ce:

 

- un organism sanatos, echilibrat si lipsit de stres iti va cere de mancare ce are nevoie (cam asta inseamna pofta, nevoia unei anumite vitamine, compus chimic, etc). Unul lovit din toate partile nu mai reactioneaza lucid si cere fast food, energie sa poata face fata efortului. O data intrat in spirala stres/mancare (bulimie) e tare greu sa te opresti.

- nu te opri cand esti satul(a) ci cu putin inainte. In general senzatia de satietate apare dupa ce am terminat de mancat (chiar daca o facem foarte incet, cu exceptia celor care chiar taie bobul de mazare in 3)

- mananca la aceleasi ore in fiecare zi, nu cand ti se face tie foame. Organismul nostru ii place sa stie la ce sa astepte si nu agreeaza suprizele

 

Ce as putea sa mai adaug:

- hidratarea e extrem de importanta.

- echilibrul alimentar la fel (nu abuzati de un singur aliment. S-ar putea sa nu contina tot ce aveti nevoie)

- evitati stresul - e primul pas catre bulimie

- incercati sa faceti miscare cat mai des insa cat mai putin de capul vostru (asta daca nu aveti experienta serioasa). E posibil ca efectele sa nu fie cele dorite si sa va treziti cu muschi sub straturi de grasime.

- dietele si pastilele minune sunt raspunsul la lipsa de timp. Din pacate inlocuiesc un rau cu altul. Aici sunt ceva mai multe detalii obiective despre diverse diete de slabit

- Nu stiu cat dintre voi cunoasteti faptul ca in timpul unui exercitiu fizic in organism se elibereaza endorfine (responsabile de senzatia de bine). Sportul nu lupta doar cu kilogramele in plus ci si cu problemele de sanatate si cu stresul

- Nu faceti din slabit o obsesie. Nu incepeti sa cantariti cat mancati la fiecare masa si sa calculati caloriile fiecarui bob de orez. Sanatatea ar trebui sa fie prioritatea voastra si silueta doar o consecinta naturala a acestui lucru

 

Si cred ca ar mai fi...

Editat de gastronomul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cand am cunoscut-o pe cea mai buna prietena a mea, in primul an de liceu era doar putin grasuta, foarte putin chiar, dar foarte frumoasa cum e si acum. a inceput usor sa se ingrase si acum a ajuns la 67 de kg la o inaltime de 1, 60. in afara de asta, e cea mai ingrijita persoana pe care o cunosc si se imbraca si foarte frumos. vara trecuta a reusit sa slabeasca foarte mult tinand regimul acela cu 3 zile legume si fructe, 3 zile carne si 3 zile lactate. acum insa s-a ingrasat din nou si a ajuns la greutatea pe care am precizat-o mai sus. in viata mea nu am vazut o persoana mai complexata decat ea, cu toate k nu e exagerat de grasa, nu mai are curaj sa mearga 2 metri singura pe strada sau chiar prin scoala si niciodata cu capul sus. crede ca toti o critica, ca sunt impotriva ei, ca ii dezgusta chiar. a incercat o multime de regimuri dar nu se mai putea tine de ele, ii e rusine sa mearga la sala pt a nu fi "expusa" privirilor rautacioase, abia daca mai iese din casa si considera ca eu si sora ei suntem singurele ei prietene, cu toate ca nu e asa. s-a schimbat enorm de cand o cunosc eu, nu mai e persoana aceea vesela de care parca iti doreai sa te apropii chiar daca nu o cunosti, acum e tot timpul deprimata, trista, si pare ca s-a impacat cu "soarta" ei, crede ca nu mai are scapare si ca asa o sa fie tot restul vietii. nu poate sa spuna nimanui ce simte fara sa inceapa instantaneu sa planga , ii e rusine chiar sa mearga la un nutritionist asa cum am sfatuit-o. tin la ea mai mult decat la o sora si mai ales faptul ca am vazut felul in care a involuat ma face sa imi doresc sa o ajut. i-am promis ca totul o sa fie bine si ca o sa o ajut sa treaca peste asta, am cautat p net tot felul de retete de slabit, chiar un program de aerobic pt a exersa acasa, doar noi doua. o sa fac tot ce pot pt ea chiar daca asta inseamna sa tin acelasi regim strict cu ea ca sa nu se simta singura in asta, sa fiu acolo sa ii dau peste mana la fiecare bucata de mancare p care o atinge, sa ii sterg fiecare lacrima, sa facem impreuna fiecare secunda de exercitii. nu suport sa o vad asa pt ca stiu ca ea nu e asa cu adevarat si stiu ca ar fi mai fericita daca ar slabi. asa ca va rog din tot sufletul meu si din toata inima mea sa ma ajutati cu orice sfat , orice reteta, orice site (daca gasiti vreunul pe care nu l-am vizitat deja) si daca se poate sa imi dati un link pt un program d fitness daca se poate free,daca nu, oricum.

multumesc anticipat.

 

 

viata poate fi frumoasa indiferent de greutatea noastra corporala, si indiferent de statut.Trebuie doar sa incerce sa descopere ceea ce dumnezeu a pus in ea...daca am descoperi calitatile pe care le avem si incercam sa ne folosim de ele , deja viata e mult mai frumoasa si imediat o sa ai chiar si un scop in viata. ridica capul si zambeste ptr. ca sigur esti minunata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cand am cunoscut-o pe cea mai buna prietena a mea, in primul an de liceu era doar putin grasuta, foarte putin chiar, dar foarte frumoasa cum e si acum. a inceput usor sa se ingrase si acum a ajuns la 67 de kg la o inaltime de 1, 60. in afara de asta, e cea mai ingrijita persoana pe care o cunosc si se imbraca si foarte frumos. vara trecuta a reusit sa slabeasca foarte mult tinand regimul acela cu 3 zile legume si fructe, 3 zile carne si 3 zile lactate. acum insa s-a ingrasat din nou si a ajuns la greutatea pe care am precizat-o mai sus.

[...] asa ca va rog din tot sufletul meu si din toata inima mea sa ma ajutati cu orice sfat , orice reteta, orice site (daca gasiti vreunul pe care nu l-am vizitat deja) si daca se poate sa imi dati un link pt un program d fitness daca se poate free,daca nu, oricum.

multumesc anticipat.

 

Am gasit un site interesant (in limba engleza), care sper ca o va ajuta: www.sparkpeople.com. Te inregistrezi (dar trebuie sa scrii ca ai peste 18 ani), introduci sexul, inaltimea, greutatea actuala, greutatea dorita si diverse boli, daca este cazul. Apoi in functie de datele pe care le introduci ti se calculeaza numarul de calorii recomandate/zi, cat si cantitatea de proteine, carbohidrati, grasimi, etc. Dieta poti sa ti-o faci singura, alegand produse dintr-un meniu, dar valorile nutritionale ale acestora trebuie sa se incadreze intre valorile recomandate pe site.

Site-ul mi se pare foarte bun, iar daca prietena ta o sa-l foloseasca, cred ca poate slabi.

 

Si ar fi bine sa faca putina miscare, macar de doua ori pe saptamana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cand am cunoscut-o pe cea mai buna prietena a mea, in primul an de liceu era doar putin grasuta, foarte putin chiar, dar foarte frumoasa cum e si acum. a inceput usor sa se ingrase si acum a ajuns la 67 de kg la o inaltime de 1, 60. in afara de asta, e cea mai ingrijita persoana pe care o cunosc si se imbraca si foarte frumos. vara trecuta a reusit sa slabeasca foarte mult tinand regimul acela cu 3 zile legume si fructe, 3 zile carne si 3 zile lactate. acum insa s-a ingrasat din nou si a ajuns la greutatea pe care am precizat-o mai sus. in viata mea nu am vazut o persoana mai complexata decat ea, cu toate k nu e exagerat de grasa, nu mai are curaj sa mearga 2 metri singura pe strada sau chiar prin scoala si niciodata cu capul sus. crede ca toti o critica, ca sunt impotriva ei, ca ii dezgusta chiar. a incercat o multime de regimuri dar nu se mai putea tine de ele, ii e rusine sa mearga la sala pt a nu fi "expusa" privirilor rautacioase, abia daca mai iese din casa si considera ca eu si sora ei suntem singurele ei prietene, cu toate ca nu e asa. s-a schimbat enorm de cand o cunosc eu, nu mai e persoana aceea vesela de care parca iti doreai sa te apropii chiar daca nu o cunosti, acum e tot timpul deprimata, trista, si pare ca s-a impacat cu "soarta" ei, crede ca nu mai are scapare si ca asa o sa fie tot restul vietii. nu poate sa spuna nimanui ce simte fara sa inceapa instantaneu sa planga , ii e rusine chiar sa mearga la un nutritionist asa cum am sfatuit-o. tin la ea mai mult decat la o sora si mai ales faptul ca am vazut felul in care a involuat ma face sa imi doresc sa o ajut. i-am promis ca totul o sa fie bine si ca o sa o ajut sa treaca peste asta, am cautat p net tot felul de retete de slabit, chiar un program de aerobic pt a exersa acasa, doar noi doua. o sa fac tot ce pot pt ea chiar daca asta inseamna sa tin acelasi regim strict cu ea ca sa nu se simta singura in asta, sa fiu acolo sa ii dau peste mana la fiecare bucata de mancare p care o atinge, sa ii sterg fiecare lacrima, sa facem impreuna fiecare secunda de exercitii. nu suport sa o vad asa pt ca stiu ca ea nu e asa cu adevarat si stiu ca ar fi mai fericita daca ar slabi. asa ca va rog din tot sufletul meu si din toata inima mea sa ma ajutati cu orice sfat , orice reteta, orice site (daca gasiti vreunul pe care nu l-am vizitat deja) si daca se poate sa imi dati un link pt un program d fitness daca se poate free,daca nu, oricum.

multumesc anticipat.

[/quot

du-te la plafar, acele magazine naturiste si cumpara detoxifiant pe baza de fructe se soc, asa se cheama. Mama mea l-a incercat si in 2 luni a slabit 10 kg. E un produs natural, se bea de 3 ori pe zi o lingura diluata intr-o cana de apa. Si nu e scump deloc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te felicit pentru simplul motiv ca vrei sa iti ajuti prietena insa, dupa parerea mea, nu abordezi problema cum trebuie... Ultimul lucru pe care trebuie sa-l faci e sa-i cauti programe - minune de slabit si diete pe net. Sper ca realizezi ca problema ei este in primul rand de ordin psihologic si in al doilea rand din prisma modului de viata :flowers: Pentru cea de-a doua problema, convinge-o sa mergeti impreuna la un nutritionist fiindca alimentatia sanatoasa tine de educatie. Prietena ta nu trebuie decat indrumata de cineva specializat... desi dupa parerea mea, problema greutatii ei nu e una grava :D Si nu in ultimul rand, un psiholog ar putea s-o ajute sa aiba mai multa incredere in ea, pentru ca asta conteaza: sa fii impacat cu tine insati.

Mult noroc si sanatate ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×