Sari la conținut
Forum Roportal
indy_miha

Dreptul fiecarui om de a alege

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

punct de vedere extrem de sanatos si de bun simt.

ceea ce nu inteleg eu pe de alta parte este, daca tot am ajuns sa cred in el ce drept am sa incerc sa-i conving si pe altii sa o faca? si sa le spun:"bai! ala al vostru e nimic. al meu e ala bun. luati-l credeti in el..altfel e jale, si vai de capul vostru!"

pai,e maaaare diferenta intre a incerca sa convingi si a convinge. :flowers: nu numai ca in final este vb de o alegere,dar cine convinge,se presupune ca ar fi insasi dzeu,si nu ala care incearca sa convinga. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar ala.. de ce se baga el sa incerce si nu-l lasa pe Dumnezeu sa-si faca treaba cu convinsul daca crede ca e necesara?

Replici de bun simt care vor ramane simple exercitii retorice.Annacondor a facut ce au facut si musulmancele.Si-au facut bagajele si s-au dus indata unde le-a chemat ...iubirea :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar ala.. de ce se baga el sa incerce si nu-l lasa pe Dumnezeu sa-si faca treaba cu convinsul daca crede ca e necesara?

pen'ca dzeu ala,lucreaza prin oameni(vorbesc strict de dzeul bibliei) .

De exemplu , daca unu incearca sa te convinga ca laptele e mai bun la gust decat apa tu poti sa alegi sa incerci sau nu,poti sa incepi sa bei mai mult lapte decat apa-ca face bine la oase :jester: -sau poti sa zici 'nu,multam' ! :o:

asa e si cu aia,de incearca sa convinga...au gasit ceva care i-a implinit,si vor sa impartaseasca cu altii. Cine ce si cum alege,e treaba lui :friends:

 

 

Replici de bun simt care vor ramane simple exercitii retorice.Annacondor a facut ce au facut si musulmancele.Si-au facut bagajele si s-au dus indata unde le-a chemat ...iubirea :flowers:

 

:flowers: sper ca nu incerci sa sugerezi ca " de dragul cuiva "... :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
punct de vedere extrem de sanatos si de bun simt.

ceea ce nu inteleg eu pe de alta parte este, daca tot am ajuns sa cred in el ce drept am sa incerc sa-i conving si pe altii sa o faca? si sa le spun:"bai! ala al vostru e nimic. al meu e ala bun. luati-l credeti in el..altfel e jale, si vai de capul vostru!"

 

Informarea nu este neaparat si o incercare de convingere, de ex eu doresc doar sa fac cunoscut si altora ce am aflat si eu. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor (miha si marta) voi nici crestine n-ati fost si nici musulmane nu veti fi! Voi nu schimbati decat un set de reguli cu altul, atata tot. Sincer, nu vad ce cauta Dumnezeu si Allah in discutie.

Daca intr-adevar ar fi fost vorba de o schimbare profunda (pentru ca este o schimbare profunda sa-ti dai seama ca ai crezut intr-un dumnezeu fals si ca l-ai descoperit pe cel adevarat) altul ar fi fost tonul discutiei. Nu am vazut din partea voastra declaratii de genul: am realizat ca Iehova este un dumnezeu fals si Biblia o minciuna pe cand Coranul este adevarat iar Allah singurul dumnezeu. Daca asa ar fi stat lucrurile as fi crezut ca, intr-adevar, s-a produs o schimbare inauntrul vostru.

Dat fiind contextul nu cred ca-i nici un bai sa treceti la islam. Poate doar anumite avertizari care au fost deja date pe forum.

 

P.S. La un moment dat au fost enumerate niste tari foarte prietenoase cu femeia. Mi se pare mie sau toate sunt pro-americane?

 

Iehova ahbar

Editat de Trestie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Replici de bun simt care vor ramane simple exercitii retorice.Annacondor a facut ce au facut si musulmancele.Si-au facut bagajele si s-au dus indata unde le-a chemat ...iubirea :flowers:

 

Si tu ce faci?scrii fara sa sti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pen'ca dzeu ala,lucreaza prin oameni(vorbesc strict de dzeul bibliei) .

De exemplu , daca unu incearca sa te convinga ca laptele e mai bun la gust decat apa tu poti sa alegi sa incerci sau nu,poti sa incepi sa bei mai mult lapte decat apa-ca face bine la oase :soc: -sau poti sa zici 'nu,multam' ! :)

asa e si cu aia,de incearca sa convinga...au gasit ceva care i-a implinit,si vor sa impartaseasca cu altii. Cine ce si cum alege,e treaba lui :swoon:

:flowers: sper ca nu incerci sa sugerezi ca " de dragul cuiva "... :soc:

Ceea ce se refera la mine?Sunt sigur ca ai plecat de dragul cuiva,tu cel putin insa iubirea umana si in special cea feminina este mai nuantata.

 

Si tu ce faci?scrii fara sa sti.

Prozelitismul care il practicati nu va face cinste.Daca ai fii ceea ce te prezinti,atat de indragostita de islam si in special de alah nu ai mai cauta pe internet surogate de fericire ci ti-ai indeplini cu devotament datoria de sclava de musulman.Insa se pare ca ai ramas blocata intre doua lumi.Noua ne spui despre islam iar islamistilor le spui despre crestini doar ,doar te baga cineva in seama.

Eu nu vad ce ar mai fi de zis decat ca am vazut si pe OTV si pe alte posturi TV ofensiva musulmanilor de a prezenta in romania aatat de roz viata musulmanilor.Sunt aduse fete si femei care repeta fara convingere acelasi mesaj anost si lipsit de credibilitate cel putin pentru mine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ceea ce se refera la mine?Sunt sigur ca ai plecat de dragul cuiva,tu cel putin insa iubirea umana si in special cea feminina este mai nuantata.

Prozelitismul care il practicati nu va face cinste.Daca ai fii ceea ce te prezinti,atat de indragostita de islam si in special de alah nu ai mai cauta pe internet surogate de fericire ci ti-ai indeplini cu devotament datoria de sclava de musulman.Insa se pare ca ai ramas blocata intre doua lumi.Noua ne spui despre islam iar islamistilor le spui despre crestini doar ,doar te baga cineva in seama.

Eu nu vad ce ar mai fi de zis decat ca am vazut si pe OTV si pe alte posturi TV ofensiva musulmanilor de a prezenta in romania aatat de roz viata musulmanilor.Sunt aduse fete si femei care repeta fara convingere acelasi mesaj anost si lipsit de credibilitate cel putin pentru mine.

pt tine !dar noi stim ca ceea ce am ales este minunat!!!!!!!alhamdulillah pt calauzirea lui Allah!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ceea ce se refera la mine?Sunt sigur ca ai plecat de dragul cuiva,tu cel putin insa iubirea umana si in special cea feminina este mai nuantata.

Nu am plecat de dragul nimanui,decat de dragul lui Cristos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×