Sari la conținut
Forum Roportal
indy_miha

Dreptul fiecarui om de a alege

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Atata timp cat esti femeie si traiesti cu simbolul falic in cap si astepti sa se evidentieze in alta parte a ta e normal sa mergi oriunde ti se ofera asa ceva fie el musulman sau ateu.Femeile nu prea dau multe pe credintele obisnuite.Pe ele le intereseaza forta cu care li se impune un anumit tipar arhetipal.Asa ca a te converti nu aduce credinta ci implinirea a ceea ce am spus inainte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atata timp cat esti femeie si traiesti cu simbolul falic in cap si astepti sa se evidentieze in alta parte a ta e normal sa mergi oriunde ti se ofera asa ceva fie el musulman sau ateu.Femeile nu prea dau multe pe credintele obisnuite.Pe ele le intereseaza forta cu care li se impune un anumit tipar arhetipal.Asa ca a te converti nu aduce credinta ci implinirea a ceea ce am spus inainte.

depinde de fiecare mie personal mi-a adus mult mai multa credinta decat pe timpul cand eram crestina! dar repet este experianta mea !si este gresita parerea ca islamul ne este imppppus ... in primul rand este interzis(haram) sa obligi pe cineva sa adere la islam pt ca atunci nu r face-o din suflet nu ar simti credinta! si ar face acest lucru de teama ! dedcii tine-ti comentariile doar pt tine!eu te cred ca te doare ca lumea iese din crestinism si imbratiseaza islamul , dar asta este voia lui Allah swt , nu te poti impotrivi tu !sau altul sau alta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua la toti membrii acestui forum .Pentru ca sunt noua pe acest forum nu prea stiu cum sa incep o tema.Eu sunt crestina dar vreau,i-mi doresc sa fiu o femeie musulmana.Am citit foarte mult despre islam dar mai am mai am foarte multe de invatat.Am o intrebare pentru toate femeile care au fost crestine si acum sunt musulmane.Cum ati reusit ?Va intreb pentru ca eu nu cunosc nici o femeie musulmana .Daca e cineva din Galati as dori sa o cunosc.

 

 

Pot sa te intreb ce anume te atrage sa devii o femeie musulmana? Ce anume ai gasit in Islam care sa te faca sa iei aceasta decizie?

 

 

:roll:

 

nu iar.... citeste la temele despre islam... femeia in islam, religia islamica, poate mai afli cate ceva... a, si vreau sa iti atrag atentia ca vor exista destui care sa te convinga sa te convertesti, dar SI MAI MULTI care sa te convinga sa NU o faci....

 

Bafta!

 

 

Anca iti multumesc pentru raspuns.Am citit despre rolul femeii in islam si despre islam.Cind citesc despre islam ma simt linistita. Multumesc pentru sfat.

 

De unde ai luat carti/informatii referitoare la rolul femeii in Islam daca nu cunosti nici o femeie musulmana?

 

Iar Anca/Maria zicea sa citesti topicurile de pe acest forum care se numesc Religia islamica si Femeia in Islam. Nu cred ca ai fi atat de linistita ctind pe aceste topicuri despre islam, pentru ca altfel ai aduce argumente contra si ai apara islamul cu cunostintele care le ai (daca tot afirmi ca ai citit despre islam si rolul femeii in islam).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna la toata lumea...si eu sunt noua,si eu sunt pe cale sa devin musulmanca in adevaratul sens al cuvantului...dar important este ca atunci cand hotarasti sa faci o schimbare asa de mare,asa cum este convertirea la alta religie ,sa o faci pt tine,ca asa simti,nu pt k o cer ceilalti,sau viitorul sot. :roll:

 

Un sfat prietenesc.

Daca tot sunteti atat de convinse ca Islamul este adevarata credinta si sunteti convinse atat de mult ca doriti sa fiti musulmance, asteptati pana va casatoriti. Dupa casatorie veti hotari daca sa deveniti musulmance sau nu. Pentru ca unei musulmance convertite ii este foarte greu/daca nu insuportabil sa supravietuiasca in societate , fie ea si intr-o tara islamica. Unei musulmance convertite, fara sprijinul unui sot musulman, ii va fi foarte greu sa-si gaseasca un loc de munca, ii va fi foarte greu sa infrunte furia (daca nu dezicerea de ea) a familiei ei, ii va fi faorte greu sa calatoreasca si-i va fi foarte greu sa infunte prejudecatile si insultele la adresa ei. Daca va convetiti inainte de casatorie , nu inseamna ca aveti garantia de la prietenul/logodnicul vostru ca acesta chiar se va casatori cu voi. Iar voi chiar daca sunteti convinse suta la suta ca o faceti pentru voi insiva si nu pentru el, in subconstient TOT pentru el o faceti, chiar daca nu va forteaza. Pentru ca stiti ca el asta isi doreste si in adancul sufletului vreti sa ii faceti placerea. Si daca dupa ce te convertesti(inainte de casatorie) vei descoperi ca el nu e alesul vietii tale? Sau daca el brusc dispare sau daca Doamne Fereste! se intampla ceva cu el ? Ai ramane musulmanca in societatea in care te afli? Pentru ce acest jug? Asa ca cel mai destept asteapta pana te casatoresti. Caci doar ei au voie sa casatoreasca crestine.

In acest fel va fi si o dovada pentru tine ca el intradevar te iubeste pe tine, si nu haina(religia) pe care o imbraci. Multi musulmani prefera ca viitoarea sotie sa fie deja conevtita pentru ca nu vor sa aiba multe de a face cu familia acestei fete. Daca ea e convertita , la casatorie o poate reprezenta imamul, fara a fi nevoie de a o cere de la parinti. In cazul cand e crestina, trebuie sa o reprezinte tatal, si el e nevoit sa ceara mana fetei de la tatal ei. Casatoria in acest caz nu poate acea loc fara permisiunea tatalui fetei. Asa ca ar fi mai bine sa te reprezinte tatal tau la casatorie, pe care il cunosti bine, deact un imam de care nici idee nu ai, iar dupa ce te casatoresti, si simti asa atractie catre islam, mma rog poti face ce vrei. Mai mult, ca prin convertire va fi mai multa armonie in familie din punct de vedere religios.

 

Si inca un sfat:

De obicei Islamul te indeamna sa ibratisezi aceasta religie imediat ce simti ca esti patrunsa de adevarul ei, si dupa aia o sa inveti incetul cu incetul toate cecelalte.

Eu v-as sfatui intati sa invatati tot ce e posibil despre acesta religie , si abia apoi sa faceti acest pas, pentru ca, dupa cum ati zis si voi, aceasta nu este o haina pe care sa o schimbi cand vrei. Va sfatui sa cititi inclusiv si opozitia si sa va ganditi daca nu cumva este si acolo vreo bucatica de adevar si in acelasi timp sa va verificati cunostintele, sa vedeti daca aveti un raspuns la ''atacuri''.

 

 

te-a inzestrat Dumnezeu cu un liber arbitru... foloseste-l !

tu si numai tu, trebuie sa iei aceasta decizie .

 

Foarte corect!

Iar atunci cand iti folosesti liberul arbitru fa-o cu precautie, su nu in ignoranta!

Editat de nella

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un sfat prietenesc.

Daca tot sunteti atat de convinse ca Islamul este adevarata credinta si sunteti convinse atat de mult ca doriti sa fiti musulmance, asteptati pana va casatoriti. Dupa casatorie veti hotari daca sa deveniti musulmance sau nu. Pentru ca unei musulmance convertite ii este foarte greu/daca nu insuportabil sa supravietuiasca in societate , fie ea si intr-o tara islamica. Unei musulmance convertite, fara sprijinul unui sot musulman, ii va fi foarte greu sa-si gaseasca un loc de munca, ii va fi foarte greu sa infrunte furia (daca nu dezicerea de ea) a familiei ei, ii va fi faorte greu sa calatoreasca si-i va fi foarte greu sa infunte prejudecatile si insultele la adresa ei. Daca va convetiti inainte de casatorie , nu inseamna ca aveti garantia de la prietenul/logodnicul vostru ca acesta chiar se va casatori cu voi. Iar voi chiar daca sunteti convinse suta la suta ca o faceti pentru voi insiva si nu pentru el, in subconstient TOT pentru el o faceti, chiar daca nu va forteaza. Pentru ca stiti ca el asta isi doreste si in adancul sufletului vreti sa ii faceti placerea. Si daca dupa ce te convertesti(inainte de casatorie) vei descoperi ca el nu e alesul vietii tale? Sau daca el brusc dispare sau daca Doamne Fereste! se intampla ceva cu el ? Ai ramane musulmanca in societatea in care te afli? Pentru ce acest jug? Asa ca cel mai destept asteapta pana te casatoresti. Caci doar ei au voie sa casatoreasca crestine.

In acest fel va fi si o dovada pentru tine ca el intradevar te iubeste pe tine, si nu haina(religia) pe care o imbraci. Multi musulmani prefera ca viitoarea sotie sa fie deja conevtita pentru ca nu vor sa aiba multe de a face cu familia acestei fete. Daca ea e convertita , la casatorie o poate reprezenta imamul, fara a fi nevoie de a o cere de la parinti. In cazul cand e crestina, trebuie sa o reprezinte tatal, si el e nevoit sa ceara mana fetei de la tatal ei. Casatoria in acest caz nu poate acea loc fara permisiunea tatalui fetei. Asa ca ar fi mai bine sa te reprezinte tatal tau la casatorie, pe care il cunosti bine, deact un imam de care nici idee nu ai, iar dupa ce te casatoresti, si simti asa atractie catre islam, mma rog poti face ce vrei. Mai mult, ca prin convertire va fi mai multa armonie in familie din punct de vedere religios.

 

Si inca un sfat:

De obicei Islamul te indeamna sa ibratisezi aceasta religie imediat ce simti ca esti patrunsa de adevarul ei, si dupa aia o sa inveti incetul cu incetul toate cecelalte.

Eu v-as sfatui intati sa invatati tot ce e posibil despre acesta religie , si abia apoi sa faceti acest pas, pentru ca, dupa cum ati zis si voi, aceasta nu este o haina pe care sa o schimbi cand vrei. Va sfatui sa cititi inclusiv si opozitia si sa va ganditi daca nu cumva este si acolo vreo bucatica de adevar si in acelasi timp sa va verificati cunostintele, sa vedeti daca aveti un raspuns la ''atacuri''.

Foarte corect!

Iar atunci cand iti folosesti liberul arbitru fa-o cu precautie, su nu in ignoranta!

iti sustin punctul de vedere si sant de acord cu tine ca trebuie sa fie convise fetele ca religia islamica este ceea ce isi doresc din tot sufletul!cel mai important in aceasta religie este credinta in unicitatea lui Allah Preainaltul!allah sa va calauzeasca !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiti care este problema? Voi judecati omul inainte de al cunoaste.Cind am spus ca stiu despre ISLAMsi despre rolul femeii in ISLAM nu am mintit.Si eu nu ma convertesc de dragul unui barbat musulman.Si nici nu mai sunt o fata fara minte si lipsita de experienta.Am 32 de ani si sunt casatorita cu un barbat crestin de 15 ani.HEI vezi ca nu toate femeile se convertesc pentru barbati??????????????? EUasta simt ca este ce vreau sa fac si de cind cunosc fffffffffff multe despre ISLAM sunt mai fericita si nu trece o zi fara sa nu citesc si sa ma informez cit mai mult.De abia astept sa marturusesc SHAHADA ,asta se va intimpla curind .La inceput sotul meu nu m_a inteles ,dar cind i-am explicat mai bine ca asta este ceea ce imi doresc si asa ma simt eu bine a inteles.Sunt si norocoasa pentru ca ma iubeste mult,si ar face orice sa ma vada fericita.Musulmanca sau Crestina tot sotia lui sunt. :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiti care este problema? Voi judecati omul inainte de al cunoaste.Cind am spus ca stiu despre ISLAMsi despre rolul femeii in ISLAM nu am mintit.Si eu nu ma convertesc de dragul unui barbat musulman.Si nici nu mai sunt o fata fara minte si lipsita de experienta.

Am 32 de ani si sunt casatorita cu un barbat crestin de 15 ani.HEI vezi ca nu toate femeile se convertesc pentru barbati??????????????? EUasta simt ca este ce vreau sa fac si de cind cunosc fffffffffff multe despre ISLAM sunt mai fericita si nu trece o zi fara sa nu citesc si sa ma informez cit mai mult.De abia astept sa marturusesc SHAHADA ,asta se va intimpla curind .

La inceput sotul meu nu m_a inteles ,dar cind i-am explicat mai bine ca asta este ceea ce imi doresc si asa ma simt eu bine a inteles.Sunt si norocoasa pentru ca ma iubeste mult,si ar face orice sa ma vada fericita.Musulmanca sau Crestina tot sotia lui sunt. :blink:

 

Daca stii atat de multe despre islam, probabil stii si faptul ca o femeie musulmana nu are voie sa fie casatorita cu un crestin. Iar daca in momentul convertirii ei, ea este casatorita cu un crestin, casatoria ei devine nevalabila. Si mai ales , -ca musulmana -nu mai are voie sa aiba relatii sexuale cu el si trebuie sa se separe de el imediat. Iar ca sa se casatoreasca cu un barbat musulman nici nu are nevoie de divortul sotului, pentru ca in islam, casatoria devine nevalabila odata cu convertirea sotiei/sotului.

 

Marta draga mea daca nu esti sigura si nu este ceea ce simti ca vrei sa faci cu adevarat nu o face.

Si eu sunt in situatia ta.

Barbatul pe care il iubesc este musulman.Si vrem sa ne casatorim.

Dar el nu vrea sa ma forteze sa ma convertesc.Daca vreo data am sa-mi doresc acest lucru spune el si daca am sa simt ca este cel mai bine pentru mine atunci ............. Eu vreau sa devin femeie musulmanca ,este ceea ce vreau cu adevarat, dar lui nu i-am spus asta. Viitorul tau sot nu face bine ca te obliga ,probabil profitind de dragostea pe care i-o porti. Daca o vei face fortat nu vei fi fericita niciodata.Si nici el. Inseamna ca nu este un musulman adevarat.Aobliga pe cineva sa se converteasca este cel mai mare pacat.Asa spune in Qoran. Ai grija de tine

 

 

Parca mai devreme spuneai ceva un de barbat pe care il iubesti ca el este musulman si nu ca esti casatorita cu un crestin :blink:. Hotaraste-te cu ce fel de identitate vrei sa apari, ca te minti pe tine singura, nu pe cei din jurul tau. Eu nu judec omul inainte de al cunoaste, ci in dependenta de ce a spus el despre sine.

Si eu nu am negat faptul ca tu cunosti Islamul si Rolul femeii in Islam. Eu m-am indoit de faptul ca tu ai fi citit cele doua topicuri de care spunea Anca/Maria si care se afla aici:

 

http://www.roportal.ro/discutii/ftopic4585.html -religia islamica.

 

http://www.roportal.ro/discutii/ftopic6425.html -femeia in Islam.

 

http://www.roportal.ro/discutii/ftopic9692.html -Islamul- parti bune/ parti rele.

Editat de nella

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

IMI PARE RAU PT TOATE PERSOANELE CARE SPUN CA ESTE O GRESEALA SA TE CONVERTESTI...EU SUNT FOARTE FERICITA CU SOTUL MEU,TRAIM INTR-O TARA NEUTRA AMANDURORA...LOCUIM IN OMAN DESI EL ESTE DIN KUWEIT SI EU DIN ROMANIA...NE INTELEGEM DE MINUNE,NU M-A OBLIGAT SA MA CONVERTESC,NU MA PUNE SA FAC CURAT IN CASA,SAU SA GATESC,NICI NU MA PUNE SA-I CAR LUCRURILE,NU MA JIGNESTE SAU SA MA BATA...

CAT DESPRE CAT DE GREU NE ESTE NOUA CELOR CARE NE CONVERTIM..CE POT SA SPU... GREU ESTE PESTE TOT,CHIAR IN PROPRIA TA TARA!!! NU MI-A FST GREU SI NICI NU-MI ESTE GREU AICI,NU MERG CU SOTUL MEU PESTE TOT PT K EL ARE AFACERILE LUI SI NU POATE STA DUPA MINE LA CUMPARATURI SAU SA MA ASTEPTE IN FATA COAFORULUI PANA IES...EU LE INTELEG SI LIMBAJUL DECI DAK CINEVA AR FI ZIS...(ASA CUM SE SPUNE PE LA NOI,CUM TE VEDE LUMEA UN PIC MAI SCHIMBAT,CUM ARUNCA PIATRA) " UITE-O SI PE ASTA S-A CONVERTIT L;A RELIGIA NOASTRA!" AS FI INTELES...LUMEA ESTE FOARTE DRAGUTA SI FOARTE DESCHISA SI DORNICA SA TE AJUTE DAK AI VREO PROBLEMA NU CA LA NOI...CU PARERE DE RAU...DAR ISLAMUL ESTE MULT MAI BUN...SI NU O SPUN IN NECUNOSTINTA DE CAUZA SAU DOAR K AM VAZUT O TARA...AM VAZUT APROAPE TOATE TARILE ARABE...SI LOCUIESC ACOLO.... DECI NIMENI NU IMI POATE SPUNE K NU E CUM ZIC EU !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
IMI PARE RAU PT TOATE PERSOANELE CARE SPUN CA ESTE O GRESEALA SA TE CONVERTESTI...EU SUNT FOARTE FERICITA CU SOTUL MEU,TRAIM INTR-O TARA NEUTRA AMANDURORA...LOCUIM IN OMAN DESI EL ESTE DIN KUWEIT SI EU DIN ROMANIA...NE INTELEGEM DE MINUNE,NU M-A OBLIGAT SA MA CONVERTESC,NU MA PUNE SA FAC CURAT IN CASA,SAU SA GATESC,NICI NU MA PUNE SA-I CAR LUCRURILE,NU MA JIGNESTE SAU SA MA BATA...

CAT DESPRE CAT DE GREU NE ESTE NOUA CELOR CARE NE CONVERTIM..CE POT SA SPU... GREU ESTE PESTE TOT,CHIAR IN PROPRIA TA TARA!!! NU MI-A FST GREU SI NICI NU-MI ESTE GREU AICI,NU MERG CU SOTUL MEU PESTE TOT PT K EL ARE AFACERILE LUI SI NU POATE STA DUPA MINE LA CUMPARATURI SAU SA MA ASTEPTE IN FATA COAFORULUI PANA IES...EU LE INTELEG SI LIMBAJUL DECI DAK CINEVA AR FI ZIS...(ASA CUM SE SPUNE PE LA NOI,CUM TE VEDE LUMEA UN PIC MAI SCHIMBAT,CUM ARUNCA PIATRA) " UITE-O SI PE ASTA S-A CONVERTIT L;A RELIGIA NOASTRA!" AS FI INTELES...LUMEA ESTE FOARTE DRAGUTA SI FOARTE DESCHISA SI DORNICA SA TE AJUTE DAK AI VREO PROBLEMA NU CA LA NOI...CU PARERE DE RAU...DAR ISLAMUL ESTE MULT MAI BUN...SI NU O SPUN IN NECUNOSTINTA DE CAUZA SAU DOAR K AM VAZUT O TARA...AM VAZUT APROAPE TOATE TARILE ARABE...SI LOCUIESC ACOLO.... DECI NIMENI NU IMI POATE SPUNE K NU E CUM ZIC EU !!!

Nu mai scrie cu litere mari caci echivaleaza cu urlatul!

 

cat de bun este Islamul nu trebuie sa ne spui tu , avem ochi sa vedem si singuri.

 

Tu traiesti bine nu datorita Islamului, ci datorita faptului ca traiesti in tari care ne jefuiesc Europa cu santajul murdar al petrolului.

dar si asta va avea un sfarsit!...camilele nu beau petrol, si musulmanii nu au inventat motoare!

 

Daca vrei sa ne demonstrezi ca esti buna musulmana ...dute in Afganistan acolo unde talibanii inchid scolile si ii ucid pe profesori!

 

Asa ca nu ne mai vinde noua cazul tau particular ca fiind general caci pute a minciuna!

daca tu ai ales si ti-e bine ...Bravo Tie ...dar nu generaliza si nu p[rosti cu cuvintele tale alte fete, ca s-au vazut multe tulve de arabi care au sfarsit-o mizerabil tot in tari arabe!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu mai scrie cu litere mari caci echivaleaza cu urlatul!

 

cat de bun este Islamul nu trebuie sa ne spui tu , avem ochi sa vedem si singuri.

 

Tu traiesti bine nu datorita Islamului, ci datorita faptului ca traiesti in tari care ne jefuiesc Europa cu santajul murdar al petrolului.

dar si asta va avea un sfarsit!...camilele nu beau petrol, si musulmanii nu au inventat motoare!

 

Daca vrei sa ne demonstrezi ca esti buna musulmana ...dute in Afganistan acolo unde talibanii inchid scolile si ii ucid pe profesori!

 

Asa ca nu ne mai vinde noua cazul tau particular ca fiind general caci pute a minciuna!

daca tu ai ales si ti-e bine ...Bravo Tie ...dar nu generaliza si nu p[rosti cu cuvintele tale alte fete, ca s-au vazut multe tulve de arabi care au sfarsit-o mizerabil tot in tari arabe!

uite ce exemplu crestinesc dai !!!!!dar .... asta este educatia primita!! ce sa facem!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×