Sari la conținut
Forum Roportal
crocobaur

Acidul folic

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acidul folic este esential pentru diviziunea si cresterea celulara. Ori dupa cum se stie, in perioada de dezvoltare, embrionul si fatul (mai ales in perioada de embriogeneza) "beneficiaza din plin de diviziuni celulare, caci doar asa are loc cresterea si dezvoltarea diferitelor organe.

Chestiunea cu acidul folic devine importanta in aceasta perioada, intrucat din alimentatie, nu reusesti sa-ti asiguri necesarul nici pentru tine , daramite pentru ... doi (ca si comparatie, doza de acid folic necesara o poti obtine din sucul a 2 kg de portocale sau 1 kg de broccoli). In general intalnim frecvent un deficit de acid folic, care insa poate fi asimptomatic sau cu simptome minime. Acest deficit poate constitui de asemenea cauza a unor forme de anemie. Deci, cat priveste sarcina, suplimentarea este bine sa fie facuta inainte de conceptie cel putin o luna (desigur atunci cand sarcina este planificata) si in primele trei luni de sarcina, doza recomandata fiind de 4 mg/zi. De ce ? Pentru ca deficitul de acid folic poate induce la fat fisurile de buza si palat sau anomalii de dezvoltare a tubului neural (sira spinarii cum spunea cineva), ceea ce in termeni medicali se numeste spina bifida. Studii efectuate de numeroase colective (dintre care cel mai mare a fost realizat in Marea Britanie) au aratat ca prin suplimentarea cu acid folic a alimentatiei gravidei, incidenta acestor anomalii congenitale poate fi redusa cu pana la 75%. Ceea ce merita de asemenea remarcat este ca aceste anomalii congenitale pot avea si cauze genetice, insa conform acelorasi studii, chiar si in astfel de cazuri, suplimentul de acid folic poate avea efecte benefice. Concluzie: in primul trimestru de sarcina nu costa mare lucru un supliment fara reactii secundare , dar cu atatea efecte pozitive. Poate este util de precizat ca se recomanda si vit. C (500 mg)precum si Duphastonul (2/zi) care ajuta la mai buna fixare a sarcinii, pe durata primului trimestru de sarcina. Succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:spiteful: :D

Acum mi-a dat sa iau 3 pastilute de acid folic pe zi, 2 duphastone, 2 no-spa si 1 pastila de vitamina materna de la centrum

 

Mie de ce mi-a dat sa iau asa multe?? :yahoo:

Cred ca ai un medic curant care vrea sa duci cu bine sarcina pina la capat.No-spa e pt contractii iar duphastonul pt mentinerea sarcinii.Si eu luam la fel si mi-a prins bine.Sarcina usoara!!!!!!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca ai un medic curant care vrea sa duci cu bine sarcina pina la capat.No-spa e pt contractii iar duphastonul pt mentinerea sarcinii.Si eu luam la fel si mi-a prins bine.Sarcina usoara!!!!!!!!!!

Pana in a cata luna le-ai luat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt in luna a 3-a

Mi se par totusi cam multe pastilute-2 duphastone/zi si 2 no spa si 3 acid folic.

Dufastone sunt la a 3-a folie :spiteful:

Ma duc la medic saptamana viitoare si o intreb cat timp mai iau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt in luna a 3-a

Mi se par totusi cam multe pastilute-2 duphastone/zi si 2 no spa si 3 acid folic.

Dufastone sunt la a 3-a folie :offtopic:

Ma duc la medic saptamana viitoare si o intreb cat timp mai iau.

Eu mai saream cate un pic din tratament,dar imi facea cate o teorie...............

Am luat pastile pana mi s-a acrit.Nu cred ca o sa-ti diminueze ,,portia'',altfel nu ti le-ar fi prescris.Eu am mai luat si tardiferon (fe)mult timp.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In mod normal No-spa se da doar la nevoie, atunci cand simti mici dureri uterine, fiind antispastic. Daca ti l-a prescris zilnic, inseamna ca exista un motiv. Duphaston asta e doza (2/zi), pe durata primului trimestru. Iar acidul folic depinde ce gramaj are tableta. Spre exemplu daca este tableta de 5 mg, cum se gaseste in farmaciile din Romania, in mod uzual, atunci e necesar 1/zi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa-ntreb si eu ceva aici, ca tot e vorba de medicamente.. La 6 luni jumate mi s-a prescris Duvadilan, in urma unui control ginecologic clasic. Imediat dupa control am inceput sa ma simt rau, am inceput sa am edeme, nu rezistam mai mult de 5 minute in picioare, dureri de burta.. De la ce sa fi fost? De la control? De la medicament? Stiu ca e pentru relaxarea uterului, dar eu m-am simtit tot mai rau. N-am zis nimic medicului care mi l-a prescris, eram ocupata in perioada aia si nu-mi permiteam o internare in spital, poate parea stupid, dar atunci asa am considerat ca e bine... Oricum peste doua saptamani am nascut, so..

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hai sa-ntreb si eu ceva aici, ca tot e vorba de medicamente.. La 6 luni jumate mi s-a prescris Duvadilan, in urma unui control ginecologic clasic. Imediat dupa control am inceput sa ma simt rau, am inceput sa am edeme, nu rezistam mai mult de 5 minute in picioare, dureri de burta.. De la ce sa fi fost? De la control? De la medicament? Stiu ca e pentru relaxarea uterului, dar eu m-am simtit tot mai rau. N-am zis nimic medicului care mi l-a prescris, eram ocupata in perioada aia si nu-mi permiteam o internare in spital, poate parea stupid, dar atunci asa am considerat ca e bine... Oricum peste doua saptamani am nascut, so..

Tinanad cont ca era vorba de un medicament cu actiune pe aparatul circulator si musculatura neteda, indicat in nasterea prematura, nu cred ca ceea ce ti s-a intamplat (dpdv al nasterii) poate fi pus pe seama medicamentului administrat. Banuiesc dealtfel, ca medicul tau a avut un motiv pentru care ti l-a prescris, adica probabil tocmai riscul de nastere prematura (???). Cat priveste posibilele reactii adverse, odata ca fiecare individ poate reactiona diferit la administrarea oricarui medicament, deci e posibil sa te fii simtit rau , intr-adevar datorita acestuia, pe de alta parte , din cate stiu eu, in cazul administrarii Duvadilanului, sunt necesare monitorizarea tensiunii arteriale si frecventei cardiace pe durata administrarii (mai ales daca este administrat injectabil, intravenos). Medicul ce ti-a spus? Banuiesc ca ai discutat cu el, nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La momentul prescrierii medicamentului, nu mi-a spus nimic, da, mi-a zis ca exista risc de nastere prematura (a fost si gemelara), dar nu mi-a zis nimic de reactii adverse, de monitorizarea tensiunii, etc... Mi-a zis ca ar fi bine sa vin sa ma internez in spital pt tinere sub observatie... dar, asa cum am mai zis, nu m-am dus pt ca aveam de lucru .. Nasterea prematura nu s-a produs spontan, ci a fost provocata.. (la momentul cand m-am dus sa ma internez preventiv, intr-un final, mi s-a facut din nou control si medicul mi-a rupt din greseala membranele - si-a recunoscut greseala ..) Ar fi fost interesant de vazut cum ar fi evoluat, pentru ca bebeii aveau deja, la 7 luni si 3 zile, 4.300 g.. si simteam ca nu mai pot...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×