Sari la conținut
Forum Roportal
qusay

Bataia din dragoste

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cam asa. SI cum putem accesa o forma superioara de comunicare daca n-am deprins-o din copilarie pt ca mama tipa la tata, tata dadea in mama (cu bata sau vorba , copilul sesizeaza violenta) cand copilul incasa scatoalce saus e simtea neglijat si atragea atentia asupra lui (eventual distragea atenti aparintilor de la ei cand se cafteau) chiar si printr-o boroboata asigurandu-se astfel ca exista pt parinti si nu doar parintii pt ei insisi.

Iar ca profesori - cand copii fiiind nu am invatat comunicare superioara si nici n-am deschis pre ades un manual de psihologie sau era prea vechi - cum putem comunica cu copii astfel incat sa-i cointeresam, sa le smulgem o cota mai mare de participare?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prin a spune "nu" fara a avea sentimentul vinovatiei, prin a aavea incredere in tine si ceilalti, sa comunici celorlalti opiniile si experientele personale, sa recunosti, sa accepti si sa respecti drepturile celorlalti, sa faci complimente si sa stii sa le accepti.

 

barierele in comunicare : amenintarea, critica, reprosul, ridicarea vocii, umilirea, etichetarea, minimalizarea problremei, indiferenta

 

:friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
comunicare asertiva = abilitatea de a ne exprima emotiile si convingerile fara a afecta si/sau ataca drepturile celorlalti

 

ASERT'IV, -Ă, asertivi, -e, adj. (Livr.) Cu caracter de aserţiune; asertoric.

 

ASERTIUNE = enunt care este dat ca adevarat; afirmatie

 

D-aia ziceam ca un dsicurs bazat pe enunturi pare foarte transant. Dar sintagma "comunicare asertiva" ma duce cu gandul mai mult la o comunicare serviabila, asa cum ai definit-o tu. Dar daca plecam de la sertiune nu pre alasa loc de serviabilitate, fiind orientata spre afirmare cu nunate pre aclare sau categorice pentru a deschide campul unei comunicari politicoase.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aaaaaaaaa, nu stiam ca-i asertiva... ;) ... no bun ,eu is comunicativa asertiv

 

pana ma enervez si incep sa ulrluuuuuuuuuuuuuuuuuuuu :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
barierele in comunicare : amenintarea, critica, reprosul, ridicarea vocii, umilirea, etichetarea, minimalizarea problremei, indiferenta

:friends:

Corect! Plus frica. Si asteptarile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bula traia in sat de munte cu Maria lui. Intr-o zi ii vine ordinul de recrutare. Ii zice Mariei:

- Marie, vino cu mine la gara ca eu n-am mai vazut lumea.

A doua zi merg ei la gara.

Dimineata tare, noapte inca, apare lumina locomotivei.

Bula ia un par si asteapta pe linie. (trenul: uuuuuuuu!)

Dupa doua minute, Bula la spital in ghips.

Maria il ia acasa si-l asaza ca la spital agatat cu picioarele in sus. Dupa aceea pune un ceai sa fiarba.

Ceainicul a inceput sa clocoteasca: (uuuuuu!)

Bula se ridica repede din ghips, ia un par si farama ceainicul.

Maria vine speriata si-l intreaba de ce l-a faramat?

Bula: Astia trebuie batuti de mici, ai vazut ce-ti fac cand cresc mari?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Patetic ...

 

Originalul era cu Anna Karenina şi cu un samovar, nu cu un ceainic. :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×