Sari la conținut
Forum Roportal
Victor Apostu

Curiozitati ale limbii romane

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stim ca in limba romana exista varii ciudatenii, cum ar fi de exemplu "inainte, ca 'nainte-o fost mai bine..." - a se observa ca "inainte" este folosibil si ca "trecut" si ca indicator al directiei "inainte" dar si ca referire la timp ( viitor). Sau: LUNA-ANUL , "anul" fiind exact " luna" inversat. interesant nu? mai sunt multe ciudatenii, gasiti si postati aici!!! Un mic comentariu pe tema etiologiei cuvintului este binevenita!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dubla negatie. nu stiu daca mai exista in vreo limba :lol2:

dubla negatie in franceza:

Je ne sais rien .. no se nada sau cum e in spaniola .. si probabil ca mai sunt :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dubla negatie in franceza:

Je ne sais rien .. no se nada sau cum e in spaniola .. si probabil ca mai sunt :)

Da, dar lipseste "pas", care face parte din negatie. Noi spunem: "Nimeni nu lipseste"!!! Sau "nu ti-am dat nimic tie", unde si "nu' cu "nimic" se contrazic, dar parca mai mare e incarcatura de "tie" "ti-". Un filolog ti-ar explica, vrei nu vrei, ca asa e structura limbii romane, te tine "legat" pana te lamureste.

 

 

Stim ca in limba romana exista varii ciudatenii, cum ar fi de exemplu "inainte, ca 'nainte-o fost mai bine..." - a se observa ca "inainte" este folosibil si ca "trecut" si ca indicator al directiei "inainte" dar si ca referire la timp ( viitor). Sau: LUNA-ANUL , "anul" fiind exact " luna" inversat. interesant nu? mai sunt multe ciudatenii, gasiti si postati aici!!! Un mic comentariu pe tema etiologiei cuvintului este binevenita!!!

Nu vrem sa ne complicam limba, tocmai se simplfica "alarmant", cu legaturile : dintro, dintrun, odata, nicio, niciun, etc . Mai grav e cu "sa". Barca sa sa dus pe apa"!!! Da, mi-a confirmat un filolog , deoarece, n-am crezut! Oare am scris bine "n-am"? Tousi, ar trebui sa folosim accente, la "copii" si "copii", uneori chiar sunt necesare. Sa zis ce ceam invatat! (S-a zis cu ce-am invatat!)

 

 

"we don't need no education" -- nu ca ar fi acceptabil in limba engleza, dar vad ca au trecut peste ea..

Oare au trecut tocmai de aceea? ca sa le demonstreze ca ...au nevoie de educatie? In arte mai lasam de la noi, sa mearga muzica cu textul. Si totusi..."noi ne-am promis noua insine" e de "faima"!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"we don't need no education" -- nu ca ar fi acceptabil in limba engleza, dar vad ca au trecut peste ea..

la faza asta ar fi exemple cu carul...cea mai recenta: Ain't no other man... Christinuta, biata de ea, e tare rau back to basics.

si ar mai fi...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stim ca in limba romana exista varii ciudatenii, cum ar fi de exemplu "inainte, ca 'nainte-o fost mai bine..." - a se observa ca "inainte" este folosibil si ca "trecut" si ca indicator al directiei "inainte" dar si ca referire la timp ( viitor). Sau: LUNA-ANUL , "anul" fiind exact " luna" inversat. interesant nu? mai sunt multe ciudatenii, gasiti si postati aici!!! Un mic comentariu pe tema etiologiei cuvintului este binevenita!!!

E o observatie f interesanta... Poate ca provine dintr-o cunoasterea ancestrala a transcenderii spatiului si timpului. La daci, am inteles ca era des intalnita ideea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

curiozitati ... hm ... da ... care credeti voi ca este plurarul substantivului "sange" ???? cica "sangiuri" ... voi ce stiti ??? intre timp mai caut si eu ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

unitatea lexicala sange este defectiva de numar (din cate imi amintesc eu, scuze daca gresesc!)

 

card - drac!

 

:focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×