Sari la conținut
Forum Roportal
kitty

Cine e mai destept ? Cainele sau Pisica ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

si este adevarat pisicile sunt mai perverse si manipuleaza dar mai ales pot fii comparate perfect cu femeile si acum va intreb eu pe toti ce ve-ti spune ca nu va plac femeile?

sincer as vrea sa-mi raspundeti mie la intrebarea asta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si este adevarat pisicile sunt mai perverse si manipuleaza dar mai ales pot fii comparate perfect cu femeile si acum va intreb eu pe toti ce ve-ti spune ca nu va plac femeile?

sincer as vrea sa-mi raspundeti mie la intrebarea asta

 

Explica-mi si mie cum te poate manipula o pisica, nu de alta, dar eu ma prind mai greu. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu chiar - e ca si jocul dintre pisica si soricel :)  ::):  ::):

 

Da, Tom si Jerry in versiunea romaneasca. Cea in care Tom o incaseaza in stil mare. ::): ::): ::):

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Explica-mi si mie cum te poate manipula o pisica, nu de alta, dar eu ma prind mai greu.

pai daca nu ai pisica nu ai de unde sa stii in primul rand.pai cand se da ea asa pe langa tine si toarce cand o mangai si ajungi sa o iubesti mai ales cand doarme cu tine in pat dar nu o sa faca astea tot timpul ci o sa-ti iei adio de la toate lucrurile puse pe rafturi birou sa.a.m.de pentru ca e de datoria ei sa le rupa ,sparga ,strice...dar...tu o iubesti nu ai ce-i face ca te doare sufletul sa dai in ea sau sa o dai afara

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai daca nu ai pisica nu ai de unde sa stii in primul rand.pai cand se da ea asa pe langa tine si toarce cand o mangai si ajungi sa o iubesti mai ales cand doarme cu tine in pat dar nu o sa faca astea tot timpul ci o sa-ti iei adio de la toate lucrurile puse pe rafturi birou sa.a.m.de pentru ca e de datoria ei sa le rupa ,sparga ,strice...dar...tu o iubesti nu ai ce-i face ca te doare sufletul sa dai in ea sau sa o dai afara

pai, nu stiu cum sa zic, dar asta nu se cheama manipulare ci pur si simplu "caracterul pisicii"... precum un copil si pisica are multa energie de consumat, chef de joaca... daca tu ai pisica, ar trebui sa stii... o pisica poate fi in acelasi timp o fiinta dependenta de mangaieri si poate transmite si ea mici semne de tandrete, dar poate fi si o mica furtuna si asta nu din rautate (doar nu se trezeste intr-o dimineata si-si propune "azi stric aia si aia si aia...") ci din joaca. cat de mica ar fi ea, o pisica are nevoie, ca si un caine, de spatiu de joaca si tot felul de chestii pe care sa-si descarce energia...NU ESTE MANIPULARE! multa lume spune ca pisicile sunt perverse... ei bine, sa stiti si voi, ca cei ce au aceasta parere, nu cunosc indeajuns caracterul unei feline...si fac afirmatii bazandu-se pe un mit (ca altffel nu vad cum i-as putea spune), transmis din generatie in generatie ... mai ganditi-va!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

deci eu am pisica de la varsta de 2 ani.acum am 20 nu este vb de aceeasi pisica dar nu a existat an in care sa nu fie una...eu pot spune ca deja imi cunosc pisica atat de bine ca imi dau seama dupa tonalitatea "miaului" ce vrea."perversa " nu este un cuv care la-as folosi pentru pisica mea dar manipulatoare(te joaca cum vrea ea) da dar nu intr-un sens urat...nu stiu de ce o iei oarecum asa rau dar eu imi iubesc pisica mai moolt ca orice dar ne permitem sa vb una asa de cealalta pentru ca avem o relatie mai deschisa :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
deci eu am pisica de la varsta de 2 ani.acum am 20 nu este vb de aceeasi pisica dar nu a existat an in care sa nu fie una...eu pot spune ca deja imi cunosc pisica atat de bine ca imi dau seama dupa tonalitatea "miaului" ce vrea."perversa " nu este un cuv care la-as folosi pentru pisica mea dar manipulatoare(te joaca cum vrea ea) da dar nu intr-un sens urat...nu stiu de ce  o iei oarecum asa rau dar eu imi iubesc pisica mai moolt ca orice dar ne permitem sa vb una asa de cealalta pentru ca avem o relatie mai deschisa :)

 

Buna caincayuta, bine ai venit pe roportal! Si mai bine ca esti o sustinatoare a pisicilor si o cunoscatoare, un sfat in + nu strica niciodata.

Am citit mesajele tale, si pe cele scrise de Hestia si as mai vrea sa completez cate ceva:

1. ma bucur ca ai avut multe pisici, asta denota ca ai un suflet bun - si din cate am inteles majoritatea au fost/sunt danenze (mai-daneze:) )

2. adevarul e ca o pisica este o fire independenta, poate incerca sa stapaneasca teritoriul ei, numa ica de aici la a spune ca sunt perverse e o cale cam lunga. Adevarul este ca mie imi plac tocmai pentru ca au aceasta trasatura :) ::): asa cum altora le plac mai mult cainii pentru ca sunt mai docili.

Daca privim totul ca si pe un joc, fiecare castiga ceva din faptul ca pisica incearca sa ne manipuleze: tu castigi afectiunea ei - torsul, faptul ca o vreme sta linistita, linguselile - care, sa spunem drept - uneori ne ung sufletul :) si despre care se spune ca elimina energiile negative si stresul, iar pe de alta parte, pisica are senzatia ca ea este seful.

Acum te intreb - cine manipuleaza pe cine?

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asa CAT! mai bine ca tine nu as fi putut spune!

caincayuta, nu vreau sa crezi ca am ceva cu tine, chiar ma bucura faptul ca ai o pisica si ai o legatura stransa cu ea (asa cum ai spus). cele spuse de mine nu au fost spuse impotriva ta, doar ca in ultimul timp am fost nevoita sa aud de prea multe ori ca pisicile sunt perverse si manipulatoare si alte astfel de vorbe aruncate-n vant... sper sa ma intelegi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai daca nu ai pisica nu ai de unde sa stii in primul rand.pai cand se da ea asa pe langa tine si toarce cand o mangai si ajungi sa o iubesti mai ales cand doarme cu tine in pat dar nu o sa faca astea tot timpul ci o sa-ti iei adio de la toate lucrurile puse pe rafturi birou sa.a.m.de pentru ca e de datoria ei sa le rupa ,sparga ,strice...dar...tu o iubesti nu ai ce-i face ca te doare sufletul sa dai in ea sau sa o dai afara

 

Nu am pisica, am pisici.

Ceea ce numesti tu manipulare este modul lor de a-si manifesta atasamentul fata de stapan.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×