Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Daca vedeti o bataie pe strada interveniti?

Postări Recomandate

Din pacate asa e!

Anul trecut la intrarea in liceu au venit niste insi inarmati cu bate de baseball si l-au batut pe unul...va dati seama ca nimeni dintre noi nu a putut interveni si pentru astfel de cazuri exista politie.

 

Si pe strada nu poti interveni intr-o incaierare ca cei doi s-ar putea sa-si descarce tot naduful pe tine. Singura sansa de a linisti lucrurile - sa fii autoritar iar cuvintele tale sa-l readuca la realitate.

 

Simt civic? corect...atunci cand esti in stare! dar daca esti un sfrijit cu ochelari ce faci? sunt oameni si oameni!!

 

 

Dupa ce ca era unul singur au venit si mai multi, dupa ce ca erau multi si-au adus si bate, "smecheri" de 2bani. Apropo: de ce nu ati putut sa interveniti?! Exista politie?! =))=))=)) Stii vorba "pana la Dumnezeu te mananca sfintii", asa ca nu mai astepta sa vina politia sa faca "lege si ordine" ca ai foarte mari sanse sa astepti degeaba. Singura sansa nu este sa fii autoritar, singura sansa in cazul unui "sfrijit cu ochelari" este sa dai una si buna celui care are gura mai mare(de obicei ala-i "seful") si sa fii sigur ca face nanita. Restul se linistesc instantaneu :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa ce ca era unul singur au venit si mai multi, dupa ce ca erau multi si-au adus si bate, "smecheri" de 2bani. Apropo: de ce nu ati putut sa interveniti?! Exista politie?! =))=))=)) Stii vorba "pana la Dumnezeu te mananca sfintii", asa ca nu mai astepta sa vina politia sa faca "lege si ordine" ca ai foarte mari sanse sa astepti degeaba.

mey...eu personal nu eram acolo! dar daca ai fi fost tu de fata...te-ai fi bagat tu in seama sa-i iei tu apararea? Ma indoiesc!!

m-am referit la sfrijit ca spectator si nu ca victima! si stiu ca politita e ceva teoretic dar eu am vorbit din punct de vedere legal

 

Singura sansa nu este sa fii autoritar, singura sansa in cazul unui "sfrijit cu ochelari" este sa dai una si buna celui care are gura mai mare(de obicei ala-i "seful") si sa fii sigur ca face nanita. Restul se linistesc instantaneu :stars:

Tu vorbesti dar nu cunosti situatia din cate vad......ma intreb cat tupeu ar putea avea un slabanog sa loveasca pe unu' mai puternic ca el? :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar lua bataie cineva de la 2 sau ma multi baieti,sincer,singur nu m-as arunca(mai ales daca ar fi mult mai mari)Daca ar fi apropiati de varsta mea,da as sari.Chiar daca ar fi bataie 1-1,si acela care "bate" e un huligan mare,as sari oleaca pe el,sperand ca cel de jos se ridica si ii da vreo 2...Daca nu se mai poate ridica...cred ca mi-i iau eu...sau nu? :flowers: :box:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DE ce sa intervii asa brusc, trebue sa incerci sa-i opreshti, dar nu sa sari la batae! Se bate asa zisul "Huligan" cu victima sa! Tu sari "ca alde lupusor" si incepi a bate victima! Dar daca e, iar cei de la pro tv sau tot asa o incercare filmata, va inchipuiti, il vom vedea pe lupusor iesindusi din fire si sarind la bataie ca o animala! MA lupu, fa mai bine, sari si batei pe ambii sa stie sa nu faca dezordine in loc public! CA un fluture zbori si ca viaspa inpunge!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu n-ai priceput,as sari pe atacator ;) nu pe victima ma :(

--Sa incerci sa ii opresti cu vorba buna,e moarte sigura :stars: (proprie experienta).Mai degraba sari pe el si ii dai vreo 2,sa il scapi pe ala sa fuga...tu....ai picioare rapide? :) Eu da :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu n-ai priceput,as sari pe atacator :( nu pe victima ma :stars:

--Sa incerci sa ii opresti cu vorba buna,e moarte sigura :) (proprie experienta).Mai degraba sari pe el si ii dai vreo 2,sa il scapi pe ala sa fuga...tu....ai picioare rapide? :) Eu da :)

Ma uit ca inca esti viu ;) ;) ! Iata iti dau si eu un exemplu real! Un om matur cu o sacosa in mina mergea in tramvai! Sedea linga usa, un tinar cind a iesit din tramvai a agatato si ea sa rupt, toate cumparaturile jos! Omul cela a iesit cu el si la luat la bataie! Tu ce ai face? sau alta mai sigura! Niste adolescenti stau la intrare la un rock-feast! Un rocker cu lanturi si ce mai are el acolo a iesit si ei il iau la batae din urma vin prietenii la rocker-ul cela si sar si ei la batae! Tu ce ai face? :( Ti-ai da seama care e victima?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma uit ca inca esti viu :) ;) ! Iata iti dau si eu un exemplu real! Un om matur cu o sacosa in mina mergea in tramvai! Sedea linga usa, un tinar cind a iesit din tramvai a agatato si ea sa rupt, toate cumparaturile jos! Omul cela a iesit cu el si la luat la bataie! Tu ce ai face? sau alta mai sigura! Niste adolescenti stau la intrare la un rock-feast! Un rocker cu lanturi si ce mai are el acolo a iesit si ei il iau la batae din urma vin prietenii la rocker-ul cela si sar si ei la batae! Tu ce ai face? :stars: Ti-ai da seama care e victima?

Ma omule...daca se bat 5-5 sau nu stiu cati,singur nu ma arunc ma(daca as fi cu vreo 3 prieteni...merge,doar daca avem chef :( ) Am zis ca daca ar fi 1-1,as sari pentru cel are pare nevinovat,acela fiind cel care si-o ia....ai inteles tu?

-La faza cu omul si tanarul,la faza cu sacosa,as incerca sa vorbesc...pentru tanar nu m-as baga

pentru ca e hot,as incerca cu vorba,daca nu.... vad eu :)

--Si da,sunt viu,fara nici o zgaruetura,si nici nu am avut nimic ;) :) :( :(

Editat de N!gh7 W0lf

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca a interveni, stau mai bine si-mi vad de treaba mea. Nu ma pun cu nebunii ca stiti cum se spune " nu te pune cu nebunii ca oamenii din jur nu vor pricepe care e nebunul"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am vazut astazi un reportaj pe Pro Tv in care s-a simulat o bataie pentru a vedea daca intervine cineva pentru calmarea spiritelor.

Cred ca va dati seama ca in putine randuri au fost persoane care au ntervenit.

Voi ce ati face?

 

Sa intervin si sa primesc una-n cap??... Oricum nu e problema mea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In ziua de azi putini ar mai interveni, insa cand e vorba de uitat, se face coada ca sa vada toata lumea ce si cum. Chiar ieri s-a intamplat sa vad o bataie in care un barbat a fost doborat si calcat pe cap de alti doi. A intervenit cineva? Nu, dar de uitat s-au uitat toti pana a venit salvarea sa il ia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×