Sari la conținut
Forum Roportal
yvonne_ni2006

Copilul indragostit de parinte?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

Scuze ca m-am enervat. Dar postul initial era despre mai multe lucruri, printre care si un presupus erotism transmis bebelusului prin alaptare, ceea ce mi-a facut greata. Iar multa lume a facut referire si la instinctul sexual si la atractia fizica fata de parintele de sex opus. In fine...raman la parerea mea si nu mai comentez.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar sunt nenumaratele cazurile cand fii sunt curiosi in privinta fizionomiei mamelor.

E o chestiune primara, ce nu inseamna deloc ca nu ti-ai educat copilul.

si fiica-mea ma cerceteaza si e curioasa si mai vrea si acum sa suga (cica?! :lol: )

 

Scuze ca m-am enervat. Dar postul initial era despre mai multe lucruri, printre care si un presupus erotism transmis bebelusului prin alaptare, ceea ce mi-a facut greata. Iar multa lume a facut referire si la instinctul sexual si la atractia fizica fata de parintele de sex opus. In fine...raman la parerea mea si nu mai comentez.

pe de o partea avea si freud dreptatea lui, dar zic si eu ca a exagerat in anumite locuri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uh.

Acum am vazut ca se face referire la 'doctorul' Cristian Andrei, un quasi-psiholog.

 

Daca vorbim despre alaptare, sunt si cazuri cand mama traieste un sentiment erotic. Iar asta din ratiuni pur fiziologice.

Invers...nu am auzit. Si nici nu sunt de acord.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

- pe langa iubirea fata de parintele de sex opus apare si ura si incercarea de eliminare a "dusmanului" , adica a parintelui de acelasi sex. Sunt copii care viseaza ca isi ucid parintele de acelasi sex in vis, facand astfel un serviciu parintelui de sex opus si lasand calea libera pentru fericirea lor (copil + parinte sex opus ), bineinteles asta la judecata unui copil de 3-4 ani. Mamele de fete probabil au experimentat lucrul acesta, sau tatii care au baiat - de cate ori baiatul nu a incercat sa-si denigreze tatal in fata mamei petru a intra in gratiile acesteia. Si e foarte important ca parintele de acelasi sex sa nu cada in plasa micutilor.

 

- si venind cu exemple,un caz al unui baietel care a avut 2 ani cand s-a nascut fratele sau. La varsta de 4-5 ani, acesta incerca sa isi suprime fratele din cursa pentru cucerirea mamei,iar atunci cand ajungea la caruciorul fratelui mai mic il "zgaltaia", chiar il indrepta catre strada.

 

- insa toate acestea ajung la un final la pubertate cand fata se indentifica cu mama , ii imita comportamentul, incepe sa socializeze cu ceilalti copii, libidoul ei intr-un declin si intervenind perioada de latenta in care pulsiunea sexuala este sublimata. La fel se intampla si la baiat care se identifica cu tatal, si ii imita comportamentul , pastrand imaginea mamei in inconstient pe toata durata vietii. Tot acuma apare pentru ei si interdictia INCESTULUI, si de aceea multi nu isi aduc aminte de acest complex si il refuleaza, ascunzadu-l intr-un asa mod incat sa nu dea batai de cap constientului.

 

- un conflict Oedip nerezolvat atrage cu sine efectele sale secundare.O ipoteza a homosexualitatii este faptul ca baiatul nu s-a identificat cu cine trebuie , ci cu mama, iar fata cu tatal.

Editat de fericirea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La fel se intampla si la baiat care se identifica cu tatal, si ii imita comportamentul , pastrand imaginea mamei in inconstient pe toata durata vietii.

In general sunt de acord, insa eu spun ca baietii, pe la varsta pubertatii, sau, mai bine zis, incepand cu varsta pubertatii, dezvolta, pe langa conturarea personalitatii valabila pentru orice adolescent, si un soi de intrecere si indrazneala in a-si infrunta modelul patern.

Mai plastic spus, este o exhibare a testosteronului.

 

De aici si 'ura' in unele cazuri, cand tatal are un comportament neadecvat. Si asta se coroboreaza bine cu sentimentul de protectie fata de mama, asa cum spui tu.

Editat de K0ntr0VerSy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

acuma expresia asta ,,copil indragostit de parinti" e un pic cam fortata. Lucrul acesta se intimpla la o anumita perioada de varsta, sentimentul este normal dintr-un anumit punct de vedere, asta daca nu degenereaza in obsesie transformindu-se in boala. De obicei treaba cu indragostitul se petrece pina la varsta de 10-11 ani, atunci cind copilul incepe sa realizeze dferenta de termeni mama-iubita-femeie, sau tata-sot-barbat. Dupa aceasta varsta isi poate cenzura gindurile si manifestarile fata de parinti asa cum este normal.Indubitabil insa, toata viata va purta ca model standard in relatiile sale, mama sau tatal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O ipoteza a homosexualitatii este faptul ca baiatul nu s-a identificat cu cine trebuie , ci cu mama, iar fata cu tatal.

 

 

asta mai degraba la modul sensibil de a privi lucrurile.In mare s-a demonstrat cum ca s-ar datora hormonilor pe care ii detine individul cat si cauza genetica.

In definitiv aceste lucruri au facut posibila aderenta neadecvata la adoptarea orientarii sale sexuale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scuze ca revin, dar am si eu o intrebare... si daca pana la 9 ani n-ai crescut cu parintii, ce se presupune ca se intampla?

Deci eu eram indragostita de tataia, sau ce...? :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Voi aveti mintea mai murdara daca va ganditi ca un copil de 3, 5, 7 ani isi poate privi parintele ca persoana sexuala.

 

Vine baiatul intr-o zi de la gradi si zice ca are o gagica, ca o iubeste pe colega, asta inseamna ca o sa vrea sa faca sex cu ea?!

Asa e si cu relatia asta de care vorbiti aici. Copilul isi admira parintele de sex opus si este atras mai mult de el, dar nu din punct de vedere erotic. Sau sexual.

 

 

Ca sa evit intrebarea, ca vad ca e la moda aici, mai ales pentru a da peste nas, nu, nu am copii. Dar am fost unul si sunt inconjurata de altii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×