Sari la conținut
Forum Roportal
yvonne_ni2006

Copilul indragostit de parinte?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

Oi avea dreptate intr-un fel. Desi citind toate postarile de pe topic, cred ca ti-ai dat si tu seama ce fel de lucruri au fost aduse in discutie pe parcurs. Nu am nimic cu tine, esti un gentleman. Dar citeste topicul de la cap la coada, daca ai timp. Vei vedea ce elemente se infitreaza, si de ce natura, complet inadecvata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oi avea dreptate intr-un fel. Desi citind toate postarile de pe topic, cred ca ti-ai dat si tu seama ce fel de lucruri au fost aduse in discutie pe parcurs. Nu am nimic cu tine, esti un gentleman. Dar citeste topicul de la cap la coada, daca ai timp. Vei vedea ce elemente se infitreaza, si de ce natura, complet inadecvata.

Scartz, acu' !

 

Daca ii cititi pe toti cu pretentii, cu aere Freudiene considerandu-se descendenti direct, asa va trebuie. :lol:

Eu am vazut ca nu ati inteles si am cautat sa va explic pe intelesul vostru.

Puteam sa nu o fac.

 

In schimb ideea de baza este ca, exista acest sindrom care este de natura patologica, care in timp nu dispare cum ar fi normal, si se amplifica la anumiti copii.

 

La unii se manifesta intr-o stare oarecum latenta, si raman cu un nivel al afectiunii mai mare pentru acel parinte de sex opus.

La altii, se simte mai pregnant chiar si cand devin adulti, in schimb se comporta oarecum ciudat - aceia care asculta de mame si dupa ce se casatoresc.

 

Si cei care sunt normali, si gasesc gesturile sotiei, sotului, oarecum materne(parintesti ), ceva ce le aminteste subliminal de acea afectiune manifestata de acel parinte. Se simt in siguranta chiar si numai prin simpla prezenta a acestuia langa ei.

 

Deci, cum s-a mai spus, este o faza trecatoare in copilaria unui individ normal.

 

Stiu cazuri de fete care cand erau mici , se plangeau mamei lor ca de ce nu le pupa si pe ele, cum ma pupa pe mine mama. Pe obraji adica, nu va ganditi voi la altceva. :soc:

 

Si acum o bate pe ma-sa de o snopeste. Si nu ca si-ar aminti de asta.

Editat de laurent-III-rd

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×