Sari la conținut
Forum Roportal
Yvo

Cucuveaua

Postări Recomandate

ADITM

 

Chiar ai haz. Am ras cu lacrimi! Asa-mi plac oamenii, veseli, plini de optimism, de voie buna, nu imbacsiti de superstitii, prejudecati si tot felul de ganduri care de care mai sumbre.

 

Acuma sa-ti spun si eu de tanti Maria. E cumatra soacrei fratelui meu. De cate ori auzea cucuveaua cantand, se ruga la Dumnezeu sa-i moara socrul. Si-a murit, da' nu socrul, ca ala e inca bine mersi, a murit vecinul socrului...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca sunt, dar e mare pacat sa folosesti rugaciunea ca sa faci rau semenului tau. Nu stiu daca Dumnezeu ia in calcul asemenea cerinte sau le ignora, insa cred ca cel/cea care face un asemenea pacat, isi primeste rasplata...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am auzit ca in Oltenia pe undeva, prin satele alea sudice se intampla tot felul de chestii de genul: blesteme, vrajitorii, ce se fac pe seama unora. si unii oameni vin cu cerinte din astea...mi se pare revoltator

 

biata cucuvea....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa fim seriosi! Cucuveaua e doar un pretext, o superstitie prin care oamenii fara pregatire, fara judecata, ca sunt si destui cu scoala care gandesc anapoda, incearca sa justifice moartea cuiva care oricum se intampla, cand se termina programarea cu sau fara cantecul cucuvelei.

Nu stiu ce se intampla in Oltenia, nu sunt de acolo si nici rude nu am prin zona, dar am vazut la TV ce lume necivilizata si inapoiata este acolo, ma refer la populatia rurala, oameni dispusi sa se dea la cele mai barbare practici. Este revoltator ce se intampla in acea zona si indaratnicia cu care cred in superstitii si in practici oculte.

Wow!!!

post-36849-1161161952_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hai sa fim seriosi! Cucuveaua e doar un pretext, o superstitie prin care oamenii fara pregatire, fara judecata, ca sunt si destui cu scoala care gandesc anapoda, incearca sa justifice moartea cuiva care oricum se intampla, cand se termina programarea cu sau fara cantecul cucuvelei.

Nu stiu ce se intampla in Oltenia, nu sunt de acolo si nici rude nu am prin zona, dar am vazut la TV ce lume necivilizata si inapoiata este acolo, ma refer la populatia rurala, oameni dispusi sa se dea la cele mai barbare practici. Este revoltator ce se intampla in acea zona si indaratnicia cu care cred in superstitii si in practici oculte.

Wow!!!

nici eu nu sunt de acolo si n-am pe nimeni acolo.

cat despre cucuvea... mai bine o lasam in pace ca sughite. :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Treaba cu cucuveaua (cacofonie intenţionată) este reală, nu e o superstiţie.

Cu o săptăm

Editat de PSC2007

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Treaba cu cucuveaua

 

daca stau sa ma gandesc bine, de cand a murit prietena mea nu am mai auzit-o :drag: e totusi bine, deocamdata :crazy:

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×