Sari la conținut
Forum Roportal
Yvo

Cucuveaua

Postări Recomandate

Personal nu cred in ele. Depinde mult de ceea ce crezi tu, iar daca tu crezi in ele intotdeauna vei incerca sa faci o analogie intre ele si evenimentele neplacute din viata ta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu pana azi am crezut ca bufnita si cucuveaua sunt acelasi lucru :tease:

Atasati si voi o imagine sa vada si ochii mei cum arata o cucuvea.

Cred ca o sa mor proasta. ( Dar n-o sa mor :jester: ca inca nu mi-o cantat la geam minunata pasare)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am un amic care sta pe langa cimitir...saracul.. si de cate ori merg pe la el aud cucuveaua..ce-o fi insemnand , nu stiu, dar nici nu vreau sa fac vreo legatura...ca nu cred in superstitii, decat in alea bune :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cred ca bufnita si cucuveaua sunt una si aceeasi. Chiar la imagini: am cerut cucuvea si mi-au dat bufnita.

 

Si-am sa va spun acuma o intamplare reala, ca sa credeti ca nu-i superstitie ceea ce "spune" sau "anunta" cucuveaua.

O vecina de a noastra, de cate ori auzea cucuveaua cantand, se ruga la Dumnezeu sa-i moara socru'. Da!!! Si i-a murit vecinu', socru-sau inca mai traieste! Bu-hu-huuuu...

post-36849-1159081185_thumb.jpg

post-36849-1159081445_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu pana azi am crezut ca bufnita si cucuveaua sunt acelasi lucru :focus:

Atasati si voi o imagine sa vada si ochii mei cum arata o cucuvea.

Cred ca o sa mor proasta. ( Dar n-o sa mor :) ca inca nu mi-o cantat la geam minunata pasare)

 

cucuveaua este o bufnita!!!!!!!! numai ca asa cum exista mai multe specii de oameni, asa exista si mai multe specii de bufnite :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu pana azi am crezut ca bufnita si cucuveaua sunt acelasi lucru :crazy:

Atasati si voi o imagine sa vada si ochii mei cum arata o cucuvea.

Cred ca o sa mor proasta. ( Dar n-o sa mor :yahoo: ca inca nu mi-o cantat la geam minunata pasare)

 

cucuveaua e mai mica pe cand bufnita e mai imperioasa insa in genere denumirea de cucuvea e data de romani

 

eu am o bufnita care sa sta intre blocul meu si al vecin si-mi canta in toate noptile si iote: sunt vie si nevatamata :P ca si pisica mea de altfel :cheer:

concluzie: nu patesti nic, e doar o superstitie, apropo...ati vazut reclama cu mata neagra si Lotto? :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am o intrebare .pasarea mortii =cucuvea?

 

Da, din batrani asa i se zice.

Si mai are o denumire la fel de plina de "buuuuuun" augur: pasarea-saraciei. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×