Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce vezi tu cand te uiti in spatele unei oglinzi?

Uita-te si pe urma poate mai vorbim...

 

dosul :doh:

 

Sufletul o inventie a mintii

 

daca ar fi s-o luam asa, totul ar fi o inventie a mintii :unknw:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dosul :doh:

daca ar fi s-o luam asa, totul ar fi o inventie a mintii :unknw:

Exact...deci?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cercetatorul suedez, medicul Nills Jakobson, a avut recent lugubra idee de a cantari o serie de muribunzi in momentul fatal. El a constatat pe macabrele indicatoare ale cantarului sau ca, indiferent de sex sau de varsta, trupul uman pierde invariabil 21 de grame in clipa mortii. In conferinta de presa organizata, Nills Jakobson a declarat ca aceasta este greutatea sufletului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sufletul este ceva imaterial ce nu poate fi descris doar in cateva cuvinte...

Incearca sa culegi mai multe cuvinte si sa ne spui si noua ce-ti iese...despre suflet

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mintea si sufletul sunt doua lucruri diferite, deci n-ai cum sa-i raspunzi mintii la intrebarea "ce este sufletul ?". Daca vrei sa afli (cunosti) ce este sufletul atunci trebuie sa simti ce este nu sa zici ce este, caci simtirea este limbajul sufletului.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca mai e un topic asemanator, mai vechi, daca-mi amintesc bine.

Erau unii care ziceau ca sufletul uman e format din 3 parti/ekstaze, moduri prin care activeaza:

1). sufletul vegetativ - prezent si la plante; e responsabil de nutritie si inmultire; se considera ca ar fi situat in jurul ombilicului. In cazul omului, sufletului vegetativ i se atribuia dorinta, in special, cea sexuala si nutritiva. Se intalneste la om, animale, plante.

2). sufletul apetitiv - prezent incepand de la animale; e responsabil cu miscarea si cu sensibilitatea. In cazul omului, dorinta de putere, de glorie erau atribuite acestui suflet. Sediul acestui tip de suflet ar fi zona din jurul inimii.

3). sufletul intelectual - prezent numai la om, desi defineste omul, era considerat "partea divina" din el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atunci,cei care au facut aceasta clasificare s-au inselat amarnic. :doh:

Nu exista asa ceva-suflet apetitiv,vegetativ,fugitiv,impulsiv & shit...Exista un singur tip de suflet_caruia ii spune simplu-suflet_si atat.

Ca ti se mai face tun din cand in cand,ca itzi mai vine sa :blink: ,ori ca_te mai trec fiori pe nu stiu unde...astea sunt_numai si numai rezultatul reactiilor unor chimicale.

Apoi,nu dau doua cepe degerate pe cei care zic ca sufletul e-n anus.Beacs!!! :P

AIa sunt handicapatzi sentimental,ramasi etatzi doar pe materie. :P Aia sunt orbi,de-al draku.Ii compatimesc,de-mi vine sa-mi suflu mucii-pe dosul lor... :tease:

 

Si-acum_sa raspund la intrebarea ''Ce este sufletul?!".Chi_ar spune budistii,ruah_ar spune evreii...

Eu n-am sa ii spun asa,ci il voi defini ca pe o forma de substantza imuabila constituita din lumina-(energie pozitiva)_si intuneric-(antisubstantza~substantza neagra sau energie negativa),aflate in cantitatzi disproportionate. :)

Asta ar fi,un alt aspect al faptului pentru care suntem nefericiti-lipsa echilibrului.Sentimentele nu sunt stabile-alterneaza de la o zi la alta_si atunci va fi,cand intuneric in cantitate mai multa sau mai putzina-cand lumina...Dar_fericirea nu se poate obtine decat la echilibru.

In rest,sunt numai stari de bucurie sau de tristete care alterneaza...

Deci,fericirea nu se poate obtine in timpul vietii_ramanand doar o notiune de discutat,fiindca in acest timp_evoluam si cautam sinele...Abia in momentul in care_ajungem sa il cunoastem,atingem echilibrul-prin urmare_si fericirea. ;)

Deci,am prezentat aceste aspecte ca se stie ca_sufletul nu poate fi nicidecum in dos sau in plm,deci_esentza nu este in slobozul tau sau al celui pe care ti-l daruieste-(caci_asta ai vrut sa transmitzi defapt,pana la urma urmei...iar eu,iti retransmit cu omagii_ca imi folosesc dosul pe tipul asta de mentalitate asa cum_mi-l folosesc pentru a ma caca pe el ban sau pe ele avertismente!In drepturile omului si ale cetateanului se vb.destul de clar,despre libertate de exprimare-asta_ca o mica paranteza).

Si daca esti orb sau oarba,mai dute-n plm la oculist_si punetzi lentile de contact! :o:

Voi-mercantilii de astazi-de ieri_si din toate timpurile...habar n-atzi avut_sa traitzi vreodata...Va compatimesc! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit si de Platon_si de Baruch Benedict Spinoza_si de Hengel_si de Blaga,de Bertrand Russel,Socrate,Aristotel...am auzit si de Mos Craciun cum si de tatal elf. :yawn: Am auzit pana si de Andre Dicovici,chiar si de Wahaha... :no:

Ce existentza mea?!Aia n-au fost tot oameni?!Doar pentru ca il cheama Aristotel,trebuie sa-l venerezi sau sa il ridici la un nivel de supraom?!Nu-nicidecum.A fost un simplu om care si-a spus pur si simplu parerea.Unele idei au fost bune iar altele sau dovedit astazi a fi un nonsens.Plus ca_trebuie sa observi la ce perioada a trait si a filosofat mesior Aristotel-384-322 I.Hr.Si spunea omul ca,fiinta umana este esential un agent rational,a carui viatza este ghidata de ratiunea practica catre atingerea binelui ultim...

Cu atingerea binelui ultim sunt de-acord si l-am explicat in mesajul anterior,prin prezenta echilibrului.

Dar_cu faptul ca omul este esential un agent rational,nu cred.Nu cred deloc_as spune.

Tu trebuie sa ai capacitatea de a rationa cu propria mentalitate_si de a observa ce-i cu viatza asta din trairile de zi cu zi si din ceea ce ti se-ntampla tie-pesonal.Daca te lasi ghidata de tot felul de idei...e ca si cum ai zice simplu-gravitatia e-n sus si noi plutim in jos.Sunt mare teoretician,ce plm!!!Dati-ma la Pro.TV.!Am dreptul sa sustzin ideea asta,nooo?!Ca asa imi spune joint-ul! :doh:

Deci,spuneam mai sus ca omul nu este esential o fiinta rationala.Nu in asta consta esenta.Think about it! :crazy:

Daca nu ai avea acest suflet sau nucleu de energie sau cum vrei sa-i zici tu...mainile tale nu s-ar mai raci sau incalzi cand te-ar lua iubitul in brate.Sau_nu te-ai mai revolta,nu ai mai zambi,nu ai mai iubi,nu ai mai simti nici macar durerea.Ai fi doar un organism animal condus de modul de functionare al microcipului.Exact ca la computere. :)

Cam asa stau lucrurile...Si fii putzin mai atenta,ca eu am dat f.clar in mesajul anterior-definitia sufletului,ca fiind un nucleu de energie alcatuit din cele doua substanze disproportionate-(acest lucru l-am dedus dupa ce-am citit o serie de carti de filosofie si fizica de tip cuantic...plus ca,mi-am valorificat f.bine constiinta si spiritul meu).

Deci,sufletul e un totunitar-nu poate fi transat ca niste amarate de particule.

Caci,mesior Sigmund Freud pe care l-ai citat la semnatura_a impartit aparatul psihic(atentie!-aparatul psihic-nu sufletul),in a)inconstient-sediul pulsiunilor sexuale sau al libidoului din cauza caruia unii au zis ca sufletul e-n dos,inconstient care a cautat sa-si satisfaca primitivismul prin aparitia in planul constient;

b)constientul,care este dezvaluit sub masca cogito-ului absolut ca fiind responsabil de actele sale,peren si indestructibil.

Ca sa nu mai vb.ca_filosofia moderna discuta si de supraconstient.

Oauu,predare ca pentru copiii de clasa a IV-a! :o:

Draga mea,tin sa-tzi precizez ca nu asta e important-sa ne-apucam sa vedem care stie sa dea mai multe citate din mai marii intelectuali ca sa ridice in ochii tuturor,nu filosoful respectiv ci_pe sine. :o:

Important este_sa abordam diferite teme si sa discutam liber,cu scopul de a ajunge la un consens. :o:

Si daca_nu stii sa rationezi cu propria mentalitate inseamna ca,nu esti nici macar la un nivel de homo-sapiens.

Multumita,frumoaso?!

 

P.S.Misto avatar,Wahaha!Noo,serios-e chiar misto!Eee...f.artistic! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×