Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu vroiam doar sa sugerez ca Aristotel a fost cel care a facut clasificarea celor 3 tipuri de sufletul.

Nu-ti inteleg nevoia haotica de a epata.

P.S. Foloseste si scrie numele filozofilor corect.

 

Sufletul corespunde afectivitatii, iar aceasta e un proces psihic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Zi-mi si mie,ce nume de filosof l-am scris gresit ca eu nu-mi dau seama,ca e prea mult fum de marijuana prin camera!...

Apoi,procesul psihic e un proces exclusiv al constiintei,iar constiinta nu e totuna cu nucleu energetic~spiritul~sufletul~chi-ul~ruah-ul. :flowers: Sentimentele sunt generate de acest nucleu_si traduse de constiinta,ca-n momentul in care intri in Matrix si curg tot felul de cifre pe ecranul operatorului.Dar,nu uita_ca Neo chiar daca era conectat la Matrix,o iubea pe domnisoara...si asta-nu ca un sentiment afectiv si doar atat_ci chiar o iubea fiindca a zburat gagiul cu 10 mah_si a prins-o pe printesa in bratzele-i calde...dupa care,i-a scos glontul din dorinta de a o tzine langa el-din dorintza de a o tzine in viatza.Si asta,fiindca o iubea.Plus ca,s-a sacrificat pentru eliberarea orasului respectiv...si chestii din astea...

S-a-nteles acum,iubi?! Trebuie sa faci dinstinctia intre o oarecare reactie chimica si sentimentul divin.So...pace tie! :)

 

P.S.Mai,da`chiar imi place avatarul tau!E extra-e nisip-e beton!Da-mi si mie add,folosind id-ul andre_dicovici

Bineinteles,asta_numai daca vrei tu...Okay!? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am auzit si de Platon_si de Baruch Benedict Spinoza_si de Hengel_si de Blaga,de Bertrand Russel,Socrate,Aristotel...

Baruch sau Benedict(varianta latina) Spinoza, Bertrand Russell si poate Hegel

Editat de Wahaha

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista o vorba veche care suna cam asa: "Ma doare sufletu'"...

Toti suntem constienti ca avem un suflet.Nu prea stim noi ce e dar stim ca avem un suflet si ne dam seama de asta atunci cand suntem loviti de sentimente puternice fie ele de fericire fie ele de ura.Atunci simtim ca avem un suflet.

Toti suntem constienti ca avem si un trup.Aici e mai usor pentru ca pe asta nu numai ca l simtim tot timpul dar pe asta il mai si vedem.Asta iese la iveala pentru ca este material intr-o lume in care materia e stapana.

Nu toti suntem constienti ca inainte de trup si suflet noi suntem spirit.Spiritul este f greu de constientizat si de multe ori imposibil pana in clipa mortii.Spiritul este partea imateriala a omului ramasa in inconstient prin si datorita lipsei sale de materie.

Sufletul este o mica parte a spiritului scapata din partea inconstienta ce vine si zguduie constientul fizicului atunci cand uitam sa l punem pe primul loc.

Editat de SeqenenreTao

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sufletul este esenta vesniciei. Dupa parerea mea de fapt doar sufletul si exista. Viata umana pe pamint nu e decit o suplinire a sufletului. Sufletul este o cale intre noi si Dumnezeu. Prin toate vietile traite pe pamint sufletele nu fac decit sa se purifice, sa se perfectioneze, pregatindu-se pentru fericirea eterna ce ne asteapta in ceruri.

Asta e parerea mea, parerea unei persoane ce crede citusi de putin.

Consider ca nu se poate vorbi despre suflet fara a fi credincios caci sufletul ne este dat de la Dumnezeu.

 

de acord intr-o oarecare masura. Cat despre existenta unui D'zeu e peste intelegerea mea, dar nici imposibil.

In felul asta ne mentinem in realitate, orice efect are o cauza, cauza existentei am explicat'o prin existenta unui D'zeu... adevarul este dincolo de noi dincolo de viata si ca sa avem acces acolo este necesara existenta sufletului, etern si fara de sfarsit!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sufletul e substanta spirituala,e divinitatea insasi...........e iubirea care te inalta pana la D-zeu........e absolutul care salasluieste-n eternitate...........esti tu insuti,oglinda care te face cunoscut uneori chiar inainte de-a te cunoaste .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×