Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Este ok ceea ce spui, doar ca, din cate se observa, dragul nostru Pippo are deja o intelegere profunda si sunt convinsa ca nimeni nu-l poate "destabiliza"(oricum ar incerca, sub orice forma), daca putem spune asa, de pe Calea Optima aleasa de Sufletelul lui si atunci acel "taur" de care ne spui aci, nu-l reprezinta deloc, ci mai degraba Taurul Ferdinand. (este un comentariu al meu doar vis-a-vis de ceea ce spui tu, draga Octav si sper ca Pippo sa inteleaga ceea ce-am spus si sa n-o ia ca pe o ofensa, Doamne fereste, departe de mine gandul...chiar din contra il apreciez foarte mult si-i multumesc pentru postarile lui, fiind cu foarte multe aspecte semnalate de el in rezonanta)

 

Octav, din pacate cei 3 nu sunt propagandisti. Oricum propagandistii actioneaza in interese si ideologii politice. Bengal era propagandist. Si mai apar unii in preajma alegerilor.

 

Pe alte situri multi fac "propaganda" doar sa-si sustina orbeste propriile crezuri, majoritatea din incapatanarea de a considera diferite argumente, fapt ce ii duce la incapacitatea de perfectionare de sine spre a intelege mai multe.

 

Oamenii chiar atunci cand observa detalii gresite, nu-si reconsidera ideile si nu-si revizuiesc dogmele.

 

---------------------------------------

 

Problema pleaca de la faptul ca sistemul de educatie nu-l invata pe om cum sa gandeasca si cum sa-si perfectioneze gandirea. Omul isi perfectioneaza pana la un punct gandirea in scoala din zbor, dar nu este suficient. Ar trebui sa fie o materie speciala care sa trateze doar metodele de perfectionare a propriei gandiri si interpretarea corecta a realitatii inconjuratoare.

 

Dar o asemenea perfectionare ar crea probleme mari sistemului, deoarece ar iesi copii si oameni inteligenti si autonomi in gand si fapta, si nu cetateni docili si suspusi sistemului.

 

Daca am introduce in scoli o materie de perfectionare a gandirii, si daca in loc de indoctrinarea cu munti de informatie culturala inutila copiii ar fi instruiti ca cel mai important lucru fiind adevarul si perfectionarea gandirii, am avea intr-o generatie schimbari majore, o noua inflorire indiferent de sistemul politic care ar fi nevoit sa se remodeleze si sa-si extirpe intreaga mafie mincinoasa si propagandista pentru a supravietui exigentelor noii generatii de oameni care nu ar mai putea fi manipulati.

Editat de Pippo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Copiii trebuiesc invatati de mici sa urasca minciuna, ca fiind cel mai important lucru. Sa refuze minciuna, sa nu minta sub nici o forma, sa nu accepte minciuna. Apoi cand ajung mai mari, trebuiesc invatati sa investigheze, sa cerceteze orice lucru, sa nu adopte dogme si idei fara a le intelege, fara a le raporta la realitate. Ce nu reusesc sa inteleaga, sa nu asimileze, sa revina mai tarziu dupa ce inteleg intai lucruri mai simple. Sa nu asimileze cunostinte fara rost. Sa nu se puna nici o baza pe memorie, doar pe intelegere. Tot ceea ce se memoreza sa fie eventual doar automat in urma intelegerii, nu cerut.

 

Este exact inversul sistemului de invatamant de astazi...

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Typhon, calmeaza-te, chiar daca-ti place.

Reveniti la schimbul de idei pe marginea subiectului, nu pe marginea persoanelor voastre.

Galeria.. daca nu aveti de comentat subiectul, forumul e mare.. gasiti voi ceva de zis ontopic.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este ok ceea ce spui, doar ca, din cate se observa, dragul nostru Pippo are deja o intelegere profunda si sunt convinsa ca nimeni nu-l poate "destabiliza"(oricum ar incerca, sub orice forma), daca putem spune asa, ...

Intr-adevar ;)

 

Nu duc o lupta ideologica pentru a impune niste idei. Doar am discutat ideile, intrand in detalii unde a fost necesar. De cele mai multe ori, mici detalii eronate schimba intreaga problema. Unele par banalitati, dar sunt puncte esentiale. Totusi unii oameni nu sunt dispusi sa studieze si sa-si clarifice aceste puncte esentiale, sa-si corijeze mici erori care apoi fac mari diferente. Iar altii judeca subiectiv, superficial si rautacios de pe margine, introducandu-se in vorba doar pentru a condamna.

 

La nivelul ideologic la care am discutat in ultimul timp pe forum, de o destabilizare ideologica nici nu poate fi vorba. In schimb discutiile contradictorii lipsite de argumentatie si atacurile rautacioase ma intristeaza profund. Nu pentru mine, ci pentru ceea ce este Romania.

 

Poate din fericire pt mine, chiar de as vrea, nu mai am timpul necesar pt a discuta subiectele. Ce a fost pierdut cu divagatii e pierdut, timpul s-a dus. Cine a inteles importanta perfectionarii de sine a sufletului, bine, cine nu, nu. Poate am fi avut mult mai multe rezultate utile cu totii daca directiile si intentiile ar fi fost in general constructive. Dar nu-mi pot permite sa mai port discutii care nu sunt strict la obiect, argumentate si esentiale. Nu mai este timp pentru asta. Poate doar putin pe la bla-bla in pauza de-o cafea. :)

 

-------------------------

 

Iti multumesc Lucia pentru sprijinul constant, tuturor celor care mi-au fost alaturi intr-un fel sau altul, si celor care m-au ajutat de-a lungul timpului prin discutii constructive sa ma inteleg mai bine pe mine insumi. ;)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

...

De multe ori ma intreb ce s-ar intampla daca taurul ar intelege ca se repede inspre o panza colorata, si nu spre hartuitor.

 

 

Pentru asta ar trebui ca taurul sa gandeasca.

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sufletul este lacrima de dor. E acea parte a fiintei noastre care cauta esenta pierduta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×