Sari la conținut
Forum Roportal
Florian_L

Doctrina ingrozitoare a iadului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

asa mi-a zis popa ...si profesorii de religie .... tu ce concluzii ai tras din aceasta pilda?

 

Te cred...Am inteles ca credinta/increderea oamenilor in divinitate este mult prea mica si ca indiferent de argumente unii tot nu ar crede... :aranjare:

Editat de marinaru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Te cred...Am inteles ca credinta/increderea oamenilor in divinitate este mult prea mica si ca indiferent de argumente unii tot nu ar crede... :spiteful:

da ..si asta ...dar asta reprezinta doar o parte din morala ei ...cel putin asa mi s-a explicat mie ....stii ...de aici au catolici argumente pt. purgatoriu ...,adica trebuie sa existe o cale de mijloc intre rai si iad....astfel nu ar avea nici un rost rugaciunile pt. sufletele mortilor :aranjare:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da ..si asta ...dar asta reprezinta doar o parte din morala ei ...cel putin asa mi s-a explicat mie ....stii ...de aici au catolici argumente pt. purgatoriu ...,adica trebuie sa existe o cale de mijloc intre rai si iad....astfel nu ar avea nici un rost rugaciunile pt. sufletele mortilor :dance4:

 

Lucrurile sunt mai complexe...rugaciunile pentru sufletele mortilor se fac la anumite perioade...atunci omul vine la biserica si da banu...iar partea cu purgatoriu este doar o poveste de speriat copii in care cred si adulti...tot inventata de "biserici"...ca sa ii sperie pe oameni...motivele sunt evidente... :dance3:

 

Astea nu au legatura cu biblia si nici cu pilda respectiva...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lucrurile sunt mai complexe...rugaciunile pentru sufletele mortilor se fac la anumite perioade...atunci omul vine la biserica si da banu...iar partea cu purgatoriu este doar o poveste de speriat copii in care cred si adulti...tot inventata de "biserici"...ca sa ii sperie pe oameni...motivele sunt evidente... :dance3:

 

Astea nu au legatura cu biblia si nici cu pilda respectiva...

tocmai ...ca purgatoriul ii mai clmeaza pe oameni ...pt. ca de acolo exista o cale de iesire... spre rai ...

 

zici tu ca nu au legatura...ia du-te tu si intreaba niste preoti catolici ...calugarite...profesori de religie...ce vrei tu ..sa vezi ce o sa-ti zica....acuma nu intelege gresit ..eu nu zic ca au dreptate ...eu zic doar ce zic ei :dance4: ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tocmai ...ca purgatoriul ii mai clmeaza pe oameni ...pt. ca de acolo exista o cale de iesire... spre rai ...

 

zici tu ca nu au legatura...ia du-te tu si intreaba niste preoti catolici ...calugarite...profesori de religie...ce vrei tu ..sa vezi ce o sa-ti zica....acuma nu intelege gresit ..eu nu zic ca au dreptate ...eu zic doar ce zic ei :dance4: ....

 

Eu nu am spus ca nu exista persoane care sa faca astfel de afirmatii...dar eu nu cred ca ele sunt biblice...pentru ca despre asta discutam mai devreme...cu pilda... :dance3:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Marinare, vezi ca duci lumea in eroare cu iesirea din iad scrisa in biblie. Daca nu ai inteles, sau nu ai chef sa explici omului, nu-l mai incurca.

Caci daca se poate iesi din Iad, atunci se poate iesi si din inexistenta, pt ca sfarsitul vietii, moartea si inexistenta sunt una si aceeasi. Nu stiu de unde ai tu traducerea care spune ca "moartea si iadul" au dat inapoi, caci la mine zice moartea si "locuinta mortilor". Si daca locuinta mortilor este iadul, atunci nu au nimic in comun cu Iazul de foc unde va fi aruncata si moartea insasi, dupa cum scrie la cap 20:14,15.

Pt ca din Iazul de foc nimeni nu va putea iesi. Acolo este un foc care arde vesnic, sau care arde pt vesnicie. Ce arde el nu va fi in veci recuperat.

Daca este un "acolo" sau un "atunci", se poate afla studiind, dar oricum va avea loc o condamnare VESNICA. Imposibil de revocat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Marinare, vezi ca duci lumea in eroare cu iesirea din iad scrisa in biblie. Daca nu ai inteles, sau nu ai chef sa explici omului, nu-l mai incurca.

Caci daca se poate iesi din Iad, atunci se poate iesi si din inexistenta, pt ca sfarsitul vietii, moartea si inexistenta sunt una si aceeasi. Nu stiu de unde ai tu traducerea care spune ca "moartea si iadul" au dat inapoi, caci la mine zice moartea si "locuinta mortilor". Si daca locuinta mortilor este iadul, atunci nu au nimic in comun cu Iazul de foc unde va fi aruncata si moartea insasi, dupa cum scrie la cap 20:14,15.

Pt ca din Iazul de foc nimeni nu va putea iesi. Acolo este un foc care arde vesnic, sau care arde pt vesnicie. Ce arde el nu va fi in veci recuperat.

Daca este un "acolo" sau un "atunci", se poate afla studiind, dar oricum va avea loc o condamnare VESNICA. Imposibil de revocat.

 

Ar trebui sa afli din ce cuvant se traduce IAD si din ce cuvant se traduce "locuinta mortilor"...inainte sa spui ca duc lumea in eroare cu ceva... :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ar trebui sa afli din ce cuvant se traduce IAD si din ce cuvant se traduce "locuinta mortilor"...inainte sa spui ca duc lumea in eroare cu ceva...

 

Stii bine ca manualul ucenicului lui Hristos este biblia, iar ca judecata se va face pe baza de credinta fiecaruia, asa ca "sapaturile" pe langa biblie nu fac altceva decat sa complice credinciosul, si sa confirme neincrederea lui in Cuvantul scris.

Asa ca nu incerca sa ma duci si pe mine in eroare. :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stii bine ca manualul ucenicului lui Hristos este biblia, iar ca judecata se va face pe baza de credinta fiecaruia, asa ca "sapaturile" pe langa biblie nu fac altceva decat sa complice credinciosul, si sa confirme neincrederea lui in Cuvantul scris.

Asa ca nu incerca sa ma duci si pe mine in eroare. :jester:

 

il servo...adventistii sunt recunoscuti pentru faptul ca nu pot sa vada altceva decat invata la propria biserica...dar in acest caz lucrurile stau diferit...Hades si Sheol...din greaca si ebraica...sunt 2 cuvinte pe care traducatorii le traduc cu IAD sau LOCUINTA MORTILOR...deci IAD si LOCUINTA MORTILOR...este tradus din acelasi cuvant. Cei care te induc in eroare sunt cei care fac alte afirmatii care nu au legatura cu realitatea...studiaza si tu putin variantele in ebraica si greaca...incearca sa faci ceva comparatii...si poate cu putin ajutor de la cel de sus dai ochelarii jos si vezi acest simplu adevar... :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
il servo...adventistii sunt recunoscuti pentru faptul ca nu pot sa vada altceva decat invata la propria biserica...dar in acest caz lucrurile stau diferit...Hades si Sheol...din greaca si ebraica...sunt 2 cuvinte pe care traducatorii le traduc cu IAD sau LOCUINTA MORTILOR...deci IAD si LOCUINTA MORTILOR...este tradus din acelasi cuvant. Cei care te induc in eroare sunt cei care fac alte afirmatii care nu au legatura cu realitatea...studiaza si tu putin variantele in ebraica si greaca...incearca sa faci ceva comparatii...si poate cu putin ajutor de la cel de sus dai ochelarii jos si vezi acest simplu adevar...

 

Nu stiam ca si aroganta este una dintre caracteristicile crestinesti, dar daca tu pretinzi asta, atunci au dreptate cei sinceri sa condamne crestinismul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×