Sari la conținut
Forum Roportal
e-X-plorer

Merita sa ai ECDL?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ECDL?

Frectie la picior de lemn.

Sigur, daca esti genul de habarnist care se taraie cu hartiile dupa el ca sa impresioneze lumea, go for it!

Mai adauga inca o foaie la dosar.

Ai vazut tu undeva la interviuri sau job applications sa scrie: ECDL required? nu.

pentru ca se cauta: 1.) persoane care stiu sa umble pe PC (and how hoard can that be?) sau 2). experti IT (care se mananca cu o alta mamaliga), aia deja au scoala specifica.

 

ECDL: When you wanna brag

Editat de Rider

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ECDL?

Frectie la picior de lemn.

Sigur, daca esti genul de habarnist care se taraie cu hartiile dupa el ca sa impresioneze lumea, go for it!

Mai adauga inca o foaie la dosar.

Ai vazut tu undeva la interviuri sau job applications sa scrie: ECDL required? nu.

pentru ca se cauta: 1.) persoane care stiu sa umble pe PC (and how hoard can that be?) sau 2). experti IT (care se mananca cu o alta mamaliga), aia deja au scoala specifica.

 

ECDL: When you wanna brag

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca exista topicul asta, chiar am vrut sa deschid si eu unu' :roll: Sunt convins ca e o frectie la picior de lemn, dar pe mine ma tenteaza un post de consultant juridic pe teme de integrare europeana. Iar pt o asemenea functie se cer, printre altele, urmatoarele conditii: absolvent de Drept, cunostinte strong de drept comunitar, vorbire fluenta a limbii engleze, cunostinte medii de operare PC.. si stop: daca nu ei ar cere ECDL atunci cine? :yahoo: Adevarul este ca cei de la Ministerul Integrarii desi nu fac referire directa la ECDL, candidatul se va lovi de el la interviu. O stiu de la cineva care a patit-o. Cu toate astea, mi se face asa o sila sa dau 116 lei pt cardul ala + alti 35 pt fiecare modul.. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu mi-am luat ecdl-ul acum vreo 2 ani si intr-adevar nu te ajuta la mai nimic.e mai mult operare pe calculator,chestii pe care le invatam print-a cincea :good: -bani aruncati degeaba.......in ultimu an am facut ceva cursuri oracle-astea erau mai interesante si iti puneau mintea la contributie.oricum astazi toata lumea are ecdl, nu cred ca va mai avea relevanta :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

PENTRU VENUS. Te rog mult poti sa imi raspunzi si mie la cateva intrebari?

Am dat un examen ecdl, modulul 6, (fara sa fac cursurile ecdl - pentru a iesi mai ieftin), crezi ca va tine cont cineva de faptul ca nu am facut nici cursurile si nu am cumparat nici cartile ecdl? La examen am fost singura din sala care a avut ''curajul'' sa vina la examen fara a face cursurile lor si se uitau cam chioras la mine. Este adevarat, a fost foarte greu examenul pentru doar 45 de minute dar nu cred ca am gresit prea multe subiecte...

Cate subiecte ar trebui sa rezolvi bine pentru a lua examenul?

Am vazut ca fiecare subiect are cate un punct, desi unele erau banale iar altele erau groaznic de grele, de ce?

Notele la examene vor fi trecute pe diploma?

Iti multumesc mult. Daca nu ai timp sa imi raspunzi nu este nici o problema. :hi: :flowers:

 

Daca esti functionar public, etc... sau vrei sa devii, ia-ti Permisul European de Conducere al Computerului.

De asemenea daca vrei sa lucrezi in strainatate (la birou si nu in constructii).

1999 ? au trecut niste ani de atunci.....daca costa examinarea 80 euro (inclusiv cardul+permisul- nu-i scump), si-ti permiti financiar, si ai nevoie de un atestat "etalon" la nivel european, ...incearca sa-l obtii.

 

Eu sunt examinator ECDL...daca ai intrebari, neclaritati, etc...iti raspund cu placere. Mai ales daca ai rabdare sa-ti raspund caci timpul liber mi-e limitat.

 

PS Cauta pe cu un motor de cautare detalii despre ECDL in tarile din Europa sa vezi ce preturi au/modul!!!

Editat de Garharitza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...sau, si mai pompos, "Permisul European de Conducere a Calculatorului" . Mi se pare cam amenintatoare denumirea asta... prea de tot, doar ne asezam la tastatura, nu ne rucam la volan! In fine, trecand peste asta, as vrea sa stiu si eu:

- Merita sa investesti ~70 - 80 de euro (taxa ce nu include cursurile, decat cele 7 examene-module si eliberarea documentului) pt acest mult mediatizat atestat de cunostinte IT&C, chiar daca este recunoscut in toata Uniunea Europeana + in alte peste 100 de tari din lume?

 

Nu prea...

Acum depinde ce vrei sa faci. Daca vrei sa te angajezi ca secretara, operator pc, etc., atunci poate iti va folosi la ceva, desi nu cred ca angajatorii dau foarte multa importanta acestui ECDL. Daca ai terminat cel putin scoala generala, ar trebui sa stii sa folosesti calculatorul.

Editat de Scythe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ECDL= Eh, Cum sa va Debitez Leii( a se citi ronii)

Editat de newtask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
PENTRU VENUS. Te rog mult poti sa imi raspunzi si mie la cateva intrebari?

Am dat un examen ecdl, modulul 6, (fara sa fac cursurile ecdl - pentru a iesi mai ieftin), crezi ca va tine cont cineva de faptul ca nu am facut nici cursurile si nu am cumparat nici cartile ecdl? La examen am fost singura din sala care a avut ''curajul'' sa vina la examen fara a face cursurile lor si se uitau cam chioras la mine. Este adevarat, a fost foarte greu examenul pentru doar 45 de minute dar nu cred ca am gresit prea multe subiecte...

Cate subiecte ar trebui sa rezolvi bine pentru a lua examenul?

Am vazut ca fiecare subiect are cate un punct, desi unele erau banale iar altele erau groaznic de grele, de ce?

Notele la examene vor fi trecute pe diploma?

Iti multumesc mult. Daca nu ai timp sa imi raspunzi nu este nici o problema. :jester: :bataita:

 

 

Scuza-ma...intamplator am dat de intrebarea ta...

 

1. Nu tine nimeni cont de faptul ca nu ai facut cursul si/sau nu ai cumparat cartile !

2. Testele .... punctele ? cred ca sunt intrebari de 1 si 2 puncte...

 

De vreun an jumate nu mai lucrez la centrul ECDL... dar, daca ai intrebari... da-mi un buzzz pe mesaje personale.

Iti doresc succes, bafta.... :jester:

 

Sună nemaipomenit să spui

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×