Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Cum scapam de panica  

133 membri au votat

  1. 1. Ai tahicardie?

    • da
      31
    • nu
      39
    • cateodata
      51
    • niciodata
      12
  2. 2. Ai vertij,ameteli?

    • da
      47
    • nu
      26
    • cateodata
      52
    • niciodata
      8
  3. 3. Transpiri abundent si te sufoci?

    • da
      24
    • nu
      48
    • cateodata
      51
    • niciodata
      10


Postări Recomandate

Buna seara tuturor. Am fost "diagnosticata" acum un an de zile cu tulburari anxiodepresive insotite de atacuri de panica. De atunci urmez doar tratament medicamentos cu fluoxetin, calmepam si timonil retard iar cateodata iau pt insomnie stilniox. Simt o ameliorare destul de mare insa nu suficient sa depasesc aceasta "boala". As dori sa am mai multe informatii pe aceasta tema de la cei care poate au trecut prin asa ceva si acum sunt ok. Multumesc anticipat .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

PSIHOTERAPIE. Daca vrei sa faci ceva. Iei medicamente ca se tratezi efectele unor situatii stresante vechi sau actuale pe care probabil nu le "vezi" in adevarata lor lumina. Ai ajuns sa le tolerezi pentru ca n-ai avut incotro sau asa ai crezut... Gata, ca nu sunt asa de mare ghicitor :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tot psihoterapie recomand. Eu am depasit momentul fara medicamente, deci se poate :-

Si....La multi ani!!! Azi e ziua ta, asa ca fii vesela si plina de speranta!

Multumesc pt ajutor...am banuit k trebuie sa fac si terapie dar sincera sa fiu am cautat o clinica buna..pana acum nu am gasit cine stie ce. Vreau un medic care sa-mi trateze cauza..nu efectul. Daca stii pe cineva, iti sunt recunoscatoare. Si La Multi Ani , sanatate si multa dragoste!! Te pup

 

PSIHOTERAPIE. Daca vrei sa faci ceva. Iei medicamente ca se tratezi efectele unor situatii stresante vechi sau actuale pe care probabil nu le "vezi" in adevarata lor lumina. Ai ajuns sa le tolerezi pentru ca n-ai avut incotro sau asa ai crezut... Gata, ca nu sunt asa de mare ghicitor :giggle:

Imi poti recomanda un terapeut bun?! Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

eu sunt champio, si ma numar printre "norocosii" care au dobandit ceea ce se numeste atac de panica.

Din momentul in care mi s-a pus acest diagnostic, totul a devenit "gri". Mi-am facut nenumarate analize in urma carora nu s-a depistat nimic, am citit nenumarate articole, de specialitate, cu privire la ceea ce inseamna atacul de panica, insa toate astea nu au reusit sa imi reduca condiderabil teama de anxietate si mai ales crizele de panica. De aproape un an iau tratament medicamentos (anxiolitic + antidepresiv), fac terapie cognitiv - comportamentala, insa schimbari semnificative nu prea sunt. Doar, as putea spune, obisnuinta cu aceasta situatie. Nu vreau sa cred ca aceasta stare este de fapt o resemnare. Scopul meu pe acest forum este acela de a sti daca cineva a trecut printr-o experienta similara, daca a reusit sa treaca peste aceasta experienta cu bine si mai ales cum a facut acest lucru.

Multumesc.

Numai bine tuturor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
salut,

 

eu sunt champio, si ma numar printre "norocosii" care au dobandit ceea ce se numeste atac de panica.

Din momentul in care mi s-a pus acest diagnostic, totul a devenit "gri". Mi-am facut nenumarate analize in urma carora nu s-a depistat nimic, am citit nenumarate articole, de specialitate, cu privire la ceea ce inseamna atacul de panica, insa toate astea nu au reusit sa imi reduca condiderabil teama de anxietate si mai ales crizele de panica. De aproape un an iau tratament medicamentos (anxiolitic + antidepresiv), fac terapie cognitiv - comportamentala, insa schimbari semnificative nu prea sunt. Doar, as putea spune, obisnuinta cu aceasta situatie. Nu vreau sa cred ca aceasta stare este de fapt o resemnare. Scopul meu pe acest forum este acela de a sti daca cineva a trecut printr-o experienta similara, daca a reusit sa treaca peste aceasta experienta cu bine si mai ales cum a facut acest lucru.

Multumesc.

Numai bine tuturor.

nu o sa intru in detalii,te rog sa nu astepti,pot doar sa spun ca nu medicatia "vindeca" si o vindecare definitiva nu cred ca e posibila...dar daca in timp vei descoperi lucruri care sa-ti faca placere sa le faci si in care sa te refugiezi din cand in cand,oameni(nu neaparat multi) care sa te cunoasca si pe care sa-i simti aproape...starile,atacurile de panica vor scadea in intensitate...Si apoi,un adevar la care poti sa te gandesti e acela ca,pana la urma,lucrurile, lumea care ne inconjoara e realmente simpla...se complica si devine o nebuloasa pe masura ce ii dam voie.....Altceva nu am sa spun

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

champio,

Cat de tare te incurca simptomele? Cum a fost la inceput si cat s-au ameliorat? Le atribui o cauza? Ai avut necazuri? Cum apreciezi efectul medicamentelor? Dar al psihoterapiei cognitiv-comportamentale?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A venit bunatatea asta de boala de sistem si in Romania ?

Asta-i boala de import... face furori in occident respira aia din punga (sa-si normalizeze suflul) de zici ca sunt aurolaci nu alta.

 

PS - atacurile de panica apar odata cu creditele si taxele...de ce oare, nu stiu...

Editat de Schimbarea2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×