Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Cum scapam de panica  

133 membri au votat

  1. 1. Ai tahicardie?

    • da
      31
    • nu
      39
    • cateodata
      51
    • niciodata
      12
  2. 2. Ai vertij,ameteli?

    • da
      47
    • nu
      26
    • cateodata
      52
    • niciodata
      8
  3. 3. Transpiri abundent si te sufoci?

    • da
      24
    • nu
      48
    • cateodata
      51
    • niciodata
      10


Postări Recomandate

Buna din nou,

 

Din ce am citit, e bine sa mergi si la un psiholog. Si mie mi-e putin frica de ce se va inatmpla cand voi reduce si elimina medicamentul. De acea incerc sa ma pregatesc...

 

Cele bune,

Luci.

Cand vei elimina medicamentul vei avea sanse sa te vindeci. Atata timp cat vei lua medicament boala se va amplifica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand vei elimina medicamentul vei avea sanse sa te vindeci. Atata timp cat vei lua medicament boala se va amplifica.

Ai vreo bază teoretică sau practică

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scuze ca ma bag, dar kriemhild vorbeste adesea despre pacientii/clientii sai. Eu unul am dedus instant ca (,) cu asta se ocupa.

 

I'm i wrong ? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iar cu frica de moarte am rezolvat in mare masura.

Scuze că mă bag, sufăr şi re de vreo 5 ani, şi poate aflu cum se poate rezolva cu ea(cu frica de moarte :) )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Kriemhild draga, daca-mi permiti. :jester:

Tin sa iti multumesc inca o data ca m-ai facut constient de anumite lucruri, si desi pare miraculos, de 2 zile parca ma simt mult mai eliberat.

Btw: Nu vine si nota de plata nu ? :jester:

 

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Kriemhild draga, daca-mi permiti. :jester:

Tin sa iti multumesc inca o data ca m-ai facut constient de anumite lucruri, si desi pare miraculos, de 2 zile parca ma simt mult mai eliberat.

Btw: Nu vine si nota de plata nu ? :roll:

 

:jester:

 

:) Ma bucur ca un pic te-am linistit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salutare,

 

La mine cea mai mare frica e cea de boli. Problema la mine este declansarea atacului; in general am diaree, apoi o slabire a muschilor de la gambe si dupa vreo 2 zile imi apare atacul... Cred ca este o chestie indusa psihic si mi-e greu sa tai lantul asta (diaree->dureri muschi-> atac).

Sper ca mergi si la psiholog.

 

Numai bine.

In general diareea si durerile musculare sunt simptome ale sevrajului.Ai renuntat de curand la tutun,alcool,tratament medicamentos sau orice altceva ce ar putea produce dependenta?Se stie ca sevrajul te arunca intr-o stare de depresie psihica iar de aici la anxietate respectiv atac de panica mai e doar putin.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cred ca este o mare greseala sa renunti la un "tratament" medicamentos de care esti dependent fara a avea sprijinul unui medic.Cred ca fiecare om care sufera de atacuri de panica isi poate gasi preocupari cu scop pur terapeutic(am inteles ca scrisul face f bine).Poate ca ar fi bine sa nu mai incerci sa fugi de acele senzatii nedorite/neplacute ci sa le infrunti ( sa incerci sa descoperi cat de reale sunt,sa incerci sa-ti spui ca nu e ptr prima oara cand se intampla si in final sa le controlezi).Orice senzatie -aici frica e dusa la paroxism- odata constientizata este ca intensitate degradata.

Editat de SeqenenreTao

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×