Sari la conținut
Forum Roportal
deea_s

Esenta si aparenta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sunt momente in care pentru " prima impresie" pe care o faci tragi mult timp. Asta de obicei cand este o gafa .. colosala.. si "beneficiarul" este de ex.. noul tau sef! Se mai intampla.. chiar daca mai greu oamenii .. reusesc uneori sa vada si adevarat fata.!!

Am patit-o si eu si "mi-am spalat fata"  in cativa ani buni.. pentru o gluma prosteasca! ::):

cred ca toti am trait o experienta de aceasta !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din pacate sunt persoane care greu isi schimba parerea si probabil ca nici nu au vreun interes pentru a te cunoaste cu adevarat.

 

 

De ce tii neaparat sa schimbi parerea unei astfel de persoane care te-a inteles gresit din start si care "probabil ca nici nu au vreun interes pentru a te cunoaste cu adevarat." ? Eu cred ca indiferenta fata de o astfel de persoana e indicata in acest caz. Timpul le rezolva pe toate. De ce sa-mi consum eu energia, sa-mi tocesc neuronii doar pentru a demonstra unei anumite persoane ca, de fapt, sunt altfel decat ma percepe. Daca are minte in cap si va deschide ochii va vedea probabil la mai mult de 1 cm in fata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
[

De ce tii neaparat sa schimbi parerea unei astfel de persoane care te-a inteles gresit din start si care "probabil ca nici nu au vreun interes pentru a te cunoaste cu adevarat." ?.

 

 

buna intrebare!! :dee subscriu si eu la parerea spideritei ! :dee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema cu prima impresie este ca uneori nici nu ne dam seama din ce cauza o persoane ne este antipatica sau nu. Poate seamana cu cineva care ne displace, poate are un prenume care ne aminteste de ceva neplacut, poate .... motivele sunt 1001. Important e sa nu incerci sa iei totul prea personal - asta e: unii oameni te plac, altii nu. Si la randul nostru - pe unii ii placem, pe altii nu.

 

Ce putem face?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
- asta e: unii oameni te plac, altii nu. Si la randul nostru - pe unii ii placem, pe altii nu. Ce putem face?

 

Nu le da atat de multa importanta si ai sa vezi ca nu mai au acelasi impact asupra ta. Asta poti face. :winca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce tii neaparat sa schimbi parerea unei astfel de persoane care te-a inteles gresit din start si care "probabil ca nici nu au vreun interes pentru a te cunoaste cu adevarat." ? Eu cred ca indiferenta fata de o astfel de persoana e indicata in acest caz. Timpul le rezolva pe toate. De ce sa-mi consum eu energia, sa-mi tocesc neuronii doar pentru a demonstra unei anumite persoane ca, de fapt, sunt altfel decat ma percepe. Daca are minte in cap si va deschide ochii va vedea probabil la mai mult de 1 cm in fata.

 

Ai dreptate spider.......oricum oricat de mult am incerca sa fim pe placul tuturor tot nu vom reusi......mereu o sa existe o persoana care sa nu te placa din diferite motive :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da mai Sufletel.....lasa-i ca tot ei au de pierdut. Iar tu nu ai nevoie in preajma ta de oameni care te percep gresit din start. Si nici timp si energie de irosit sa le schimbi impresiile. Ai lucruri mai bune de facut in viata. Vei intalni cu siguranta mult mai multi oameni care sa te placa. :winca: si sa te aprecieze.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

prima impresie depinde in primul rand in ce conjunctura si-o face celalalt despre tine.....daca faci ceva ce ii place poate ca va avea o impresie bune despre tine...dar daca il enervezi cu ceva...te va privi urat! si sa schimbi aceasta impresie..in orice directie nu e prea greu...fa exact invers decat ai facut prima oara de vreo 2-3 ori la rand si convinge-te!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai Deea, o persoana poate fi vazuta din 3 pcte de vedere:asa cum o vad altii,asa cum se vede ea si asa cum este in realitate.Cum se vede ea este mai aproape de realitate decat cum o vad altii...Io sunt o persona pe care o intereseaza f mult parerea celorlalti...sau ma interesa...si mi-am facut mult rau incercand sa fiu perfect.Acum imi dau seama cat de sus sunt fata de cele mai multe persoane...Sunt si vor exista intotdeauna persoane care vor incerca sa te ia peste picior sau sa te jigneasca din diferite motive...cel mai bine e sa nu le iei in seama...in caz contrar iti consumi energia de pomana.E adevarat asta vine si din experienta dar trebuie sa ai un start bun.Fa ce stii tu ca e mai bine si critica-te singura,ai idealurile tale,simti atunci cnd faci ceva gresit.Faza ironica e ca cei care critica sunt in cele mai multe cazuri cei cu defecte multe.Exact atunci cnd n-o sa-ti mai pese,lumea o sa te vada cum esti .Fii nepasatoare,sunt multi prosti pe lumea asta,crede-ma!!!

Editat de WouWou

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prima impresie conteaza si totusi aparentele inseala....sunt 2 chestii care se bat cap in cap....important este ce iti doresti tu de la persoana respectiva si ce aplici....oamenii care se iau dupa false aparente sunt superficiali....

Esentzele tari se tin in sticlutze mici! :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×