Sari la conținut
Forum Roportal
deea_s

Esenta si aparenta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce e de facut cand cineva isi face o parere gresita despre tine?
Nimic astepti .. incerci sa fi "tu insuti" data viitoare (in cazul in care mai exista o data viitoare!) :dee
De obicei prima impresie e gresita....

Nu intodeauna, dar in principiu nimeni nu ar trebui sa se bazeze pe prima impresie, de obicei " ii acorzi persoanei un timp " sa vezi ce fel de om este. :dee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate.Insa nu toti oamenii gandesc asa.Din pacate sunt persoane care greu isi schimba parerea si probabil ca nici nu au vreun interes pentru a te cunoaste cu adevarat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
prima impresie e gresita....
...cred ca se spune "prima impresie conteaza".....e nevoie de subiecte la "coltul trist".....dar.....cred ca e timpul sa trecem de prima impresie...... !!!!!!!!!! :socca: :dee :socca: :dee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

loool

faza cu esenta si aparenta se refera la cei care vor sa para ceea ce nu-sa dar ar dori sa fie :dee e destul de nasol totusi ca cineva sa-si faca o parere rea despre tine ... nu ramane decat sa-i demonstrezi ca nu e asa :dee :pee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu stiu daca am ales bine titlul ma refeream la faptul ca in aparenta suntem intr-un fel(in ochii celorlalti) si in esenta altfel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca, atunci cand o persoana chiar vrea sa te cunoasca, nu ramane la o prima impresie. Iar daca dupa prima impresie nu arata nici un interes sa vada cum esti tu de fapt, inseamna ca oricum nu ii pasa... deci intr-un fel nici nu are rost sa te obosesti incercand sa-i schimbi impresia despre tine. Desigur, exista exceptii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cam tarziu dar... better late than never!

 

Cred ca am inteles la ce se refera deea. In aparenta avem o imagine pe care toti o percep, o imagine pe care vrem noi sa o impunem, dar de fapt in esenta suntem altceva(mai frumos daca pot sa adaug, pentru ca intotdeauna chestiile artificiale sunt mai urate decat cele naturale).

Eu as spune ca aceste masti pe care le purtam, nu-si au locul. Fii tu insuti, lasa-i pe ceilalti sa te cunoasca asa cum esti tu si totul va fi oca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...iar uneori e bine sa mai lucram si la imaginea noastra...cand nemultumirile altora curg...atunci e timpul sa ne preocupe si pe noi... intodeauna mai este ceva de lucrat la imagine !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai dreptate.Insa nu toti oamenii gandesc asa.Din pacate sunt persoane care greu isi schimba parerea si probabil ca nici nu au vreun interes pentru a te cunoaste cu adevarat.

 

Sunt momente in care pentru " prima impresie" pe care o faci tragi mult timp. Asta de obicei cand este o gafa .. colosala.. si "beneficiarul" este de ex.. noul tau sef! Se mai intampla.. chiar daca mai greu oamenii .. reusesc uneori sa vada si adevarat fata.!!

Am patit-o si eu si "mi-am spalat fata" in cativa ani buni.. pentru o gluma prosteasca! ::):

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×