Sari la conținut
Forum Roportal
marinaru

Este Spiritul Sfant o persoana sau o putere ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

AnnaCondor probabil ca nu sunt explicit cand cer ceva imi cer scuze. Eu am cerut un verset care sa sune ceva de genul "Spiritul Sfant al lui Dumnezeu este o persoana" sau ceva similar.

 

Eu cred ca scrie destul de clar.Nu neg ca duhul sfant este si o putere,dar nu este doar o putere!

Ca sa spui tu totusi ca o putere poate avea caracteristicile unei persoane(ex. 'De ce ai mintit pe Duhul Sfant'- aici nu este vb despre nici o alta persoana din scena,este vb despre D.Sf.) este gresit !

Parerea mea :doh:

 

Nu eu spun ca Spiritul Sfant este numit si putere sau este numit degetul lui Dumnezeu ci scriptura.

Nici eu nu am spus ca d.Sf esteo persoana ,ci Biblia da de inteles.

 

Eu nu stiu daca Spiritul Sfant este o persoana sau o putere pentru ca sunt argumente pentru ambele parti dar mi se pare gresit sa afirmi ca Spiritul Sfant este o persoana negand in acelasi timp versete care contrazic clar acest aspect iar ulterior sa il bagi intr-o TRINITATE.

Nu,ele nu contrazic clar absolut nimic :haha: !!!

 

In general eu nu fac afirmatii din burta cand vorbesc teme spirituale ci ma bazez pe ce scrie in scriptura

Nuuu,absolut deloc ( :bataita: ) !!!

Editat de AnnaCondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca scrie destul de clar.Nu neg ca duhul sfant este si o putere,dar nu este doar o putere!

Ca sa spui tu totusi ca o putere poate avea caracteristicile unei persoane(ex. 'De ce ai mintit pe Duhul Sfant'- aici nu este vb despre nici o alta persoana din scena,este vb despre D.Sf.) este gresit !

Parerea mea :doh:

Nici eu nu am spus ca d.Sf esteo persoana ,ci Biblia da de inteles.

Nu,ele nu contrazic clar absolut nimic :haha: !!!

Nuuu,absolut deloc ( :bataita: ) !!!

 

AnnaCondor nici eu nu exclud total posibilitatea ca Spiritul Sfant sa fie o persoana. Pentru asta am spus ca eu cred ca este o taina si mi se pare un compromis acceptarea unei variante ca fiind 100% adevarata. Sa iti mai fac o comparatie poate nu este foarte fericita dar este posibila. Daca tu ai un caine il consideri o persoana ? Si totusi il poti minti, el poate iubi sau se poate atasa de o persoana el poate fi intristat etc...

 

Da este adevarat scriptura da de inteles ca Spiritul Sfant poate fi o persoana...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
AnnaCondor nici eu nu exclud total posibilitatea ca Spiritul Sfant sa fie o persoana. Pentru asta am spus ca eu cred ca este o taina si mi se pare un compromis acceptarea unei variante ca fiind 100% adevarata. Sa iti mai fac o comparatie poate nu este foarte fericita dar este posibila. Daca tu ai un caine il consideri o persoana ? Si totusi il poti minti, el poate iubi sau se poate atasa de o persoana el poate fi intristat etc...

 

Da este adevarat scriptura da de inteles ca Spiritul Sfant poate fi o persoana...

 

:bataita: Gata! Am obosit ! Sa mai isi bata si altii gura! Eu.... :haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
AnnaCondor nici eu nu exclud total posibilitatea ca Spiritul Sfant sa fie o persoana. Pentru asta am spus ca eu cred ca este o taina si mi se pare un compromis acceptarea unei variante ca fiind 100% adevarata. Sa iti mai fac o comparatie poate nu este foarte fericita dar este posibila. Daca tu ai un caine il consideri o persoana ? Si totusi il poti minti, el poate iubi sau se poate atasa de o persoana el poate fi intristat etc...

 

Da este adevarat scriptura da de inteles ca Spiritul Sfant poate fi o persoana...

 

Am venit si aici dar astept si dincolo lamuriri pentru continuitatea celuilalt topic.. Te-am apreciat pentru ca vedeam sinceritate in afirmatiile tale. In incapatanarea ta, ma recunosc si pe mine...Totusi apare o problema: Isus a indraznit sa-l prezinte pe Tatal Ceresc doar in antiteza. El n-a spus: Tatal Ceresc este asemanator cu un tata bun care da lucruri bune copiilor lor. Ar fi redus pe Tatal Ceresc la nivelul unui om. Isus a afirmat prin contrast: " Daca voi care sunteti rai, stiti sa dati lucruri bune copiilor vostrii, cu atat mai mult Tatal Ceresc va da Duhul Sfant celor care i-L cer"-citat din memorie

 

Nu ma mir cand ateii vorbesc batjocoritor si nu ma obosesc totdeauna raspunzandu-le.

Poate ti-a scapat asa, din viteza, dar exemplul este batjocura la adresa Duhului Sfant. De fapt ai auzit undeva mai aproape sau mai departe o avertizare caci ai spus de la inceput ca nu este prea fericit .

Asta arata ca Duhul Sfant mai este pe langa tine.

"Sa n-aduci la Casa Domnului Dumnezeului tau , castigul unei curve nici pretul unui caine, ca implinire a unei juruinte oarecare caci si unul si altul sunt o uraciune inaintea Domnului, Dumnezeului tau." Deuteronom,23.18.

 

De fapt , a-L considera pe Duhul Sfant doar o putere este o jignire ce I se aduce. A i se accepta o personalitate asemanatoare unui Caine e tot jignire. Dar chiar si a-L compara doar cu o persoana omeneasca este tot diminuare a sublimului Persoanei si Puterii Sale. Isus n-a indraznit asa ceva cand vorbea despre Tatal. Sper pentru tine, si-ti urez sa iubesti si sa ai parte de mult mai multa iubire decat iti poate da un caine.

 

Despre Persoane

Pe un caine il poti pacali, nu minti. Te prefaci ca ii arunci batul da-l ascunzi la spate. Pe urma razi cand prostul fuge sa-l apuce de unde isi aminteste ca a fost data trecuta. Poti sa-i aprinzi lumina si sa nu-i dai atunci, ca de obicei mancare. Pe urma-i cantaresti saliva si ai dovada ca l-ai pacalit.

Dar daca-i vorbesti cate in luna si-n stele si-i spui numai minciuni te va urmari poate. Ca o vaca, ca un bou, ca un copac. Nu intelege! Intelegi ? Ii spui "prostule " si nu se supara. Nu-l poti minti in sensul acesta.

Altfel este cu o persoana adevarata. Si stiu ca esti o persoana adevarata.

 

Ceea ce mi se pare insa extraordinar in raspunsul tau este ca, contrar pareri pe care mi-am format-o despre tine, ai curajul sa-ti colorezi putin pozitia. Sincer, te apreciez pentru asta. De altfel numele tau m-a atras deoarece eu calatoresc foarte mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

grigoreB este bine ca pastrezi un spirit al blandetii si al rabdarii chiar daca discuti cu o persoana care nu crede la fel ca tine. Este destul de important acest lucru daca vrei sa te numesti crestin...

 

Tu iar faci afirmatii pe care scriptura nu le face. Unde spune scriptura ca este o jignire sa crezi ca Spiritul Sfant este o putere ? Asta in contrast cu faptul ca Spiritul Sfant este numit putere, deget, mana dar niciodata PERSOANA.

 

A pacali sau a minti cam tot pe acolo :bataita: Normal, Spiritul Sfant ca degetul lui Dumnezeu are mai multe atribute decat un caine pentru asta am spus ca nu este un exemplu foarte fericit. In general se crede ca Spiritul Sfant este o persoana pentru ca el primeste atribute umane dar am dat un exemplu unde aceste atribute sunt de fapt umane. Un alt exemplu...voi spune-ti ca Spiritul Sfant este mintit si pentru asta este un om...dar contextul sugereaza ca de fapt persoane care au Spirit Sfant au fost mintite.

 

In lumina tuturor argumentelor si necunoscand modul de exprimare evreiesc pentru ca nu sunt evreu nu pot sa afirm 100% nici ca este putere nici ca este persoana. Prefer sa accept ambele variante pentru ca sunt destul de justificabile...:haha:

 

Nici primii crestini nu au fost de acord in toate...:doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prefer sa accept ambele variante pentru ca sunt destul de justificabile...:(

Problema este ca tu nu accepti ambele variante,altfel nu te-ai bate atat cu pumnul in piept ca in Biblie nu exista nici un verset care sa numeasca pe Duhul Sfant o persoana!

 

Si ca un adaos,nu uita ca biblia foloseste multa,foarte multa simbolistica. Offtopic,face asemanare intre Imparatia Cerurilor si un ban de argint pe care il gaseste o femeie facand curat prin casa.

Faptul ca Biblia nu mentioneaza clar 'Sfantul Duh este o persoana!' dar o da de inteles atribuind calitati umane inseamna oarecum ca trebuie sa intelegem ce vrea sa ne spuna.

Adu-ti aminte cand Isus spunea evreilor ca el poate strica Templul si apoi il poate zidi inapoi in trei zile.

Evreii L-au numit eretic ptr ca a avut tupeul sa faca o asemenea afirmaie,dar ei nuau inteles ca El vb despre Templul Trupului Sau-un mod simbolic de a vorbi despre neprihanirea Lui,altfel cum S-ar fi putut numi singur 'un templu'? Era Fiu de Dzeu,nu?!

Tot asa si cu Duhul Sfant.

Este clar din scripturi ca este o putere,cel putin in termeni umani,ptr ca noi sa putem intelege cum poate duhul sa fie prezent peste tot si in toti copii lui Dzeu.

Cand acea putere vine in inimile noastre totusi,in momentul in care am crezut,Duhul Sfant devine altceva(ptr noi ,personal,vreau sa spun...ptr ca duhul sfant va fi mereu ceea ce este.Doar modul nostru de a-L percepe este diferit :no: )

Tatal si Fiul locuiesc in noi prin El(D.Sf.),ne face de cunoscut prin El,ne invata prin El,iar D.Sf primeste caracteristici asemanatoare cu ale unui om...si asta nu poti nega ptr ca scrie alb pe negru.

Cand incepi sa Il intelegi pe Dzeu ,si Trinitatea o faci prin puterea si PERSOANA Duhului Sfant.

Editat de AnnaCondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

AnnaCondor un crez nu se face doar pe speculatii...o fi sau nu o fi asa. Scriptura spune clar ce este important pentru noi sa stim iar ce nu spune ori nu este important ori nu este asa...

 

Si pacatul da tarcoale si rage ca un leu, nu? Este pacatul un leu? Are pacatul patru picioare? Sentimentele ii apartin celui care trimite spiritul sfant, care este Sursa acestuia: Tatal, care il trimite prin Fiul. Sau sunt sentimentele oamenilor care au Spiritul Sfant.

 

Ideea este urmatoarea: noi putem doar incerca intr-un mod extrem de limitat sa definim spiritul sfant.

Daca ne bazam doar pe textele din Biblie care il personifica, ar trebui sa aplicam aceeasi logica si textelor care personifica moartea, pacatul, Hadesul chiar.

 

Daca privim si spre textele care arata ca spiritul este o forta, cu care poti unge, in care poti scufunda, care se intinde, care se imparte peste capetele credinciosilor etc..., atunci putem pricepe ca nu vorbim de o persoana la fel ca Fiul. Chiar si spirituala.

 

Pana la urma Biblia descrie o realitate uimitoare: toti suntem particele ale unei singure Fiinte. Dar ne pastram individualitatea. Iar daca devenim maligni, cancerosi, trebuie sa fim indepartati.

 

Este ca si cum miliardele de celule care ne alcatuiesc noua corpul ar avea fiecare vointa proprie si constiinta de sine. Si totusi ar fi in armonie.

 

Spiritul sfant este expresia vointei lui Dumnezeu, tot la fel cum orice idee care ne vine in creier este expresia vointei noastre. Celulele individuale din creier, neuronii, nu au vointa proprie. Si totusi, impreuna reusesc sa aiba si sa creeze o vointa, care anima apoi toate membrele corpului.

Cum se face asta, nici savantii n-au descoperit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
grigoreB este bine ca pastrezi un spirit al blandetii si al rabdarii chiar daca discuti cu o persoana care nu crede la fel ca tine. Este destul de important acest lucru daca vrei sa te numesti crestin...

 

Tu iar faci afirmatii pe care scriptura nu le face. Unde spune scriptura ca este o jignire sa crezi ca Spiritul Sfant este o putere ?

 

In primul rand sa nu fim bigoti la maxim ! Am fost inzestrati cu gandire. Scriptura nu contine toate afirmatiile valide din univers. Ne-a lasat si noua destule adevaruri de rostit sau macar de formulat.

N-am sustinut asta. Eu accept ca este o Putere dar nu-L reduc doar la o putere. Am sustinut ca este o jignire sa-I atribui doar un pic de personalitate, cam cat unui caine. Cu atat mai mult sa-l socotesti fara personalitate , adica fara sentimente si gandire etc. Este riscant ce faci tu.

 

Daca noi gresim, inseamna ca-I dam un respect prea mare. Nu e pacat. Indemnam la o evlavie sporita. Sau crezi ca lumea noastra sufera de prea multa evlavie?

Daca voi gresiti, nu-i dati toata slava si va faceti vinovati de multe lucruri care decurg de aici. Si izvorasc de aici rataciri teribile! Cu cat invatati pe mai multi aceasta ratacire care este la fel de veche precum lumea cu atat va adunati un munte mai mare de pacate.

 

Duhul Sfant ne iubeste si acesta este pentru mine un motiv suficient sa-L consider si Persoana. Nu dau prea multe parale pe iubirea unui caine. Despre tot felul de forte si puteri am studiat multi, multi ani dar acestea nu pot iubi !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

grigoreB eu nu am spus ca Spiritul Sfant este un caine ci am facut doar o comparatie. Si un caine poate fi mintit, iubit etc...si totusi nu este o persoana. Nu am spus ca Spiritul Sfant este un caine. Este ca o parabola. Poti sa faci diferenta ? Aceste atribute de persoana sunt in general atributele persoanelor care au Spirit Sfant sau ale lui Dumnezeu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
grigoreB eu nu am spus ca Spiritul Sfant este un caine ci am facut doar o comparatie. Si un caine poate fi mintit, iubit etc...si totusi nu este o persoana. Nu am spus ca Spiritul Sfant este un caine. Este ca o parabola. Poti sa faci diferenta ? Aceste atribute de persoana sunt in general atributele persoanelor care au Spirit Sfant sau ale lui Dumnezeu...

Rom 8:26 si tot astfel si Duhul ne ajuta

Editat de rvsro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×