Sari la conținut
Forum Roportal
marinaru

Este Spiritul Sfant o persoana sau o putere ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

AnnaCondor ti-am dat Luca 1:35. Acolo este numit puterea celui PreaInalt.

 

:lol2::lol2: Scuze...dar ...atata verset ai putut sa imi aduci? UNUL ? Care nu este relevant absolut deloc? :lol2:

Eu nu stiu ce crezi sau in ce crezi tu,dar cred ca trebuie sa iti revizui atitudinea fata de multitudinea de versete care vb despre duhul sf ca o persoana.Ti-am dat tone de versete!!

Si uite ca am mai gasit cateva! :lol2:

2 corinteni3.16-18 'Dar ori de c

Editat de AnnaCondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

AnnaCondor tu nu mi-ai adus nici macar un verset care sa spuna ca Spiritul Sfant este o persoana ci doar deduceri si speculatii pe versete. Daca Luca 1:35 spune ca este puterea lui Dumnezeu normal ca alt verset nu poate sa spuna altceva pentru ca ar exista o alta contradictie...

 

Ti-am mai spus eu vad dovezile si argumentele pe care le aduci tu dar nu pot sa renunt la scriptura. Scriptura spune despre Spiritul Sfant si altceva.

 

Sa iti dau doar un exemplu cum intelegi tu...Tu citesti

 

Faptele Apostolilor 20:23 Numai, Duhul Sf

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:

La Dumnezeu nu este nimic imposibil dragule ! Absolut nimic!!

Asa este doar ca ai noroc ca Dumnezeu nu vrea sa faca nimic ...ca daca ar vrea ...ar putea orice

Hai ca daca esti curioasa iti spun un lucru pe care Dumnezeu nu il va putea face NICIODATA!

Sa deie inapoi istria si sa corecteze lucrurile in care el a gresit ca nu si-a aratat puterea ...de sa salveze copii ucisi la Auschwitz etc!

Nu trebuie sa il simti,ptr ca nu ne bazam pe sentimente ci pe credinta!

Da asa cred si eu ca catelusa mea e sfanta fecioara intre catei facuta din cutzu mantuitoru si duhul sfant al jigodiilor.

Daca tu nu le vezi(dovezile) nu inseamna ca ele nu exista,ci pur si simplu ca tu nu ...le vezi ! :lol2:

Asa-i dovezile sunt ata de sus incat nu vom ajunge niciodaa sa le putem vedea .... adica in pivnitele vaticanului!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa deie inapoi istria si sa corecteze lucrurile in care el a gresit ca nu si-a aratat puterea ...de sa salveze copii ucisi la Auschwitz etc!

 

1.Dzeu nu greseste niciodata(scriptural vorbind) .Poate ca alt Dzeu o fi gresind... !

2.Nu Dzeu a ucis copii la Awschwitz...ci Hitler! :lol2:

 

Asa-i ,dovezile sunt atat de sus incat nu vom ajunge niciodata sa le putem vedea .... adica in privnitele vaticanului!

What...ever :lol2:

 

 

AnnaCondor tu nu mi-ai adus nici macar un verset care sa spuna ca Spiritul Sfant este o persoana ci doar deduceri si speculatii pe versete. Daca Luca 1:35 spune ca este puterea lui Dumnezeu normal ca alt verset nu poate sa spuna altceva pentru ca ar exista o alta contradictie...

Stii,clopotul nu bate de 2 ori ptr o baba surda.Si nici eu nu am de gand sa iti mai raspund pe topicul asta ca nu are rost!Speculatii si deduceri se face cand scoti versetele din context sau le transformi in ce iti place tie.Mie nu imi iese nimic din a te convinge pe tine ca Duhul Sfant este o persoana! :lol2:

 

Scriptura spune despre Spiritul Sfant si altceva.

Bine...cum spui tu!

 

Sa iti dau doar un exemplu cum intelegi tu...Tu citesti

 

Faptele Apostolilor 20:23 Numai, Duhul Sf

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

AnnaCondor probabil ca nu sunt explicit cand cer ceva imi cer scuze. Eu am cerut un verset care sa sune ceva de genul "Spiritul Sfant al lui Dumnezeu este o persoana" sau ceva similar. Nu eu spun ca Spiritul Sfant este numit si putere sau este numit degetul lui Dumnezeu ci scriptura. Nu am spus ca Spiritul Sfant nu vine de la Dumnezeu dar citind Faptele Apostolilor 20:23 separat ajungi la concluzia ca Spiritul Sfant instiinteaza dar de fapt este o persoana care face asta...un om care are Spirit Sfant sau este condus de Spirit Sfant.

 

Eu nu stiu daca Spiritul Sfant este o persoana sau o putere pentru ca sunt argumente pentru ambele parti dar mi se pare gresit sa afirmi ca Spiritul Sfant este o persoana negand in acelasi timp versete care contrazic clar acest aspect iar ulterior sa il bagi intr-o TRINITATE.

 

In general eu nu fac afirmatii din burta cand vorbesc teme spirituale ci ma bazez pe ce scrie in scriptura :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca Sf Duh (Sf Spirit) este o realitate, este o fateta a Sf Treimi, dar in acelashi timp este si o mare taina pentru majoritatea, in timp depind de cat de merituosi si deschisi la minte v-om mai afla cate ceva despre cine e Df Duh, dar asta necesita multa meditatie si intelepciune

Editat de LoveLife

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Parerea mea este ca Sf Duh (Sf Spirit) este o realitate, este o fateta a Sf Treimi, dar in acelashi timp este si o mare taina pentru majoritatea, in timp depind de cat de merituosi si deschisi la minte v-om mai afla cate ceva despre cine e Df Duh, dar asta necesita multa meditatie si intelepciune

Mai simplu este aflarea adevarului prin contactul direct cu asa zisii "medii" care au capacitatea de a vorbi cu spiritele (duhurile) si vedem mai clar adevarul, intredevar spiritele acestea sunt o fateta a sfintei treimi....caci toata religia facuta pe spatele lor este ceva demonic...si pentru cine are ochii deschisi si mintea clara neinbrobodita acest lucru e clar ca apa limpede.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

LoveLife poti sa meditezi 10 vieti daca ai deja o idee formata si o doctrina acceptata ai sa citesti aceleasi texte de sute de ori si tot aceiasi concluzie tragi. Un exemplu clar este Ioan 1:18 pe care foarte multe persoane il citesc si trag o concluzie care nu apare in text. Eu l-am citit ani de-a randul si am tras o concluzie gresita...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×