Sari la conținut
Forum Roportal
micusorin

Ce parere aveti de ideea asta?

Postări Recomandate

fidejusiunea este un contract prin care... hai sa-ti dau un exemplu concret:

tu vrei sa imprumuti o suma de bani de la unchiul tau. el zice iti dau dar imi trebuie o garantie ca-i recuperez intr-un an. tu vorbesti cu mine si atunci mergem la unchiul tau si ii zic: daca flori de camp nu-ti da banii la termen ti-i dau eu in locul ei.

in cazul asta intre unchiul tau si mine se incheie un contract de fidejusiune.

daca ti-as fi dat definitia ai fi inteles tu ceva-ceva din ea, dar nu tot. de aia am zis ca ar fi o munca titanica sa explice fiecare termen. practic site-ul ar deveni un tratat de drept. nu prea cred ca asta e intentia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deja am lucrat destul de multe pagini si, spre exemplu, la sectiunea contracte, daca alegi unul dintre ele, vor exista mai multe sectiuni, printre care : definitie, teorie ( pe scurt bineinteles), model (vizualizarea propriu-zisa) si download. Sa introducem totul si in engleza ar fi destul de greu avand in vedere ca multi termeni de la noi nici macar nu se regasesc in engleza sau vice-versa sau daca exista vor fi traduceri aproximative iar in al doilea rand legislatia romaneasca in engleza cred ca foloseste vreunei societati de avocati mai degraba care are contracte cu persoane straine ( si sa fim seriosi, nu au nevoie de un website de genul asta care sa le explice cum sa traduca sau cum sa faca). Ideea nu este rea dar relativ greu de realizat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
http://www.avocatvirtual.ro

ce ziceti mai merita sa mai deschidem un website intr-un domeniu unde aproape ca incepem sa ne sufocam cu stiri si forumuri?

- speram doar sa aducem un element de noutate -- am strans cateva sute de contracte, cereri, actiuni si plangeri penale etc. si dorim sa le postam gratuit pe website.

Precizare: suntem cativa avocati proaspat iesiti din stagiatura si suntem dezamagiti de cat am cautat pe internet asemenea modele care sa ne ajute cand nu stiam pe unde sa mai cautam si majoritatea websiturilor dau doar cateva ca si exemplu iar restul le vand. Incercam sa schimbam asta si sa facem un website probono ( poate primul), chiar daca face rau " comunitatii" atat reale si cat virtuale de avocati.

Websitul este in lucru ( destul de multe pagini pentru niste incepatori in proiectarea de site-uri web) dar eram curiosi sa vedem reactii dinainte.

 

Eu cred că e o idee foarte bună. Nu faceţi rău "comunităţii" de avocaţi. Dimpotrivă. Un avocat bun va fi necesar oric

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna idee, poate o sa activez si eu daca tot sunt in breasla, ca sa zic asa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
http://www.avocatvirtual.ro

ce ziceti mai merita sa mai deschidem un website intr-un domeniu unde aproape ca incepem sa ne sufocam cu stiri si forumuri?

- speram doar sa aducem un element de noutate -- am strans cateva sute de contracte, cereri, actiuni si plangeri penale etc. si dorim sa le postam gratuit pe website.

Precizare: suntem cativa avocati proaspat iesiti din stagiatura si suntem dezamagiti de cat am cautat pe internet asemenea modele care sa ne ajute cand nu stiam pe unde sa mai cautam si majoritatea websiturilor dau doar cateva ca si exemplu iar restul le vand. Incercam sa schimbam asta si sa facem un website probono ( poate primul), chiar daca face rau " comunitatii" atat reale si cat virtuale de avocati.

Websitul este in lucru ( destul de multe pagini pentru niste incepatori in proiectarea de site-uri web) dar eram curiosi sa vedem reactii dinainte.

Abia astept sa-l vad gata. La noi oamenii sufera enorm si unii ajung sa plateasca amenzi de pomana sau mai rau, pentru ca nu stiu ataca o hotarire incorecta sau facuta pe baza unei documentatii trunchiate stiu eu...un recurs, altii- nu stiu sa compuna o cerere sau un...referat, sa citeasca sau sa compuna un contract si ar fi da mare ajutor un pic explicat pentru profani modul in care se "traduc" unele expresii folosite in avocatura, modul si normele de aplicare ale unor legi, principii pe care sa te bazezi cind faci un demers in justitie...etc. Datorita voua multi oameni nu vor mai pica in plasa escrocilor care cunoscind legea redacteaza contracte sau acte care in final deposedeaza pe x sau y, care saracu' n-a stiut ce-a semnat...si as putea continua la nesfirsit. Bafta!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

as vrea sa va ajut. mi se pare o idee extraordinara. am o groaza de contracte si de acte legislative. daca mai aveti nevoie vi le trimit pe mail.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi excelent daca ne-ati putea trimite modele de contracte, actiuni etc. si daca difera de ale noastre le vom posta pe website. Mailul este ajuta-ma@avocatvirtual.ro si daca doriti le vom marca si vom marca in josul paginii numele dumneavoastra ( adica " Oferit de...")

Multumim!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai cred ca este o idee buna daca se adreseaza celor multi si necajiti.

Stim cu totii ca daca esti nevoit sa intri intr-un tribunal nu poti intreba nici cat e ceasul ca primesti raspunsul: "consultatia este 800.000...."

Poate pentru cei cu bani, care se ocupa cu contracte si afaceri nu e o problema acesta suma, dar cand esti concediat pe nedrept de exemplu si vii sa depui o contestatie la "sectia 8 Litigii de munca", si nu stii cum trebuie redactata, unde trebuie depusa si mai te trezesti si la prima infatisare ca tu esti singur iar firma chemata in judecata este reprezentata de o societate de avocati...iar tu nu ti-ai putut permite un avocat....nu e deloc roz situatia ! ( E vorba de sotia mea aflata in litigiu de munca cu CNPR )

Deci asteptam cu interes lansarea acestui site sa vedem cui se adreseaza.

 

 

http://www.avocatvirtual.ro

ce ziceti mai merita sa mai deschidem un website intr-un domeniu unde aproape ca incepem sa ne sufocam cu stiri si forumuri? .....

-

Editat de Costin1805

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

este o idee excelenta, in felul asta mai cunoastem si noi niste avocati mai capabili, totusi fara impostori... :yes:

Va doresc succes si cu siguranta am sa activez pe site-ul vostru ( caci si sotul a facut facultatea de drept dar nu activeaza in domeniu).

aaa, si va multumim pt ajutorul pe care ni-l veti da prin intermediul site-ului. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×