Sari la conținut
Forum Roportal
RadhaSara

De ce esti trist azi?...ce te framanta?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Diagnosticul medical nu l-am aflat de la prietena ei. Posibil sa fie de la fumat, posibil sa fie din cauza ca e supraponderala, nu stiu.

Da, e trist. Ramane de vazut cum se mobilizeaza ea, si cum sta cu mentalul.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 14.03.2022 la 2:49, Enki a spus:

Si, am reusit in sfarsit sa aflu. Dupa ce am scormonit internetul, am gasit numarul de telefon al unei vecine care ii e buna prietena de 40 de ani si am sunat-o pe aceasta, ca telefonul ei este in continuare inchis. De trei luni e internata in spital si acum e in recuperare, dupa amputarea unui picior.

Din cauza Diabet-ului se amputeaza piciorul din pacate.   Sint mii de cazuri zilnic.   Daca este cineva in spital, nu are drept legal NIMENI s-o dea afara din apartament!   

Acum cand va fi externata, Statul o sa vada unde-l plaseaza dar nu sa traiasca singura daca nu va putea sa aibe grija de ea si de mancarea ei. 

Precis va fi dusa intr-o casa de batrani cum detin multi romani pe aici dar din toate nationalitatile exista sa nu fie izolati batranii. 

Sint si batrani care n-au boli si se gospodaresc singuri sau necesita doar interventie minora, acei sint lasati in casele lor pana mor, asistentii se duc la domiciliu.   

Majoritatea imigrantilor in aceste locuri lucreaza "Care Giver" este titlul lor oficial.   Nu vreau sa zic cum ii numesc romancele pe cele care lucreaza in casele lor in biznizul de babe!!!   Multi au pierdut licenta din cauza asta dar si din alte motive.    E tirst ca nu vrea sa va contacteze,  dar vad si la o cunostinta ca atatea lucruri planifica dupa ideile ei din Ungaria, care aici nu zboara deloc pe aici si ea insista ca le va rezolva daca eu o duc cu masina de aici pana dincolo.   Nu fac eu servicii din astea nimanui, no exception!!!   

Daca ii vine rau si moare in masina mea sau undeva cu mine, eu sint devina si asa din prietena devine cunostinta pana se uita ca ne-am cunoscut.   Untima oara cand am vazut-o nu ma mai auzea, nu stia ce-mi spune si nu procesa ce-i spun, mi-am dat seama ca a alunecat deja pamantul si de sub talpile ei.   

Are 86 de ani dar nu renunta la singuratatea din America,   in Ungaria ar avea o armata de rude care toata viata s-au folosit de averea ei si l-ar ingriji cu drag, dar nu vrea sa plece din libertate!!!    Mai am inca o prietena tot din HU, traieste la limita saraciei, iar in Budapesta sora sa este Judecatoare ca si sotul ei si 2 copiii adulti. Mma mai suna sora din HU s-o conving pe surioara sa ia avionul spre casa ca ea nu va putea veni orice s-ar intmapla aici cu ea, dar asta nu vrea nici sa vorbeasca despre eventuala mutare acasa.

Au fost odata aici cu toti in vizita si le-am cunoscut personal cu 25 de ani in urma.   Este bolnava si neoperata de 2 ani ca pe timp de Covid nu se acceptau asigurari de 2 parale de la guvernamant ... dar nu-si da seama ca nu va fi ultima care va fi gasita descompusa in casa, sta la 250 km de mine sa aibe privacy.   

Cat de lunga si dureroasa poate fi viata daca luam decizii gresite!!!         

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am aflat si de la ce. De la incapatanare si prostie, combinat cu fumat si probabil supraponderalitate. A inceput sa aiba probleme de circulatie dupa ce a strans-o o soseta, incepea sa se necrozeze si 5 zile n-a vrut sa cheme medicul, deja nu se mai putea misca si nu voia sa cheme medicul, a trebuit sa cheme vecina ei salvarea care au intrat in casa pe scara de incendiu. Este tipic pentru ea, cat este de căpoasă. Acum e intr-un nursing home, nu mai este in spital, si urmatorul pas este sa ii faca proteza ca sa aiba cat de cat autonomie. S-a vindecat foarte bine si foarte repede dupa operatie si altfel e sanatoasa fizic, se pare ca doar la căpuț sta mai prost. Nu vrea sa lase pe nimeni sa intre in casa, ca sa ii aduca naibii cecurile sa faca plata pentru chirie. Am aflat si nursing home-ul care e, dar la extensia de la etajul ei nu raspunde nimeni.

Ah, si aia ca nu voia sa dea numerele noastre de telefon prietenelor ei sa ne sune, ca sa nu ne ingrijoram este de fapt nu vreau sa las pe nimeni sa-mi intre in casa ca sa ia carnetelul unde sunt notate numerele de telefon.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si am reusit sa vorbesc si cu ea. Nu s-a schimbat nimic, nu a invatat nimic, acelasi stil, aceeași incapatanare. Deci e bine, m-am linistit,.nu s-a transformat intr-o neajutorata. 82 de ani a trait asa, se descurca si de acum încolo.

Are deja proteza de 3 saptamani si invata sa meargă cu ea, sa urce si sa coboare scari, exerseaza zilnic sa fie independenta. Are planuri sa calatoreasca, abia asteapta sa iasa iar la cafenelele ei preferate. Are planuri sa isi dea in judecata landlordul ca vrea sa o puna sa semneze o hartie prin care ii mareste chiria. E ea, e bine. Totul e normal.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci n-are de gand sa iasa la "pensie" matusa activa, inca!!!   Este bine ca se misca, dar cu proteza sa urce si scari, nu prea este recomandat la varsta ei daca este si overweight.

Trebuie sa se intereseze despre locuinte cu pret redus la extrem, daca exista asa o forma de asistenta la cei ci venituri minime.  Am aici o cunostinta care plateste putin peste 100 de dolari pe luna, nu este ghettou deloc, este un grup de cladiri unde locuiesc doar de la 55 de ani in sus si au venituri mici locatarii, cladirea este pazita, se intra cu COD dar este si portar armat 24 de ore.   Asistenta sociala are biroul tot in acea curte imensa care este mai mare decat centrul orasului Sighetu-Marmatiei inclus fiind si prima strada paralel cu zona centrala. 

Cei care deja nu se pot descurca sint mutati in sectii diferite dupa necesitate, in alta cladire unde sint serviti ca in spitale cu de toate, dar si aici au telefonul local si cablul TV gratuit ca si serviciile de transport de la Taxi la cei cu scaune cu rotile sau motociclete electrice dar au de mers la doctori mai departe de 5 miles iar bateria se descarca, sint dusi-adusi gratuit, se aduc la domiciliu medicamentele din farmacie ca si alimentele, vine avocatul acasa daca au nevoie de acte legale sau sfaturi,  totul e pe contul Statului.   

Cladirea este de invidiat, constructie mai veche dar nu cutie de chibrit ci culoare largi cu lift si apartamente foarte mari pentru o persoana: - 1 dormitor cu usa,  1 baie cu dus in care intri cu scaunul cu rotile, construit special pentru soldatii raniti din al II-lea razboi mondial, o chiuveta mare inafara camerei de baie cu oglinda si locuri de pus multe obiecte plus cos pentru rufe murdare usor de scos si dus in salile comune de spalatorie pe fiecare etaj vreo 6 masini, de diferite marimi.  Spatiu pentru motocicleta electrica care se primeste gratuit si incarcator, un dulap imens la intrare dar unu este si in dormitor; living room cu instalatii de TV de oricare marime vrea, o bucatarie larga sa poate circula si cu scaun cu rotile comfortabil, e si loc de intors, cu geamuri mari, A/C si tot ce vrei si fara defecte ca imediat vin sa se repare daca s-ar intampla ceva. 

Daca cineva moare sau se muta inapoi de unde este original, lucrurile aduse pe care nu le mai duce ca transportul este scump, nu se arunca ci se depoziteaza si daca altcineva are nevoie de un TV sau pat, orice lucru, vase de gatit, etc., se da gratuit ca n-o sa duca nici unde de acolo.     Dintre locatari am cunoscut multi care au coborit in Arizona din 1945, au fost educate in meserii de asistente la diferite nivele al soldatilor reveniti din razboi, si niciodata nu s-au intors acasa la radacini, nici in vizita.   S-au casatorit cu soldati recuperati din razboi si au ramas vaduve devreme de cateva ori pana la 40 de ani, dar si mai incolo, ca toti sufereau cu multe conditii medicale, dar s-au ales cu beneficii militare avantajoase dupa soti.   

Se bucurau de viata, au ocolit Planeta de cateva ori cu acele vapoare de calatorii de lux in oceane cu Norvegian Cruise sau altele si au uitat de vechea familie, insa cand a aparut COVID multi s-au retras acasa, la rudele necunoscute sa nu moara aici in singuratate ca nu s-a stiut cum si cand se va termina pandemia.   Toate obiectele noi, cadouri primite cu diferite ocazii au lasat la prietena mea: - seturi de cutite, de tacamuri, mirodenii in aranjament metalic frumos etalat, toate nedesfacute din ambalajul cadou doar rupt putin sa se vada ce contine, set de foarfeci de la taiat hartie pana la pesti de diferite marimi si pentru croitori sau taiat materiale tesute de diferite grosimi, jeans si altele,  lenjerie de pat, seturi de prosoape baie si altele ... iar din fiecare am primit si eu ca ea unde sa le mai pastreze???   

Aici varsta de 80 de ani nu este ceva iesit din comun, nici 100 de ani nu este o raritate ca a fost pentru pensionari dedicat acest oras si cei care sint handicapati ca se pot folosi fara accidentari scaunele cu rotile ca nu este gheata pe dumuri niciodata, nici frig sa nu rezisti, nu cladiri multe cu etaje, majoritatea au intrarea la nivelul strazii, plin de spitale si doctori, ieftin a fost viata pana mai alaltaieri ca si Canadienii s-au descurcat mai bine aici decat acasa la ei din pensie, plus veteranii beneficiau de foarte multe avantaje daca au decis sa ramana aici si dupa tratamente.   

Pe scurt, viata in Arizona in Desert fara limitare de varsta!!!   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici pomeneala sa "iasa la pensie".

Asta e hobby-ul ei, sa se certe cu proprietarii care sunt nush ce natie pakistanezi sau ceva din zona orient, musulmani, si pe care nu ii suporta. I-a mai dat in judecata acum vreo 5 ani si a castigat, tot pe tema de chirie. Si nu e problema de bani, pentru ea e o chestiune de principiu ca am inteles ca nu stiu ce lege e ca nu au voie sa mareasca chiriile daca chiriasul are peste x ani. De bani nu duce lipsa, ca de cand a iesit la pensie cu acte, a continuat sa lucreze pana a venit pandemia, deci avea doua surse de venit. Se plimba in vacante prin toata lumea, deci are cu ce, nu e ca si cum daca ii maresc chiria cu 100 dolari cum vor aia, da faliment. A facut toata viata ei numai ce a vrut ea si cum a vrut ea, si i-a iesit. De aia nu-mi fac probleme.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://www.playsport.ro/consternare-nationala-dupa-ce-radu-banciu-a-avut-numai-cuvinte-jignitoare-la-adresa-lui-toni-iuruc-127741?utm_source=EVZ&utm_medium=website&utm_campaign=fidmee

"Iat-o pe Simona Halep, strălucitoare în brațele unui nimeni! Toni Iuruc… Nu te poate chema Simona Iuruc! Rimează cu ciuruc sau ce?   Hai să fim serioși … O să spuneți că la ei e cu tradiție. Lasă-mă cu tradiția. Am ajuns să câștig turnee de Grand Slam și eu stau cu „Ciuruc”? Ce tradiții sunt astea?.”, a spus Radu Banciu."

*Trist dar adevarat.*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 22.03.2022 la 11:30, The Unknown a spus:

https://www.playsport.ro/consternare-nationala-dupa-ce-radu-banciu-a-avut-numai-cuvinte-jignitoare-la-adresa-lui-toni-iuruc-127741?utm_source=EVZ&utm_medium=website&utm_campaign=fidmee

"Iat-o pe Simona Halep, strălucitoare în brațele unui nimeni! Toni Iuruc… Nu te poate chema Simona Iuruc! Rimează cu ciuruc sau ce?   Hai să fim serioși … O să spuneți că la ei e cu tradiție. Lasă-mă cu tradiția. Am ajuns să câștig turnee de Grand Slam și eu stau cu „Ciuruc”? Ce tradiții sunt astea?.”, a spus Radu Banciu."

*Trist dar adevarat.*

Radu Banciu, acest CTP wannabe. Se vrea incisiv si profund, nu reușește decat sa scoată grosolanisme cu prune in gura. Mai bine ar incerca sa dea o tenta umoristica sau satirica panseurilor pe care le expune, dar nu poate, trebuie sa fii inteligent pentru asa ceva. E grija lui cu cine s-a maritat Simona Halep?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×